RÍM/BENGÁZÍ 5. mája (WEBNOVINY) – Španielsko, Dánsko aj Holandsko vo štvrtok jednoznačne popreli vyhlásenia líbyjských povstalcov o tom, že uznali ich Dočasnú národnú radu (NTC), ktorá bojuje za zosadenie vodcu Muammara Kaddáfího. „Sú tu tri ďalšie krajiny, ktoré nás uznali dnes ráno: Holandsko, Dánsko a Španielsko. A po tejto schôdzke ich môže byť ešte viac,“ vyhlásil hovorca NTC Mahmúd Šammám pred reportérmi na medzinárodnej schôdzke o Líbyi v talianskom Ríme. Všetky tri európske štáty to však však popreli. „Tá správa je chybná,“ reagovalo dánske ministerstvo zahraničných vecí napriek tomu, že povstaleckú radu „považuje za partnera na dialóg“. Podobné vyhlásenia vydali aj Španielsko a Holandsko.
NTC ako prvé uznalo Francúzsko, neskôr sa pridalo aj Taliansko, Katar a Gambia. Rada sídli v opozičnej bašte Bengází a jej hlavným cieľom je zosadenie Kaddáfího režimu.
USA: Peniaze z Kaddáfího zmrazených účtov rozdajú povstalcom
Finančné prostriedky na účtoch, ktoré Spojené štáty zmrazili líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu, rozdajú Američania opozičným povstalcom. Vo štvrtok to prisľúbila americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová. Vláda prezidenta Baracka Obamu sa s týmto návrhom obráti aj na Kongres a požiada ho o schválenie príslušnej legislatívy. USA doteraz rebelom poslali nevojenskú pomoc v hodnote 25 miliónov dolárov (v prepočte asi 17 miliónov eur) a prisľúbili im ďalších 53 miliónov USD (36 miliónov eur) na humanitárne účely.
„Peniaze sú zmrazené, plukovník Kaddáfí a jeho vláda k nim nemajú prístup,“ potvrdil David Cohen, štátny tajomník amerického ministerstva financií. Bežná prax v podobných prípadoch je taká, že po zrušení sankcií sa účty obnovia a prostriedky sa vrátia ich pôvodným majiteľom. V tomto prípade však podľa Cohena prostriedky na Kaddáfího účtoch „patria líbyjskému ľudu“. „Jedna vec je jasná: nechystáme sa vrátiť tieto peniaze plukovníkovi Kaddáfímu a ľuďom, ktorí sú pri moci v Tripolise,“ vyhlásil.
Koľko peňazí mal Kaddáfí uložených na amerických ale aj európskych účtoch je však ťažké zistiť, keďže vo viacerých prípadoch pravdepodobne prišlo k ich viacnásobnému zaúčtovaniu..