BRATISLAVA 26. augusta (WebNoviny.sk) – Priemerné cenové hladiny pre spotrebný tovar a služby sa medzi členskými štátmi Európskej únie značne líšia. Dánsko a Luxembursko mali takéto cenové hladiny najvyššie v roku 2017 (o 41,2 % nad priemerom EÚ, resp. 41 %), za nimi nasledovalo Švédsko (o 35 % vyššie), Írsko (o 28 % vyššie), Fínsko (o 23 %) a Spojené kráľovstvo (o 17 %).
Slováci za elektrinu zrejme zaplatia viac, jej cena na pražskej burze prekonala 50 eur za MWh
Najnižšie cenové úrovne zaznamenali naopak Bulharsko (56 % pod priemerom EÚ), Rumunsko (o 52 % nižšie), Poľsko (o 47 % nižšie), Maďarsko (o 42 % nižšie) a Litva (o 40 % nižšie). Slovensko sa umiestnilo v dolnej polovici tohto rebríčka, keď obsadilo 21. miesto s cenami o 35 % menšími ako priemer EÚ. Informoval o tom štatistický úrad EÚ Eurostat.
Pri podrobnejšej analýze zverejnených výsledkov Eurostatu vyplýva, že priemerná cenová úroveň spotrebného tovaru a služieb bola v minulom roku najvyššia v Dánsku v kategóriách reštaurácie a hotely (51 % nad priemerom EÚ), potraviny (priemerná cena o 50 % vyššia), rekreácia a kultúra (o 48 % vyššia), doprava (o 28 % vyššia) a vybavenie pre domácnosť (o 20 % vyššia).
Ľahká americká ropa aj ropa Brent zdraželi, zlato si pripísalo 1,6 percenta
Luxembursko bolo najdrahším členským štátom EÚ pre alkoholické nápoje a tabak (o 74 %, resp. 63 % vyššie ceny), Grécko pre komunikácie (o 54 % vyššie) a Švédsko pre oblečenie a obuv (o 34 % vyššie).
Slovensko sa v tomto rebríčku umiestnilo v minulom roku na 21. mieste, keď priemerné ceny za spotrebný tovar a služby boli o 35 % nižšie ako priemer EÚ. Tieto ceny sa však na Slovensku od roku 2000 výrazne zvýšili. V roku 2000 bolo Slovensko totiž až na 26. mieste spomedzi všetkých súčasných členských krajín EÚ (priemerné ceny nižšie o 62,2 % ako priemer EÚ) a nižšie ceny malo len Rumunsko a Bulharsko. Všetky tri tieto krajiny vstúpili do EÚ až po roku 2000.