Šikovný ľudia už na huby nechodia. Takto si ich už 10 rokov pestujeme doma v PET fľaši

domáce pestovanie hlivy ustricovej
domáce pestovanie hlivy ustricovej Foto: www.shutterstock.com

Ak patríte medzi milovníkov húb, určite vás poteší, že obľúbenú hlivu ustricovú si môžete jednoducho vypestovať doma bez nutnosti chodiť na prechádzky do lesa alebo kupovať ju v obchode. Na domáce pestovanie tejto huby vám postačí bežná PET fľaša a pár základných pomôcok. S týmto jednoduchým postupom si môžete v pohodlí domova zabezpečiť čerstvú zásobu hlivy ustricovej s minimálnymi nákladmi a úsilím.

Liečivá huba s výnimočnými vlastnosťami

Hlivu ustricovú by sme mohli nazvať prírodným pokladom, pretože obsahuje množstvo cenných živín, ako je vláknina, bielkoviny, železo a draslík. Navyše je aj výborným antioxidantom, ktorý podporuje zdravie a imunitu. Pre jej mäsitú štruktúru ju mnohí využívajú ako náhradu mäsa a jej výživové hodnoty ju robia obľúbenou medzi vegetariánmi i zdravie hľadajúcimi stravníkmi. Hlivu nájdeme bežne rásť na kmeňoch stromov alebo rozkladajúcom sa dreve, čo ju robí ideálnou aj na ekologické účely – dokáže pomáhať pri rozklade drevených pozostatkov, napríklad v záhrade.

Kde začať s pestovaním hlivy?

Pokiaľ ide o miesto, kde hlivu pestovať, ideálnou voľbou je tmavý, chladný a vlhký priestor – najlepšie sa hodí pivnica alebo komora. Na začiatok si pripravte niekoľko veľkých, aspoň päťlitrových PET fliaš, z ktorých odrežete hornú časť. Na bokoch fľaše potom urobte malé dierky, ktoré poslúžia na ventiláciu. Ako substrát môžete použiť rôzne materiály, ako sú piliny, slama či kávová usadenina. Je dôležité substrát najprv sterilizovať, aby ste zabránili šíreniu nežiaducich mikroorganizmov – sterilizáciu môžete urobiť krátkym povarením substrátu vo vode alebo ohrevom v mikrovlnnej rúre.

Po vychladnutí sterilizovaného substrátu ho zmiešajte s mycéliom hlivy ustricovej. Mycélium sa dá bežne zakúpiť v záhradkárstvach alebo na internete a odporúčaný pomer je jedna časť mycélia na štyri časti substrátu.

hlivy ustricová
hlivy ustricová Foto: www.shutterstock.com

Postup rastu hlivy v PET fľaši

Keď máte hotovú zmes substrátu a mycélia, vložte ju do PET fľaše a ponechajte niekoľko centimetrov voľného miesta pri vrchu. Zvyšnú odrezanú časť fľaše priložte späť na vrch a upevnite ju gumičkou. Pre zaistenie optimálnej vlhkosti, ktorá by mala byť okolo 80 – 90 %, zakryte fľašu plastovým vreckom. Na udržiavanie vlhkosti používajte rozprašovač s vodou a denne substrát jemne postriekajte, pričom sa uistite, že je vlhký, ale nie príliš mokrý.

Po niekoľkých dňoch sa v substráte objavia drobné biele výrastky, čo znamená, že hliva začína rásť. V tejto fáze odstráňte plastové vrecko a nechajte fľašu voľne odkrytú, aby mala huba dostatok priestoru na rast. Úrodu môžete očakávať dvakrát až trikrát, pričom proces rastu sa opakuje bez potreby ďalších zásahov.

Ak chcete mať pravidelnú zásobu čerstvých húb, skúste nasadiť hlivu v rôznych fľašiach v odstupoch niekoľkých dní alebo týždňov. Takto budete mať k dispozícii vždy čerstvú úrodu bez dlhého čakania na ďalšiu várku.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať