Vyberáme tienenie na terasu

Tienenie na terasu
zdroj: gettyimages.com
...

Terasa je ideálnym riešením, ako prepojiť interiér s exteriérom. Okrem príjemného posedenia na čerstvom vzduchu nezabudnite myslieť ani na účinný spôsob tienenia, ktoré vás ochráni pred slnkom aj dažďom.

Účinná ochrana pred slnkom aj dažďom

Ak máte zmysel pre humor, zaobstarajte si na terasu retro tienenie v podobe starého dobrého slnečníka. V minulosti by sme naň nedali dopustiť, no jeho nedostatky sú viac ako zreteľné. Preto zostáva už len peknou spomienkou a väčšina z nás sa rozhodne pre moderné alternatívy tienenia na terasu. A prečo sa nevracať do minulosti? Veď si len spomeňte na situácie, keď zafúkal silnejší vietor alebo sa len zmenil smer slnečných lúčov. Buď ste slnečník naháňali po záhrade alebo ste sa s ním postupne presúvali. Rozmarom počasia sa vyhnete omnoho ľahšie a efektívnejšie.

Tienenie na terasu

Markíza
Patrí k ideálnym spôsobom tienenia, najmä vďaka svojim rozmerom. Markíza chráni pred všetkými výkyvmi počasia. Nebude vás obťažovať ostré slnko, mrholenie, ani vietor. Jediným nepriateľom je, v prípade markízy, búrka. Vtedy je potrebné markízu stiahnuť. Vyberte si radšej výsuvný variant s možnosťou automatického riadenia. Tento typ tienenia sa vyrába prevažne na mieru. Ideálne vyhovie potrebám vašej terasy. Odporúčaný sklon je 15 stupňov. Na markíze nedochádza k hromadeniu vody, čím predídete poškodeniu látky. Viacero možností máte aj pri výbere farby. Zabudnite na biele markízy. Na trhu sú dostupné strieborné, hnedé, antracitové aj béžové varianty. Pričom ich cena zostáva viac ako prijateľná. Viac ako farba by vás mala zaujímať látka, z ktorej je markíza vyrobená. Kvalitnú látku charakterizuje impregnácia, stálosť farieb a rozmerov, UV ochrana a ochranný náter proti plesniam.

Pergola
Pergola je náročnejšia nielen z hľadiska financií, ale aj stavebných úprav. Ak sa však rozhodnete pre tento typ tienenia, prestane byť problémom aj silnejší dážď alebo vietor. Na trhu sú dostupné dva typy tienenia – látkové (je odnímateľné) a hliníkové lamelové clony (umožňujú ovládať stupeň tienenia).

Bioklimatická pergola
V tomto prípade sa dajú lamely naklápať. Bioklimatická pergola vás ochrámi pred všetkými poveternostnými vplyvmi, dokonca aj pred nahromadeným teplom. Lamely spôsobia, že teplý vzduch stúpa hore a cez lamely vychádza von. Zabezpečujú vetranie, nahradia konštrukciu pre inštaláciu osvetlenia, odrážajú slnečné lúče a odvádzajú vodu priamo do odtoku. Kvalita za rozumnú cenu. Súhlasíte?

Tienenie na terasu je alfou aj omegou

  • štýl tienenia zlaďte so štýlom vášho domu
  • vyberte si aspoň dva varianty tienenia
  • južná orientácia stavby si žiada tienenie terasy aj okien
  • tieňte iba počas leta

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: