Buď to máte už za sebou alebo to čoskoro príde. Nutkavý pocit, panika, že ak totálne nezmeníte svoj doterajší život a nezažijete ešte čosi vzrušujúce, ujde vám ten povestný posledný vlak.
Prečo sú "husákove deti" najšťastnejšou generáciou a aké budú mať dôchodky?
Cítite sa nespokojní, niekto až nešťastný. Skôr než sa vrhnete do epicentra osobného zemetrasenia, vyskúšajte ešte jeden krok – upokojiť sa.
V rozhovore s terapeutkou Helgou Palušovou zistíte:
- Čo okolo štyridsiatky spôsobuje nespokojnosť s doterajším životom
- Ako znovu získať pocit šťastia
- Čo riešia muži a prečo viac povedia ženy
Spokojný a šťastný je ten, kto sám seba dobre pozná, má sa primerane rád a dokáže sa akceptovať v podobe akú má. “Potreba totálnej zmeny okolo štyridsiatky, svedčí skôr o opaku. O nezrelosti jedinca”, tvrdí terapeutka Helga Palušová. Ktorou cestou ísť, aby sme boli znovu v pohode?
Meníme partnerov za novšie modely, po dlhých rokoch opúšťame rodinu, vzdávame sa dobrého džobu v prospech experimentov s chovom ovcí či pestovaním včiel.
Z miest sa sťahujeme na opustené lazy, “odvážnejší” idú do Afriky doborovoľníčiť. Čo je na tom zlé, skúsiť v druhej polovici života niečo celkom iné a byť znovu šťastní?
“A koľko to nové šťastie vydrží ?,” odpovedá terapeutka protiotázkou, “Rastúce napätie a nespokojnosť nesúvisí s naším doterajším životom alebo s ľuďmi, ktorí nás obklopujú.”
Bilancovanie vrcholov a pádov okolo štyridsiatky je úplne v poriadku. Brutálna chuť na zmenu aj za cenu totálnej straty všetkého, čo sme dovtedy vybudovali je risk, ktorý môže, ale aj nemusí vyjsť.
Niekto o tom hovorí, v inom sa to mlčky zbiera. Keď si nevieme dať rady, skúsime “cvokára”. Stále častejšie. Aj keď ženy podstatne viac ako muži. “Ale nie preto, že by boli bezradnejšie,“ vysvetľuje Palušová.
Mgr.Helga Palušová pôsobí ako psychoterapeutka na Slovensku aj v Rakúsku.