Ak patríte k ľuďom, ktorí si radi zveľaďujú domácnosť izbovými rastlinami, možno ste už zažili situáciu, keď ste nemali dostatok denného svetla. Nie každý byt alebo dom ponúka slnečné lúče v každej izbe, a niektoré priestory môžu byť dokonca úplne bez okien. Napriek tomu nemusíte automaticky rezignovať na pestovanie zelenej krásy. Existuje totiž zopár „odolných hrdinov“ zo sveta rastlín, ktoré si vystačia s minimálnym prísunom svetla. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate o šiestich druhoch, ktoré zvládnu aj menej priaznivé svetelné podmienky, a popritom pridáme niekoľko praktických rád, ako pomôcť týmto rastlinkám prosperovať.
Dobrá rada na začiatok
Je známe, že väčšina izbových rastlín potrebuje na svoj rast dostatočné svetlo, inak by postupne chradli. Zopár výnimiek však dokáže vyžiť aj v slabšie osvetlených kútoch. Ak navyše chcete ušetriť a mať viac rastlín naraz, namiesto kupovania nových sa spoľahnite na starý dobrý spôsob rozmnožovania. Najľahšie je to odrezkovaním, čiže odoberiete kúsok stonky alebo lístky z pôvodnej zdravej rastliny a necháte ich zakoreniť vo vode alebo v ľahkom substráte. Tak získate identickú „kópiu“ materskej rastliny, ktorá zdedí jej vlastnosti i odolnosť. A keď máte kamarátov alebo rodinu s podobnou záľubou, môžete si medzi sebou odrezky aj vymieňať.
1. Madam palma, ktorá veľa nepotrebuje
Prvou v našom rebríčku „statočných“ je prútovnica štíhla (Rhapis excelsa). Táto elegantná rastlina s tenkými stonkami a vejárovitými listami zvládne aj miesta, kde nie je veľa slnka. Nie je náročná na výdatnú zálievku ani na špeciálne živiny. V interiéri môže dorásť až do výšky dvoch metrov, no rastie pomerne pomaly. Ak máte k dispozícii balkón alebo terasu, môžete ju na jar až do jesene „letniť“, čiže presunúť von a nechať ju pofukovať jemným vánkom. Väčšinu energie získa aj tak z nepriamych lúčov, prípadne rozptýleného svetla.
- Tip: Postavte ju na miesto, kde dostane aspoň trochu denného svetla, ale netreba sa báť mierneho tieňa. Substrát udržujte vlhký, avšak vyhnite sa premočeniu.
2. Pieprovec pre tých, ktorí začínajú
Na druhom mieste sa usadil pieprovec (Peperomia). Milovníci izboviek ho obľubujú vďaka rôznorodosti tvarov a farieb listov. Niektoré druhy majú okrúhle, hrubšie listy, iné zas dlhé a previsnuté. Medzi jeho najväčšie prednosti patrí to, že netúži po priamom slnečnom žiarení – v skutočnosti by ho priame lúče mohli spáliť. V interiéri mu preto pokojne vyberte polotieň či kút, kde je svetla pomenej. Znáša miernu zálievku, nepotrebuje ani vysokú teplotu či extrémnu vlhkosť vzduchu.
- Tip: Dávajte pozor, aby ste ho nepreliali. Lepšie je mať substrát mierne vyschnutý, pretože korene pepřinca môžu v premokrenej pôde rýchlo zhniť.
3. Nezničiteľný zamiokulkas
Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) je legenda medzi izbovými rastlinami, ktoré dokážu prežiť aj v tienistých kútoch. Niekedy sa hovorí, že má „rád tmu“, čo však v praxi znamená, že nepotrebuje priame denné svetlo, aby rástol. Jeho hrubé, lesklé stonky a listy si dokážu ukladať dostatok vlahy, preto vydrží aj určitú zanedbanú starostlivosť. Nevyžaduje postrekovanie listov ani žiadnu špeciálnu starostlivosť, lebo pochádza z oblastí, kde je počasie premenlivé a rastlina sa naučila prispôsobiť.
- Tip: Ak ho občas zabudnete poliať, nezľaknite sa, zamiokulkas to zväčša zvládne. Len mu doprajte novú dávku vody hneď, ako zbadáte, že substrát je výrazne suchý.
4. Lopatkovec, izbový „nezmar“
Ďalším členom tejto „statočnej“ skupiny je lopatkovec (Spathiphyllum). Vo svete izbových rastlín sa preslávil nielen atraktívnymi, dlhými listami, ale aj bielymi, elegantnými kvetmi, ktoré vyrastajú nad listovú ružicu. Ak chcete mať doma kúsok jemnej elegancie, lopatkovec je ideálna voľba. Dokáže žiť takmer kdekoľvek v byte, najmä pokiaľ dostáva aspoň zlomok denného svetla, a ocenil by tiež vyššiu vlhkosť vzduchu. Preto sa mu mimoriadne páči v kúpeľniach, kde býva prirodzene vlhkejšie prostredie.
- Tip: Dávajte pozor na dostatočnú zálievku – pôda by nemala byť úplne vyschnutá. Prílišný presuš totiž môže zapríčiniť hnednutie listov, kým zálievka „tak akurát“ ho udrží v zdravej kondícii.
5. Aspidistra ako symbol domáceho šťastia
Možno si ešte pamätáte na aspidistru (Aspidistra elatior) z čias, keď zdobila parapety u našich starých mám. Hovorilo sa jej aj ševcovská palma a meno „domáce šťastie“ naznačuje, že sa jej vo vnútri mimoriadne darí, hoci je často v tmavšom kútiku. Má dlhé, široké listy, ktoré rastú priamo zo zeme. Aj pri menšej starostlivosti si zachováva svoj dekoratívny vzhľad, čo z nej robí výbornú voľbu pre každého, kto sa necíti ako záhradník-profesionál.
- Tip: Substrát udržiavajte primerane vlhký, no rastlina neznáša dlhodobé premokrenie. Treba jej dopriať pravidelnú miernu zálievku a ideálne rosenie listov aspoň raz za čas.
6. Nádherná kalatea
Na záver tu máme kalateu (Calathea), ktorá sa pýši jednými z najpestrejších listov medzi izbovými kvetmi. Jej listy môžu mať zeleno-ružové alebo až vínové odtiene a často sú zdobené rôznymi vzormi. Je však pravda, že kalatea vyžaduje vyššiu vzdušnú vlhkosť, a preto je citlivá na sucho. Priame slnko jej môže poškodiť listy, a tak je lepšie udržať ju ďalej od ostrého svetla. Úplná tma ju síce tiež nenadchne, no s jemnejším, rozptýleným svetlom je viac než spokojná.
- Tip: Aby si zachovala svoje výrazné farby, pravidelne kontrolujte vlhkosť substrátu a zvážte rosenie listov. Ak začnú farby blednúť, môže to znamenať príliš veľa svetla alebo nedostatok vlahy.
Ako izbovkám dopriať aspoň kúsok prirodzeného svetla
Ani ten najodolnejší druh rastliny nedokáže celkom prosperovať v úplnej tme. Preto, ak máte tmavú miestnosť bez okien, skúste jej pridať aspoň trochu nepriameho denného svetla. Ak je vedľa miestnosť s oknom, pomôže pootvorenie dverí, prípadne môže byť dverné krídlo presklenné, aby časť lúčov prenikla do tmavšieho priestoru. Vo výsledku to môže zásadne pomôcť.
Ďalšia možnosť, ako rastlinám dopriať krátkodobo viac svetla, je že raz do týždňa premiestnite rastliny z tmavej izby do svetlejšej a tie zo svetlejšej zase do tmavej. Hoci to znie komicky, rastlinkám to prospeje. Vďaka rotácii si každá dopraje potrebnú dávku denného svetla a nebude trpieť nedostatkom.
Ak ani jedna z týchto možností neprichádza do úvahy, zvážte inštaláciu LED pestovateľského osvetlenia, ktoré predstavuje úsporné riešenie. Tieto špeciálne svetlá bývajú navrhnuté tak, aby napodobňovali slnečné žiarenie v spektre prospešnom pre rast rastlín. Ich prevádzka nie je príliš nákladná a môžete ich pokojne využívať celoročne – najmä v zimnom období.
Zhrnutie na záver
Hoci sa všeobecne tvrdí, že bez okien to s izbovými rastlinami nemá zmysel, existujú výnimky, ktoré zvládnu práve aj takéto podmienky. Bambusová palma, pepřinec, zamiokulkas, lopatkovec, aspidistra a kalatea vám dokážu poskytnúť zeleň a radosť z pestovania, aj keď váš byt neposkytuje ideálne svetelné pomery. S trochou trpezlivosti, s citlivou zálievkou a prípadne menšími trikmi na zabezpečenie svetla si môžete vychutnať pohľad na zdravé listy a oživiť si domov kúskom prírody. Stačí si vybrať tú správnu rastlinu, skúsiť ju občas presunúť na svetlejšie miesto alebo jej pomôcť prídavným svetlom a aj tieňomilná zeleň sa vám odmení sviežim rastom.