Ťažko uveriť tomu, že pred pár rokmi bol Dubaj púšťou, na ktorej by sme márne hľadali čo i len jeden jediný mrakodrap. Pokojné beduínske mesto ničím nevybočovalo od tých ostatných. No dnes je z Dubaja Perla Blízkeho východu, ktorá láka svojimi architektonickými dielami každým rokom viac a viac turistov. Len máloktoré mesto na svete dokáže v posledných rokoch uchvátiť také veľké množstvo turistov, ako práve Dubaj.
Kráľovstvo postavené na ziskoch zo svojich zásob ropy, dvakrát väčšie ako Londýn a najbohatšie z krajín Arabského sveta. Dubaj ťaží slávu zo ziskov z ropy, no jej zásoby nebudú večné. To by pre ekonomiku znamenalo veľkú katastrofu a tak boli hlavní predstavitelia nútení nájsť nový zdroj príjmov, ktorý by zachránil ich krajinu.
Zrodil sa nápad za 2miliardy dolárov- pretvoriť Dubaj na luxusnú turistickú destináciu. Výstavbou Palmové ostrova, veže Arabov – Burj al Arab, či najvyššej budovy sveta – Burj Khalifa sa im to podarilo. Najodvážnejší inžiniersky projekt, aký svet kedy videl zasahuje 5,5km do Perzského zálivu. Je taký obrovský, že ho možno vidieť z vesmíru. Je postavený iba z piesku a kameňa.
Je ohrozovaný zemetraseniami, prudkými búrkami a eróziou mora. O tejto megastavbe si ľudia kedysi mysleli, že nie je v ľudských silách niečo také postaviť. V auguste 2001 sa v Perzskom zálive začalo s výstavbou tejto jedinečnej stavby. V Dubaji sa v tom čase zrodil jeden z najväčších umelých ostrovov na svete. Inžinieri mali pred sebou neľahkú úlohu. Väčšina stavieb je postavená z betónu a ocele, materiálov, ktoré sú umelo zosilnené.
Tento ostrov sa však postavil na mori a na jeho výstavbu sa používali čisto prírodné materiály – piesok a kameň. Pri styku s vodou však oba tieto materiály podliehajú erózií, s čím musel hlavný projektový manažér Palm Island – Robert Berger počítať.
„Akákoľvek stavba je v rozpore s prírodou, no toto bol extrémny prípad. Každý deň sme sa pokúšali zabrániť deštrukcii toho, čo sme postavili,“ spomína hlavný manažér veľkolepého projektu.
Palmový ostrov zväčšuje pobrežie o neuveriteľných 56 km. Bol to odvážny plán, ktorý predpoklad s postavením mesta na mori. Súčasťou sú nákupné pasáže, luxusné vily, reštaurácie a 22 hotelov. Na uskutočnenie tejto odvážnej vízie potreboval Dubaj tých najlepších inžinierov na svete. Celosvetové hľadanie viedlo do Severnej Európy a do Holandska. Experti mali tú najdôležitejšiu úlohu- zistiť, či je vôbec možné vybudovať ostrov v Perzskom zálive. Museli brať do úvahy silu dubajských búrok, výškou vĺn, rozdiely medzi prílivom a odlivom a vplyvom globálneho otepľovania na zvýšenie hladiny morí. Ak by experti niečo zle vypočítali, celú stavbu by pohltilo more.
Palm Jumeirah bol prvý z polostrovov, ktoré sa začali stavať. Nachádza sa v exkluzívnej štvrti Jumeirah, blízko veže Arabov – Burdž al-Arab. Je v tvare palmy a k Dubaju pridal až 78 km pláže. Stavba trvala 5 rokov a došlo počas nej aj k technickým problémom. Tým najzásadnejším bol zosuv pôdy, či nedostatočné prúdenie vody.
Ďalšia megastavba s názvom Palm Deira sa začala v októbri 2004. Prvý návrh bol 8 krát väčší ako Palm Jumeirah a bol určený pre takmer milión ľudí.
Všetky dubajské skvosty pokope