BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Regulácia cien energií bude pravdepodobne pokračovať aj v nasledujúcom regulačnom období, ktoré sa začína v roku 2017. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR Miroslav Lupták, chrániť zraniteľných zákazníkov v segmente domácností a malých podnikov mu nakazuje zákon o regulácii.
„Ceny pre tieto kategórie odberateľov majú byť regulované. Úrad nemá zákonodarnú iniciatívu, to jesť nemôže ovplyvniť definíciu týchto kategórií odberateľov,“ povedal Lupták.
Zrušenie regulácie závisí od legislatívy
O postupnom rušení regulácie cien energií hovoril ešte v roku 2011 pri prijímaní súčasnej regulačnej politiky šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík. Upozornil však, že na to, aby sa mohla regulácia cien energií postupne zrušiť, musí byť dostatočne liberalizovaný trh s dodávkami energií a musí sa zmeniť primárna legislatíva. Regulátor však nerozumie, prečo niekomu regulácia cien energií vôbec prekáža.
„Vytvárame dostatočný priestor na voľnú súťaž za jasne stanovených pravidiel. Úrad nikdy nevydal rozhodnutie, ktoré by nútilo niektorého účastníka trhu predávať a poskytovať svoje služby za ceny pod jeho náklady,“ zdôraznil Lupták. Podľa neho regulácia sa verejnosti permanentne podsúva ako problém, čo nie je vôbec pravda.
Dodávateľské spoločnosti by si postupnú dereguláciu cien energií vedeli predstaviť. „Za optimálne považujeme postupné každoročné uvoľňovanie regulácie a následné vyhodnocovanie prínosov. Pričom hovoríme nielen o cenovej deregulácii, ale aj o kvalite služieb, rozvoji doplnkových služieb a podobne,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk obchodný riaditeľ Východoslovenskej energetiky Miroslav Kulla.
„Rešpektujeme súčasný rozsah cenovej regulácie ustanovený v príslušných právnych normách. Samozrejme budeme rešpektovať aj prípadné zmeny v rozsahu cenovej regulácie, ak príslušné regulačné autority posúdia úroveň liberalizácie akejkoľvek časti elektroenergetického trhu či trhu s plynom za dostatočnú a pripravenú na cenovú dereguláciu,“ dodala hovorkyňa
Nová regulačná politika má byť známa budúci rok
Západoslovenskej energetiky Michaela Dobošová. „Regulačná politika by mala vytvárať predpoklady na stabilitu a bezpečnosť dodávok energií a kvalitu služieb a mala by byť základom stabilného a predvídateľného regulačného rámca na Slovensku,“ doplnil hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Michal Holeš.
Nová regulačná politika by mala byť známa do konca marca 2016. Už v súčasnosti však na nej začal regulátor pracovať. Chce totiž nechať zainteresovaným dostatočný priestor na pripomienkovanie novej politiky.
„Oslovili sme všetky ministerstvá, združenia a zväzy, odborárov, mestá a obce. Je to nadštandardný krok, vlastná iniciatíva úradu, ktorá ide nad rámec bežného postupu,“ doplnil Lupták. Do konca júna chce následne regulátor ich pripomienky a námety spracovať do predbežného, nultého variantu dokumentu. Diskusiu chcú ukončiť v septembri 2015.
Následne regulačný úrad zverejní návrh regulačnej politiky, o ktorom bude diskutovať odborná verejnosť. Až po diskusii regulátor vypracuje a zverejní oficiálny návrh regulačnej politiky, ktorý bude predmetom pripomienkového konania. Po rozporovom konaní pôjde návrh na rokovanie regulačnej rady, ktorá má kompetenciu schváliť ju ako základný strategický dokument regulácie. Súčasná regulačná politika platí od začiatku roka 2012 do konca roka 2016.