Talianske hlavné mesto dostane svoju prvú „zónu červených svetiel“. Vo štvrti EUR (Esposizione Universale Roma) ležiacej južne od historického centra Ríma vyhradí mesto niekoľko ulíc na verejnú prostitúciu. V krajine, kde sú nevestince už takmer 60 rokov zakázané, vyvolalo rozhodnutie radnice vlnu protestov.
Nastolenie rovnováhy
Hoci je v súčasnosti prostitúcia v Taliansku legálna, nevestince a vykorisťovanie žien v súvislosti s poskytovaním sexuálnych služieb sú zakázané. Predmestia v krajine na Apeninskom polostrove však často zapĺňa rozsiahla sieť pouličných prostitútok. Mnohé ženy z Afriky či východnej Európy prichádzajú do Talianska s prísľubom práce čašníčky, často však bývajú vydieračmi nútené k pouličnej prostitúcii. Skúšobný projekt, ktorý vstúpi do platnosti už v apríli, chce zabrániť vykorisťovaniu vykonávateľov tohto remesla a chrániť rodiny.
„Cieľom projektu je nájsť rovnováhu – vyhradiť miesta, kde bude prostitúcia zakázaná, ako napríklad parky, kam často chodievajú rodičia s deťmi, a určiť niekoľko ulíc, kde bude povolená,“ uviedol primátor Ríma Ignazio Marina.
Zdravotná podpora aj mastné pokuty
Vhodným miestom na prostitúciu by sa podľa mesta mala stať práve štvrť EUR, ktorá je sídlom viacerých ministerstiev, múzeí, firiem a rezidenčných domov. Mesto tu vyhradí dve ulice, kde bude prostitúcia tolerovaná, v prípade opustenia zóny však bude prostitútkam aj ich klientom hroziť pokuta v hodnote 500 eur. Ľuďom, ktorí budú prostitúciu vykonávať na vyhradených miestach, rímska radnica poskytne psychologickú podporu a zdravotnú starostlivosť. Mesto plánuje zriadiť špeciálnu podpornú skupinu, ktorá bude okrem iného bezplatne rozdávať prezervatívy a zasahovať v prípade násilného zaobchádzania s prostitútkami.
Vlna odporu
Predovšetkým katolícke organizácie proti štvrti protestujú. Katolícky týždenník Avvenire označil plán za „hanebný“, založenie štvrte je podľa nich „pokryteckou operáciou na zachovanie dekóra mesta“.
Pápež František na úvod sobotného plenárneho zasadnutia Pápežskej rady pre kultúru odsúdil prostitúciu ako formu vykorisťovania a žiadal o zasadenie sa do boja na odstránenie foriem degradácie, ktoré „ženu redukujú len na obchodovateľný predmet najrôznejších trhov“.
www.spiegel.de