K letu nepatrí len voda, ale aj príjemné posedenia vonku na terase či pri grile. Omamná vôňa pečeného mäska opantá asi každého. Lenže nemusí ísť vždy len o gril. Chutné pokrmy si pripravíte aj na záhradnom ohnisku. Prečítajte si náš nasledujúci článok, v ktorom vám prezradíme, aké typy ohnísk súčasný trh ponúka.
Doprajte si omamnú vôňu jedla a príjemný praskot dreva
Záhradné ohniská sa líšia nielen materiálom, ale aj variantom, ktorý prezentujú. Môžete si vybrať nadzemné, zapustené či prenosné ohnisko. Pre dosiahnutie príjemnej chuti jedla používame ako palivo drevené uhlie alebo brikety. Pahreba je prispôsobená konkrétnemu typu ohniska, avšak údržbu bude vyžadovať v akejkoľvek podobe. K príprave pokrmov budete potrebovať aj príslušenstvo. K dispozícii sú aj ohniská s nastaviteľnými výškovými úrovňami.
Pozrite si záhradné ohniská v týchto e-shopoch:
Prenosné ohnisko je ideálnym riešením pre všetkých, ktorým sa nechce budovať a meniť vzhľad svojej záhrady, ale aj pre ľudí bývajúcich v paneláku. Pokojne si ho totiž môžete rozložiť aj na balkóne. Konštrukcia je vyrobená z ľahkého materiálu, prenosná a dobre uskladniteľná. Len položíte rošt a grilujete. Prenosné ohnisko môžete so sebou nosiť prakticky všade – na chaty, chalupy, do prírody. Konštrukciu tvorí oceľový kôš a tri až štyri nohy pre dosiahnutie maximálnej stability. K dispozícii sú varianty s vekom alebo bez neho.
Zapustené ohniská majú svoje čaro, ale aj viditeľné negatíva. Vyžadujú dostatok priestoru a bez povinnej výbavy to s týmto typom ani neskúšajte. Na prvom mieste bude musieť byť bezpečnosť, pretože vietor odfúkne iskru v sekunde a katastrofa je na svete. Dbajte na dostatočnú vzdialenosť od domu a okien, inak budete mať interiér poriadne zadymený. Najvhodnejším miestom je svah, lenže to zasa môžete zabudnúť na príjemné posedenie okolo ohňa. Jednoducho povedané, poteší vás príjemný vzhľad a chutné jedlo.
Záhradné ohnisko si môžete kúpiť alebo, ak ste zruční a máte chuť pracovať, pokojne si ho zmajstrujete aj sami doma. Najskôr vykopte jamu hlbokú cca 60 cm, do ktorej nasypete zmes piesku a štrku. Ide o drenážnu vrstvu, potrebnú na odvodnenie. Jamu kopte tak, aby sa postupne lievikovito zužovala. Po drenážnej vrstve nasleduje obklad. Používa sa kameň, tehly, výnimkou nie je ani betón. Tvar ohniska je na vašom rozhodnutí. Obľúbený je kruh, no stretnúť sa môžete aj s obdĺžnikom či štvorcom. Rozmery nie sú záväzné, ale odporúča sa ich dodržať. Výška ohniska by mala byť aspoň 20 cm a šírka 60 cm.