PEKING 19. augusta (WEBNOVINY) – Najbližšie štyri roky bude dianie vo svetovej atletike riadiť Sebastian Coe. Delegáti 50. kongresu Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) ho zvolili na stredajšom zasadnutí za nástupcu Lamina Diacka, ktorý svetovú atletiku viedol 16 rokov od novembra 1999. Úrad oficiálne prevezme 31. augusta po skončení blížiacich sa MS v Pekingu. Silvia Hanusová, slovenská kandidátka na miesto v chodeckej komisii IAAF, vo voľbách neuspela.
Coe získal 115 hlasov
V súboji dvoch viceprezidentov a bývalých olympijských víťazov zdolal Brit Ukrajinca Sergeja Bubku pomerom hlasov 115 ku 92. Potvrdili sa predpoklady, že Coe je favorit, avšak výsledok bol výrazne tesnejší, ako naznačovala verejne deklarovaná podpora, keď sa za britského lorda postavilo 37 národných federácií a za Bubku len päť.
„V súlade s tradíciou, ktorú obaja v našom športe vyznávame, to bol veľký a čestný boj,“ povedal po svojom zvolení 58-ročný víťaz v behu na 1500 m z OH 1980 v Moskve a OH 1984 v Los Angeles. Coe je iba šiesty prezident v histórii IAAF.
V náročnej predvolebnej kampani prekonal 700-tisíc kilometrov, aby získal podporu. „Prajem mu veľa úspechov pri vedení športu, ktorý obaja milujeme a ktorému sme zasvätili naše životy. Verím, že atletika bude naďalej rásť a naberať na sile. V mojom živote sa nič nemení. Budem slúžiť atletike s rovnakou dôstojnosťou a vášňou ako doteraz,“ reagoval zdolaný kandidát.
Pred voľbami vládlo napätie
Čestný občan Bratislavy Bubka v následnom hlasovaní aspoň obhájil pozíciu viceprezidenta. Dostal najviac hlasov zo všetkých šiestich kandidátov – 187. Viceprezidentskú štvoricu IAAF doplnili Dahlan Al Hamad (Katar), Alberto Juantorena (Kuba) a Hamad Kalkaba Malboum (Kamerun). Pokladníkom sa stal Španiel José María Odriozola.
„Pred voľbami vládlo napätie, veď proti sebe stáli dvaja veľmi silní kandidáti,“ uviedol podpredseda Slovenského atletického zväzu (SAZ) Vladimír Gubrický, ktorý na kongrese zastupoval predsedu Petra Korčoka. „Sergeja Bubku prišli v predvečer kongresu podporiť na slávnostnú otváraciu večeru do Great Hall of the People na Námestí nebeského pokoja – Tchien-an-men – aj chýrny boxer Vitalij Kličko a vynikajúci futbalista Andrij Ševčenko.“
Ako dopadnú voľby, nedokázal podľa Gubrického nik odhadnúť, sily boli dosť vyrovnané. „Obaja kandidáti mali zaujímavé záverečné prezentačné vystúpenia, trvali však len krátko – päť minút. Sebastian Coe v nich využil aj svoju jazykovú výhodu,“ skonštatoval podpredseda SAZ.
Gubrický je rád, že obe veľké osobnosti svetovej atletiky, bývalí olympijskí víťazi, svetoví rekordéri a skúsení funkcionári, zostanú vo vedení svetovej atletiky. Coe ako prezident a Bubka ako viceprezident. „Obaja majú silný mandát, s oboma má náš zväz dobrý vzťah, čo dokumentujú stretnutia z minulosti alebo aj teraz v Pekingu. Predseda Peter Korčok má s oboma, Coeom i Bubkom, veľmi čulý kontakt,“ zdôraznil Vladimír Gubrický.
Diack viedol svetovú atletiku 16 rokov
Kongres sa konal pred 15. majstrovstvami sveta v atletike, ktoré sa v sobotu začnú v Pekingu. Reputácia IAAF utrpela nedávnymi obvineniami z kamuflovania rozsiahleho užívania zakázaných látok športovcami.
Diack využil posledné vystúpenie pred zvolením svojho nástupcu aj na obranu antidopingového programu IAAF. Osemdesiatdvaročného Senegalčana k tomu prinútili mediálne špekulácie, že IAAF utajovala užívanie zakázaných látok špičkovými atlétmi. Obvinenia vychádzali z informácií, čo unikli z databázy IAAF.
„Novinári ukradli nejaké informácie z našej databázy, ale zodpovedné osoby sa zachovali obdivuhodne. Použili tento prípad, aby poukázali na náplň svojej práce,“ povedal Diack, podľa ktorého je kritika na prahu XV. majstrovstiev sveta neférová. Predovšetkým pre športovcov, ktorých médiá „vykresľujú ako dopujúce monštrá.“
„Verejnosť teraz čaká, že 80 percent športovcov podvádza a bude mať pozitívne testy, to je však úplný nezmysel. Samozrejme, treba riešiť problém s dopingom. Všetci úspešní športovci musia byť pod pravidelnou kontrolou a od každej členskej krajiny požadujeme funkčný antidopingový program,“ pokračoval Afričan.
Diack viedol atletiku od smrti Prima Nebiola v novembri 1999. Na poste prezidenta IAAF ho delegáti kongresov potvrdili v rokoch 2001, 2003, 2007 i 2011. „Nastala pre nás všetkých veľká chvíľa. Môžem spokojne povedať, že náš šport je v dobrých rukách, ktoré sú schopné pozdvihnúť atletiku na novú úroveň,“ povedal Diack.
Korčok poslal kandidátom esemesku
Predseda SAZ Peter Korčok sledoval voľby prezidenta a ďalších funkcionárov Medzinárodnej asociácie atletických federácií IAAF v brazílskom Riu de Janeiro, kde je na dôležitom pracovnom seminári šéfov misií jednotlivých krajín na budúcoročných olympijských hrách.
Štyridsaťjedenročný bývalý úspešný chodec, ktorý je aj členom výkonného výboru Slovenského olympijského výboru (SOV), bude o rok vedúcim výpravy Slovenska na Hrách XXXI. olympiády.
„Výsledky volieb sú pre svetovú atletiku obrovská nádej na ďalší rozvoj,“ komentoval Korčok stredajšie dianie na 50. kongrese IAAF v Pekingu. „Obaja kandidáti, Coe a Bubka, budú naďalej pracovať pre atletiku a aj zloženie rady IAAF považujem za veľmi dobré. Sú v nej ľudia, ktorí môžu náš šport posunúť kvalitatívne ešte vyššie. Pozitívom je aj osemčlenné zastúpenie Európy a tiež fakt, že pozíciu pokladníka získal Španiel José Mariía Odriozola. Obom kandidátom a neskôr novému prezidentovi Sebovi Coeovi i jeho vyzývateľovi a viceprezidentovi Sergejovi Bubkovi som poslal z Ria gratulačnú SMS správu.“
prezident IAAF (1 miesto): Sebastian Coe (V. Brit.) 115 – zvolený, Sergej Bubka (Ukr.) 92
viceprezidenti IAAF (4 miesta): Sergej Bubka (Ukr.) 187, Dahlan Al Hamad (Katar) 159, Hamad Kalkaba Malboum (Kamerun) 115, Alberto Juantorena (Kuba) 111 – všetc zvolení, Bernard Amsalem (Fr.) 108, Abby Hoffmanová (Kan.) 96, Isaiah Kiplagat (Keňa) 74
pokladník IAAF (1 miesto): José María Odriozola (Šp) 102 – zvolený v 2. kole, Weng Fej Tchang (Singapur) 68, Geoffrey Robert Gardner (Norfolské ostrovy) 39
zástupkyne žien v rade IAAF (6 miest): Stephanie Hightowerová (USA) 163, Nawal El Moutawakelová (Mar.) 160, Anna Riccardiová (Tal.) 151, Pauline Davisová-Thompsonová (Bah.) 141, Abby Hoffmanová (Kan.) 140, Sylvia Barlagová (Hol.) 107 – všetky zvolené, Tirfie Bisratová-Gešawtanová (Et.) 101, Sonia O´Sullivanová (Ír.) 99, Irena Szewinská (Poľ.) 99, Annette Purvisová (N. Zél.) 83
členovia rady IAAF (9 miest): Ahmad Al Kamali (SAE) 156, Čao-cchaj Tu (Čína) 148, Frank Fredericks (Nam.) 125 – zvolení v 1. kole, Hiroši Jokokawa (Jap.) 98, Antti Pihlakoski (Fín.) 84, Bernard Amsalem (Fr.) 79, Michail Butov (Rus.) 69, Adille Sumariwalla (Indon.) 61, Nawaf Bin Mohammed Al Saud (Saud. Ar.) 55