Český cesnak sa teší stálej popularite napriek jeho vyššej cene, čo svedčí o jeho vynikajúcej chuti a vysokej kvalite. Aby sa zachovali jeho špecifické odrodové vlastnosti a dobrý zdravotný stav, je potrebné udržiavacie šľachtenie, ktoré vykonávajú odborníci šľachtitelia a pestovatelia.
Kvalitná sadba ako základ úspechu
Pri pestovaní cesnaku, či už na záhrade alebo vo veľkom, je kľúčové okrem správnych pestovateľských podmienok aj použitie kvalitnej certifikovanej sadby. Cesnak určený na konzumáciu neprechádza kontrolou, ktorá by zabezpečila jeho zdravotnú nezávadnosť (napr. voči vírusom alebo škodcom, ako sú háďatká a roztoče). Použitie necertifikovanej sadby môže viesť nielen k slabej úrode, ale aj k zavlečeniu chorôb do pôdy, čo môže mať dlhodobé negatívne dôsledky na pestovateľský pozemok.
Ako nenaletieť pri nákupe sadby
V poslednom čase sa objavuje problém s predajom necertifikovaného cesnaku, ktorý často nemá pôvod v Českej republike, hoci býva tak označovaný. Najmä na trhoch a záhradkárskych akciách sa predajcovia snažia prilákať zákazníkov na krásne hlavičky cesnaku, označované napríklad ako „moravský modrý“ či „biely paličák“. Po ich odchode však neraz zostanú obaly z konzumného cesnaku zo Španielska, Francúzska alebo Číny. Preto je dôležité nakupovať sadbu od overených predajcov a sledovať, či má certifikáciu.
Výhody českého cesnaku
Chuť českého cesnaku prevyšuje mnohé zahraničné odrody, čo motivuje farmárov aj malých pestovateľov na jeho pestovanie. Český cesnak je možné pestovať aj v bio kvalite, s použitím hnojív a pesticídov povolených v ekologickom poľnohospodárstve, čo prispieva k jeho ešte lepším vlastnostiam.
Certifikovaná sadba sa vyplatí
Certifikovaná sadba, kontrolovaná odborníkmi z ÚKZÚZ, je vždy označená visačkou s údajmi o odrode, dodávateľovi, čísle partie a hmotnosti. Táto sadba zaručuje kvalitu a zdravotnú nezávadnosť. Vedľa českých odrôd je na trhu dostupná aj certifikovaná sadba z Francúzska, ktorá môže obohatiť chuťový profil vašich pestovaných cesnakov.
Rozdelenie cesnaku
České odrody cesnaku sú výnimočné svojou chuťou a vôňou vďaka jedinečnej zmesi silíc. Rozdeľujeme ich na paličáky (majú menej, ale väčšie strúčiky, a vytvárajú kvet) a nepaličáky (nekvitnú a majú výraznejšiu chuť). Odrody sa ďalej delia podľa zrelosti na rané, polorané a neskoré. Paličáky si vyžadujú odstránenie kvetu, aby sa neoslabili cibule, zatiaľ čo nepaličáky sú známe svojou trvanlivosťou.
Správna výsadba cesnaku
Cesnak sa vysádza na jeseň alebo na jar, ideálne na slnečné miesta. Dobre sa mu darí v rôznych druhoch pôdy, s výnimkou premočených pozemkov, ktoré mu nevyhovujú. Pre zamedzenie chorôb a škodcov by sa mal cesnak pestovať na rovnakom mieste až po štyroch rokoch. Ozimné odrody sa odporúča sadiť neskoro na jeseň, keď teplota pôdy klesne pod 9 °C, aby sa predišlo napadnutiu fuzáriom. Jarné odrody môžu byť vysádzané od jesene do jari, pričom jesenná výsadba často prináša lepšie výnosy. Aby sme zabránili napadnutiu houbomilkou, je vhodné sadiť až začiatkom marca.
Ochrana sadby a porastov
Pred výsadbou je možné jednotlivé strúčiky moriť, aby sme ich ochránili pred škodcami, ako sú roztočíky alebo hubové choroby. Počas vegetácie môžeme zasiahnuť insekticídmi proti škodcom, ako je houbomilka, alebo porast zakryť netkanou textíliou. Fungicídy môžu byť použité na ochranu proti hubovým ochoreniam.