Hollywoodske hviezdy, prepych, lesk a sláva, ale aj vysoká kriminalita a veľa bezdomovcov. Miesto, kde sa mnohé sny napĺňajú i končia. To je Los Angeles – Mesto anjelov, ktoré má aj svojich démonov.
Po asi dvanásťhodinovom lete z Viedne cez Londýn sme konečne sme pristáli na letisku LAX v Los Angeles. Pozerám, či nezahliadnem nejakú hviezdu prenasledovanú paparazzmi, ale nič. Kým sa z letiska vymotáme, je už tma. Vonku sa hneď ocitáme vo víre a chaose ľudí, ktorí sa chcú dostať čo najskôr do svojich domovov. Stojíme pred úlohou nájsť ten správny shuttle bus, čiže kyvadlový autobus z letiska do mesta, ktorý som objednávala cez internet ešte pred dvoma mesiacmi. Ukáže sa to ako úloha neľahká, pretože spoločností, ktoré poskytujú prepravné služby z letiska, je tu neskutočné množstvo. Aj s batožinou sa presúvame od jedného nástupišťa k druhému a čím viac sa vzďaľujeme od letiskovej haly, počet divných indivíduí narastá. Necítim sa práve bezpečne a ten pocit ešte zosilnie po tom, čo sa pred nami preženie asi sedem policajtov, ktorí v behu vykrikujú čosi do vysielačky a siahajú po zbrani. Tesne pred odchodom som zhodou okolností videla dokument o kriminalite v Los Angeles. L.A. je hlavné mesto gangov v Amerike. Operujú tu gangy hispánske, ázijské, černošské, belošské, ruské, talianske, motorkárske. Podľa oficiálnych údajov zverejnených na internetovej stránke los-angelskej polície je v meste 450 aktívnych gangov, ktoré majú okolo 45 000 členov. Za posledné tri roky eviduje polícia viac než 16 398 násilných trestných činov, ktoré majú na svedomí tieto kriminálne skupiny. Našťastie, po chvíli hľadania sme našli ten správny autobus a už sa rútime smer Hollywood.
Welcome to Hollywood
Los Angeles je druhé najväčšie mesto USA, hlavné mesto filmového priemyslu a mekka umelcov – od hercov, cez producentov, spisovateľov, tanečníkov až po hudobníkov. Každý šiesty obyvateľ Los Angeles pracuje v kreatívnom odvetví priemyslu, čo o sebe nemôže povedať žiadne iné mesto na svete. Lacné ubytovanie som našla cez internet priamo v srdci Hollywoodu, len pár minút pešo od Chodníka slávy. Malý rodinný hotelík, ktorý pamätal aj lepšie časy, viedol Ind s rozopnutou košeľou a chlpatou hruďou, na ktorej sa hompáľal drevený indický ruženec. Vždy bol ochotný pomôcť. Pre časový posun to prvú noc so spánkom nebolo veľmi ružové, tak som chvíľami cez okno pozorovala zlatú hollywoodsku mládež, ako sa preháňa v kabriolete po bulvári. Ohlušujúcim rapom z auta dávali všetkým na známosť, akí sú cool. Ranná vifonka dodala telu potrebné éčka a hor sa na Hollywood Boulevard. Musím povedať, že Chodník slávy bol sklamaním. Obyčajná ošarpaná ulica, kde sú na zemi hviezdy s menami slávnych (z ktorých mnohé sú známe len v Amerike). Ráno je navyše takmer úplne prázdna, obchody zatvorené, v bočných uličkách ešte neuprataný bordel zo včerajšej noci. Oveľa lepší dojem budí Hollywood Boulevard podvečer, keď sa vysvietia neóny a ulica je plná turistov, ktorí nakupujú gýčové suveníry, ako sú napodobneniny sošky Oscara s nápisom Best dad a podobne.
Tu odovzdávajú Oscary?
Stojíme pred Kodak Theatre, kde sa odovzdávajú Oscary a pýtame sa okoloidúceho, kde je Kodak Theatre. Také neuveriteľné sa nám zdá, že TOTO má byť to slávne divadlo. Predstavovala som si ho podstatne honosnejšie. Hneď vedľa je Čínske divadlo, kde bývajú už od roku 1927 premiéry hollywoodskych filmov s červeným kobercom pre hviezdy. Pred ním sú odtlačky rúk a chodidiel slávnych. Pri Čínskom divadle nasadáme do „hop on – hop off“ turistického autobusu, ktorý jazdí po všetkých hlavných atrakciách. Vystúpiť a opäť nasadnúť možno hocikedy a hocikde na trase autobusu. Je to dobrý a rýchly spôsob, ako vidieť čo najviac z L.A., keď nemáte prenajaté auto. Bez neho sa totiž ďaleko nedostanete, trasy mestskej hromadnej dopravy sú dosť obmedzené. „Vľavo je podnik, ktorý vlastnil počas svojich divokých rokov Johnny Depp, vpravo podnik, kde vystupoval ako komik vo svojich začiatkoch Jim Carrey. V tamtej reštaurácii jedávala Marilyn Monroe a v tomto obchode si kupujú gitary najväčšie mená rocku. O chvíľu zbadáte napravo nápis Hollywood. Pre sebou vidíte štúdiá Fox a práve míňame hotel, kde sa odovzdávajú Zlaté Glóbusy a kde zomrela Whitney Houston,“ oznamuje hlas z reproduktorov v autobuse. V L.A. sa snáď každá druhá budova, reštaurácia či obchod spája s nejakou hviezdou. Snažím sa zapamätať si čo najviac, ale o chvíľu už mám z toho tak či tak v hlave guláš. Pre istotu fotím všetko, veď možno si doma spomeniem, čo to bolo.
Beverly Hills – Rodeo Drive a Pretty woman
O chvíľu nás už víta boháčska štvrť Beverly Hills. V dokonale upravenom parku si dáva zdravotnú prechádzku dôchodca, ktorý vyzerá ako filmový producent vo výslužbe. Pri ňom silikónová blondína, ktorá s ním je určite pre jeho modré oči a dobrú povahu. V L. A. je kráľom ten, kto má prachy, luxusné auto, veľkú vilu a dobre vyzerá. Pre boháčov a celebrity je nákupnou ulicou číslo jedna slávna Rodeo Drive, kde nakupovala aj Julia Roberts vo filme Pretty Woman. Na konci ulice je hotel, kde sa dej filmu odohrával. Hviezdy ale široko-ďaleko nikde, zato turistov je tu viac ako nakupujúcich. Čas pobrať sa ďalej, chceme vidieť more. Santa Monica, Venice Beach, Malibu – tu sa odohráva ten pravý kalifornský život. Také široké a dlhé pláže len tak hocikde nenájdete. Počas letnej sezóny sa sem nahrnie polka Los Angeles. My sme prišli mimo hlavnej sezóny, na pláži je len pár ľudí a čajok, surferi skúšajú vlny a vládne tu pohoda. Popri pláži vedie dlhá promenáda, ktorá je plná korčuliarov, skejtbordistov, cyklistov a bežcov. V L.A. nečakajte priveľa obéznych ľudí, tu letí kult tela. Veľa športu, fitness a plastických operácií.
Apropo, viete aký bol pôvodný názov Los Angeles? Španielsky misionári mesto nazvali El Pueblo de Nuestra Seňora la Reina de los Ángeles sobre el río Porciuncula, čo v preklade znamená Mesto našej panej kráľovnej anjelov na rieke Porciuncula. Chvalabohu, že ho potom skrátili na Los Angeles.