Výber nového záhradného nábytku je zaiste príjemnou aktivitou. Mal by byť kvalitný, moderný, dizajnovo nápaditý, ale aj praktický. Jednou z možností voľby materiálu je aj umelý ratan. Poďte sa s nami inšpirovať.
Na záhradu áno, no do obývačky už nie? Ratanový nábytok má čo povedať aj v prípade interiérového dizajnu. Samozrejme, prevažná väčšina z vás pozná ratanový nábytok ako pohodlné sedenie na terasu. Vedzte však, že ratanové sedenie si môže nájsť svoje miesto aj v obývačke.
Záhradný nábytok z umelého ratanu
V exteriéri dokáže pôsobiť naozaj dominantne, ľahko, vzdušne a predovšetkým je rovnako pohodlné, ako akékoľvek iné sedenie. Okrem toho je ratan pevným a odolným materiálom. Ratan alebo Calamus rotang je drevina (liana), ktorá rastie predovšetkým v pralesoch juhovýchodnej Ázie. Jeden výhon môže dosahovať dĺžku viac ako 200 metrov. Samotné ohýbanie ratanu do tvarov, ktoré poznáme my, prebieha naparovaním a následným tvarovaním.
Prírodný ratan a jeho výhody Exotická drevina, z ktorej je ratanový nábytok vyrábaný, patrí medzi odolné a vďačné materiály. Konkrétne nábytok do interiéru sa vyrába z lúpaného ratanu. Odolný je, prirodzene, voči poveternostným podmienkam či voči UV žiareniu. Okrem toho je to veľmi vzdušný a ľahký materiál, ktorý má prirodzený vzhľad a po vizuálnej stránke si nevyžaduje žiadnu špecifickú údržbu. Ošetrovanie ratanového nábytku je však dobrou prevenciou, ako zachovať jeho komfortné aj vizuálne vlastnosti. Rovnako je ratanový nábytok veľmi odolný voči vyššej vlhkosti. V záhrade vyniknú predovšetkým ratanové sedacie súpravy, no určite sa oplatí poobzerať aj po kreslách či taburetkách. V rámci cenovej relácie narazíte na rôzne ponuky, no nájsť lacnejší ratanový nábytok nie je vôbec zložité. Oproti klasickým kusom nábytku si možno niečo priplatíte, no určite nebudete túto investíciu ľutovať. Za pozornosť stojí takisto fakt, že prírodný ratan je ošetrený a lakovaný, čo uľahčuje jeho následnú údržbu.
Nábytok z umelého ratanu Pochopiteľne, ratan si našiel aj svojho syntetického náhradníka. Umelý ratan je vyrábaný z polyuretánového vlákna, ktoré je odolným a prispôsobivým materiálom pre vonkajšie vplyvy počasia. Odolný je aj voči UV žiareniu, vlhkosti alebo iným poveternostným podmienkam. V interiéri však nič podobné nehrozí, no odolný materiál nezaškodí. Na prvý ani druhý pohľad jeho pravosť určite nerozpoznáte. Ratanové sedenie či taburetky alebo stolíky sú vyrobené s citom pre detail a to, že ide o materiál vyrobený z vlákien polyuretánu, hliníka, teflónu či polyesteru ani nezistíte. Potešiť vás môže jeho nižšia cena, oproti originálnemu prírodnému ratanu. V čom je hlavný rozdiel medzi umelým a prírodným ratanom? Okrem vyššej ceny prírodného ratanu to je určite aj odlišný vzhľad a tvrdosť materiálu. Prvý dojem vás o umelom ratane nepresvedčí, no na dotyk už rozdiel pocítite. Takisto jeho pružnosť je o poznanie menšia, a tak možno povedať, že prírodný ratan vám dopraje predsa len viac pohodlia.
Pozrite si ratanový nábytok v týchto e-shopoch:
Typy výpletov
Výber typu výpletu z umelého ratanu je nekonečnou témou na diskusie o tom, ktorý je lepší či horší. Často tak môžete mať dilemu, ktorý typ umelého ratanu vlastne vybrať. Treba povedať, že v konečnom dôsledku nezáleží až tak od jeho tvaru alebo hrúbky. Hlavným faktorom je celková kvalita spracovania, povrchová úprava a jej hrúbka. Najbežnejšie druhy umelého ratanu sa dajú zhrnúť do troch základných typov, od plochého cez polookrúhly, až po okrúhly výplet.
Plochý výplet Plochý ratanový výplet je považovaný za akýsi základný výplet, ktorý v širokej miere a istej kvalite používajú mnohí výrobcovia, od tých najlacnejších, až po najkvalitnejších. Pokiaľ sa nezameriame doslova na exkluzívnych výrobcov, ktorí plochý výplet využívajú skôr z dizajnového než ekonomického hľadiska, tak je práve tento v hojnej miere využívaný práve pre najnižšiu náročnosť výroby. Plochý výplet z umelého ratanu je vďaka najnižším nárokom na údržbu veľmi obľúbený v gastronómii.
Polookrúhly výplet Je kombináciou okrúhleho a plochého výpletu, kde na prvý pohľad pôsobí plastickým dojmom okrúhleho výpletu. Voľným okom je však takmer na nerozoznanie od okrúhleho výpletu. Práve pre kombináciu výzoru okrúhleho a ekonomické hľadisko plochého výpletu, je tento typ najobľúbenejšou formou výpletu z umelého ratanu. Pri produktoch záhradného nábytku vypleteného z veľkej časti polookrúhlym výpletom sa často stretnete aj s kombináciou polookrúhleho a okrúhleho výpletu. Takáto kombinácia dodá nábytku pridanú hodnotu za rozumnú cenu.
Okrúhly výplet Okrúhly výplet je najhodnotnejším variantom umelého ratanového výpletu. Okrúhly výplet radi využívajú práve poprední výrobcovia ratanového nábytku. Tí vhodnými povrchovými úpravami vytvárajú pocit prírodného ratanu. Pre plný prierez a tuhosť okrúhleho výpletu získate ešte väčší pocit autentickosti prírodného ratanu s výhodou, že o tento typ sa takmer nemusíte starať. Okrúhly výplet preto nájdete na tých najkvalitnejších produktoch v rôznych priemeroch.
Brushed alebo brúsený umelý ratan Brushed alebo brúsený umelý ratan po výrobe prechádza kefou, čím vznikajú na jeho povrchu drobné nerovnosti a pretŕčajúce časti vlákien, ktoré svojím dizajnom dokonale napodobňujú prírodný ratan. Keď niečo podobné uvidíte na záhradnom nábytku, netreba sa toho báť. Nie je to ani výrobná chyba a nenarazili ste ani na opotrebený záhradný nábytok, ale ide o priamy úmysel výrobcu.
Materiál konštrukcie
Okrem výberu farby a druhu výpletu z umelého ratanu na záhradnú sedaciu súpravu, je nemenej dôležité zaujímať sa aj o samotnú konštrukciu. Práve tá je síce schovaným, no veľmi dôležitým prvkom, od ktorého záleží ako dlho a s akými starosťami si budete svoj záhradný nábytok užívať. Samotné materiály a stavba konštrukcie sa dajú rozdeliť na zopár základných a bežne používaných typov.
Oceľová konštrukcia Spojenie oceľová konštrukcia na prvý pohľad evokuje pevnosť a robustnosť. No práve pri záhradnom nábytku je tento variant skôr nežiadúcim prvkom. Oceľ vplyvom vlhkosti (aj prirodzenej) hrdzavie a zanecháva pod nábytkom nepekne vyzerajúce hnedé škvrny. Je však lacnejšou alternatívou ako hliník a preto je možné nájsť takúto konštrukciu pri produktoch s nízkou cenou.
Hliníková konštrukcia Použitie hliníkovej konštrukcie pre záhradný nábytok, ktorý potrebuje odolávať zvýšenej vlhkosti, je tou správnou voľbou. Hliníková konštrukcia je ľahká a nehrdzavie. Vďaka tomu s ňou budete bez starostí. Hliník je však drahší materiál ako oceľ a aj jeho zváranie si vyžaduje iné, zložitejšie postupy. Nábytok so zváranou hliníkovou konštrukciou je aj preto o niečo drahší, no určite je výhodnejšou voľbou než ten s oceľovou konštrukciou. Pri kvalitnom záhradnom nábytku je táto naviac ošetrená práškovou farbou alebo lakovaním, čo konštrukciu a zvárané spoje ešte viac ochráni.
Umelý ratan sa tiež používa pre záhradný nábytok
Spôsoby spájania častí konštrukcie Okrem zvárania či už hliníkovej alebo oceľovej konštrukcie, sú aj ďalšie možnosti spájania jednotlivých prvkov základnej konštrukcie záhradného nábytku. Môžu byť spájané skrutkami alebo nitovaním. Je však všeobecne známe, že všetko čo je skrutkované sa časom uvoľní. Dokonca ani nity, často používané pri lacnejších nábytkoch, nie sú práve také, ako vidíte na mostoch. Nasledujúca veta bude znieť možno neuveriteľne, ale vo svete záhradného nábytku sa stretnete aj s plastovou konštrukciou. Takejto konštrukcii sa radšej oblúkom vyhnite. Všetky odborné rady vedú k jednoznačnému výsledku, a to obzerať sa po záhradnom nábytku práve so zváranou hliníkovou konštrukciou, ktorá je ošetrená práškovou farbou. Ak ste si istí konštrukciou, tak už ostáva iba nájsť ten správny ratanový nábytok, ktorý bude vyhovovať vášmu vkusu, či už po stránke vizuálnej alebo praktickej.
Prútený nábytok pripomína ratan Je ďalším druhom nábytku, ktorý môže pripomínať ratan. Pravda je však taká, že prútený nábytok je zvyčajne bez povrchovej úpravy a preto ho na pohľad určite rozoznáte. Väčšinou sa hodí do exteriéru, no svoje patričné miesto má aj v interiéroch. Prútený nábytok vo všeobecnosti napodobuje práve ratan. To však nemusí byť pravidlom. Ratan je samostatnou kategóriou. Prútený nábytok sa môže vyrábať z bambusu, banánových listov, prípadne sa dá použiť prútie z vŕby alebo jelše. Takýto druh nábytku môže spĺňať ekologické požiadavky a vyzdobiť váš interiér aj exteriér záhradnej terasy.
Pozrite si aj tento krásny ratanový nábytok:
Produkty z ratanu Ešte lepšia otázka by možno bola, čo všetko doma môžete z ratanu mať. Okrem posedenia na terase, určite oceníte napríklad ratanové kreslá či taburetky, ktoré sú mimoriadne praktické a pohodlné. Samozrejme, ak si chcete byt či dom zariadiť v naturálnom ratanovom štýle, poteší vás aj ratanová komoda, stolík alebo dokonca posteľ. Okrem nábytku je ratan skvelý materiál aj na výrobu rôznych dekorácií, či doplnkov do domácnosti. Koše na bielizeň, kvetináče, dekorativne obrazy či stojany. Dizajnéri sa dokážu s týmto materiálom skutočne vyhrať.
Univerzálny ratan V zásade je to len na vás. Ratanový nábytok si nájde svoje uplatnenie v každej miestnosti. Zariadenie obývačky, ratanová sedacia súprava a ratanový stolík budú pôsobiť efektne. Posteľ a komoda z ratanu si nájde miesto vo vašej spálni. Do predsiene alebo zimnej záhrady umiestnite ratanový stolík na kávu. V kúpeľni sa môže ocitnúť ratanový kôš na bielizeň a takisto ratanové sedenie v kuchyni, v podobe jedálenského stola a stoličiek. Čo sa týka dizajnu, veľké rozdiely nenájdete. Maximálne v štruktúre prepletania, ktorá môže byť hustejšia alebo redšia.
Starostlivosť Ošetrovanie ratanového nábytku si nevyžaduje prílišnú námahu. To je jedna z ďalších výhod tohto materiálu. Predsa, nábytok má slúžiť a starať sa o vaše pohodlie. Ak však chcete predísť opotrebeniu, môžete použiť olej na ratanový nábytok. Tým mu dodáte lesk a zároveň vytvoríte akýsi ochranný filter. Ak sa vám podarilo ratan nejakým spôsobom znečistiť, postačí obyčajná prachovka alebo jemná kefka a čistá voda. Týmto spôsobom stačí nábytok jednoducho umyť a o nič viac sa starať nemusíte. Ratanu totiž žiadna vlhkosť neprekáža.
Pozrite si fotogalériu k článku TU