BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič by podľa opozičných poslancov mal bezodkladne vymenovať Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora.
„Potvrdilo sa to, čo už dlhé mesiace tvrdíme, že prezident nemá právo svojvoľne konať vo veci nevymenovania právoplatne zvoleného generálneho prokurátora. Ak teraz nebude konať podľa toho, ako sa vyjadril ústavný súd, tak si naozaj bude robiť z Ústavy SR trhací kalendár,“ uviedol pre novinárov poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Martin Poliačik.
Poslankyňa za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská si myslí, že Čentéša legitímne zvolila národná rada zákonným spôsobom a po rozhodnutí ústavného súdu je zrejmé, že prezident ho má vymenovať za generálneho prokurátora.
„Niekedy si človek kladie otázky, prečo niektoré akoby vykonštruované možnosti, kedy by prípadne aj mohol prezident váhať, sú v tom rozhodnutí zakomponované. Ale z môjho pohľadu Jozef Čentéš spĺňa všetky zákonné podmienky, bol zákonným spôsobom zvolený a prezident ho musí vymenovať,“ konštatovala Žitňanská.
KDH od začiatku zdôrazňovalo, že prezident je povinný rešpektovať rozhodnutie parlamentu a vymenovať zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora do funkcie. „Som rád, že ústavný súd, aj keď neskoro, toto stanovisko potvrdil,“ poznamenal predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský.
Na súde podľa Matoviča ešte je dávka zdravého rozumu
„Teraz od pána prezidenta čakám, že bude konať. A v krátkom čase,“ dodal.
Ústavne sa podľa neho síce spor dá ťahať ďalej.
„Ale v tejto chvíli je tu česť prezidenta rešpektovať rozhodnutie najvyššej ústavnej nezávislej moci a podľa mňa už nemá inú možnosť ako vymenovať Čentéša za generálneho prokurátora,“ uviedol Hrušovský.
„Znamená to, že na ústavnom súde je ešte stále dostatočná dávka zdravého rozumu, lebo keď si pán prezident prečíta ústavu, je tam napísané, že vymenúva generálneho prokurátora. A keď si niekto myslí, že to bude naťahovať 15 – 20 rokov, tak ústava to tak nemyslela,“ konštatoval líder OĽaNO Igor Matovič.
„Na Slovensku je možné všetko. Ale myslím si, že prezident by mal konať v súlade s ústavou, mal by rešpektovať rozhodnutie ústavného súdu, mal by konať v prospech občanov a celého systému a v prospech minimálne prokuratúry, aby už konečne generálny prokurátor bol vymenovaný,“ reagoval predseda Mostu-Híd Béla Bugár. Gašparovič by podľa neho s vymenovaním generálneho prokurátora „nemal otáľať“.
Podľa Zmajkovičovej má prezident silný mandát
Nález Ústavného súdu SR podľa podpredsedníčky poslaneckého klubu Smeru-SD Renáty Zmajkovičovej ukazuje, že prezident SR má silný mandát.
Ako povedala dnes pre agentúru SITA, nález hovorí, že prezident môže vymenovať, alebo nemusí toho, koho zvolila Národná rada SR.
„Dikcia zákona teda nie je taká, že prezident má povinnosť vymenovať generálneho prokurátora, ktorého zvolila NR SR akýmkoľvek spôsobom. Podľa mňa nedemokratickým,“ vyhlásila Zmajkovičová.
Nezaradený poslanec Daniel Lipšic tiež upozornil, že doteraz pokiaľ zvolený kandidát spĺňal zákonné podmienky na vymenovanie, musel byť vymenovaný. „Generálny prokurátor podľa našej ústavy zodpovedá NR SR a nie prezidentovi. Dnešný výrok posúva našu krajinu od parlamentnej demokracie k prezidentskému systému v rozpore s tým, aký je text Ústavy SR,“ povedal Lipšic novinárom.
Nevymenovanie je ohrozenie parlamentnej demokracie
Podľa neho to, že ústavný súd umožnil prezidentovi nevymenovať kandidáta z veľmi vágnych dôvodov, je ohrozením parlamentnej demokracie.
„Ústavný súd povedal, že prezident môže nevymenovať kandidáta vtedy, ak bol narušený riadny chod ústavných orgánov. Čo je to? Ak by boli volení predstavitelia trestne stíhaní? To je narušenie chodu ústavných orgánov, ktorému treba zamedziť, aby v tejto krajine znovu niekto stál nad zákonom a nemusel sa nikomu zodpovedať,“ vyhlásil Lipšic.
Poslanec NR SR Radoslav Procházka odhaduje, že prezident dnešný výklad využije na to, aby Jozefa Čentéša nevymenoval.
Ústavný súd dnes rozhodol, že prezident musí v primeranej lehote buď vymenovať navrhnutého kandidáta, alebo oznámiť Národnej rade SR, že kandidáta nevymenuje.
Nevymenovať kandidáta môže prezident len ak nespĺňa zákonné predpoklady na vymenovanie alebo pre závažnú skutočnosť vzťahujúcu sa na kandidáta, ktorá dôvodne spochybňuje jeho schopnosť vykonávať funkciu spôsobom neznižujúcim vážnosť ústavnej funkcie alebo celého orgánu, ktorého má byť vrcholným predstaviteľom, uvádza sa v rozhodnutí ústavného súdu. Podľa rozhodnutia „prezident uvedie dôvody nevymenovania, pričom tieto nesmú byť svojvoľné.“