Už len sedem týždňov zostáva do obnovenia cyklistickej sezóny na ceste, čo sa však rozhodne nezaobíde bez množstva obmedzujúcich faktorov v súvislosti s prevenciou pred ochorením COVID-19.
Zatiaľ nie je k dispozícii presný zdravotnícky manuál pre jednotlivé tímy, ale navrhované testovanie cyklistov na dennej báze môže evokovať veľké problémy.
Potrebujú mobilné laboratóriá
„Budeme potrebovať mobilné laboratóriá, ktoré budú cyklistom a zamestnancom tímov k dispozícii každý deň. Ten kolotoč si ani neviem predstaviť. Bude to neustále presúvanie sa medzi mestami a hotelmi,“ uviedol Joost de Maeeneer, lekár belgického prokontinentálneho tímu Circus-Wanty Gobert.
Školáčka viezla otca na bicykli viac ako 1200 kilometrov, ohúrila aj cyklistickú federáciu
Okrem praktických problémov spojených s logistikou lekár tímu Lotto-Soudal Jens de Decker upozorňuje aj na pomalé spracovanie výsledkov testov.
„Ideálne by sme mali mat testovaciu súpravu, ktorá prinesie spoľahlivé výsledky už do 10 minút po odbere vzorky. Takto to však nefunguje. V Belgicku je štandard jeden deň, kým sa spracujú výsledky. Lenže to je neskoro, keď uvážime, že o deň neskôr po odbere môžu byť cyklisti už v úplne inom meste a prípadná karanténa nemôže fungovať od začiatku. A keďže jednotliví pretekári trávia spolu v tímových autobusoch veľmi veľa času, riziko prenosu nákazy u pozitívneho človeka by bolo dosť vysoké,“ myslí si De Decker, cituje ho portál Velonews.
Celé družstvo do karantény
De Decker sa dotkol aj zrejme najzávažnejšieho problému. Čo s tímom, ktorého cyklista alebo zamestnanec sa nakazili?
„Podľa stále platných belgických smerníc by muselo celé družstvo do karantény na 14 dní. Rovnako neudržateľné sa javí dodatočné testovanie pozitívnych členov tímu. Každé by vyšlo jednorazovo na 59 eur,“ dodal De Decker.
Tour de France aj Giro d´Italia, Peter Sagan by mohol v závere sezóny štartovať na oboch pretekoch
Zrejme najlepšou prevenciou voči potenciálnym problémom je dlhodobé spoločné zotrvávanie cyklistov a zamestnancov jednotlivých tímov.
Ak sa pred pretekmi nebudú pohybovať v spoločnosti cudzích ľudí, ale len medzi sebou, riziko nákazy sa zmierni. „Som mierne optimistický, že to môže pomôcť,“ vravel De Maeseneer.