Rozlúčte sa s mikrovlnkou: Prečo by ste ju mali prestať používať? Odborníci v tom majú jasno

mikrovlnka
mikrovlnka Foto: František Stacho

Mikrovlnná rúra bola desaťročia považovaná za prelomový vynález, ktorý zásadne zmenil spôsob, akým si pripravujeme a ohrievame jedlo. Od roku 1947, keď sa prvýkrát objavila na trhu, si našla pevné miesto takmer v každej domácnosti a stala sa symbolom rýchlosti a pohodlia v kuchyni. Avšak, napriek jej výhodám a praktickosti sa čoraz častejšie objavujú vážne pochybnosti o jej bezpečnosti a vplyve na zdravie. Mnohé nové výskumy naznačujú, že tento spotrebič môže predstavovať skryté zdravotné riziká, ktoré si väčšina ľudí vôbec neuvedomuje.

Dlhodobé obavy o bezpečnosť mikrovlniek

Už od samotného začiatku používania mikrovlnných rúr sa viedli diskusie o ich možných negatívnych účinkoch. Pôvodné obavy sa zameriavali hlavne na potenciálne škodlivé mikrovlnné žiarenie a na to, ako ovplyvňuje výživové hodnoty potravín. Tieto obavy však postupne vyvrátili rôzne vedecké štúdie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) potvrdila, že správne používanie mikrovlnky je bezpečné a potraviny si vďaka rýchlej tepelnej úprave zachovávajú väčšinu svojich výživových látok. Napriek týmto uisteniam sa však v posledných rokoch objavili nové poznatky, ktoré odhaľujú ďalší, podstatne závažnejší problém súvisiaci s hygienou a čistotou tohto spotrebiča.

Skryté riziká vo vašej mikrovlnke

Najnovšie štúdie výskumníkov zo španielskej univerzity Darwin Bioprospecting Excellence a Univerzity vo Valencii pod vedením profesora Manuela Porcara odhalili alarmujúce skutočnosti. Vnútorný priestor mikrovlnných rúr je ideálnym prostredím na množstvo nebezpečných baktérií. Tieto mikroorganizmy sú extrémne odolné nielen voči mikrovlnnému žiareniu, ale aj voči vysokým teplotám, ktoré vznikajú pri ohreve jedla. Táto kombinácia robí z mikrovlnky potenciálne nebezpečný zdroj baktérií, ktoré môžu ohrozovať zdravie.

Podrobný výskum a jeho výsledky

Výskumný tím pod vedením mikrobiologičky Alby Iglesiasovej vykonal rozsiahlu analýzu vzoriek odobratých z 30 mikrovlniek používaných v rôznych prostrediach – od domácností, cez kancelárske priestory až po laboratóriá. Cieľom bolo zistiť, aké faktory najviac ovplyvňujú vznik a prežitie baktérií vo vnútri mikrovlnných rúr. Okrem typu ohrievaných potravín skúmali aj samotný princíp fungovania mikrovĺn.

Výsledky boli alarmujúce. Identifikovali až 747 rôznych skupín baktérií. Najčastejšie sa objavovali druhy patriace do rodov Firmicutes, Actinobacteria a Proteobacteria. Rozdiely v prítomnosti baktérií boli výrazné – zatiaľ čo v laboratórnych mikrovlnkách sa vyskytovali prevažne neškodné mikroorganizmy, mikrovlnky používané na ohrev potravín obsahovali aj nebezpečné patogény. Obzvlášť znepokojivá bola prítomnosť baktérií ako Pseudomonas, Enterobacter a Klebsiella, ktoré môžu spôsobiť vážne infekcie. Tieto zistenia boli zverejnené v renomovanom vedeckom časopise Frontiers in Microbiology.

Ako účinne zabrániť šíreniu baktérií?

Profesor Porcar zdôrazňuje, že dôkladná a pravidelná údržba mikrovlnky je absolútne nevyhnutná. Bežné utretie vlhkou handričkou nestačí. Je dôležité používať účinné dezinfekčné prostriedky a pravidelne kontrolovať vnútro spotrebiča na prípadné znečistenie. Nečistoty a zvyšky jedla vytvárajú ideálne podmienky pre rast nebezpečných baktérií.

Odporúčané alternatívy k mikrovlnke

Ak nemáte možnosť zabezpečiť pravidelnú a dôkladnú údržbu mikrovlnky, odborníci odporúčajú zvážiť jej vyradenie z kuchyne. Napriek tomu, že mikrovlnka šetrí čas, potenciálne zdravotné riziká spojené s jej používaním môžu prevýšiť jej výhody. Moderné kuchynské spotrebiče a technológie dnes ponúkajú množstvo bezpečných a efektívnych alternatív na prípravu jedál. Teplovzdušné fritézy, parné rúry alebo indukčné variče sú len niektoré z možností, ako si pripraviť chutné a zdravé jedlá bez zbytočného rizika.

Dbajte na svoje zdravie a zvážte, či je mikrovlnná rúra skutočne nevyhnutnou súčasťou vašej kuchyne.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať