Jedálenský stôl má svoje využitie nielen pri spoločných rodinných obedoch. Často je aj pracovným stolom pre notebook, písacím stolom pre domáce úlohy, priestorom na spoločenské hry a pod. Jeho primárnou funkciou je však stolovanie, a preto by sa mal jeho výber podriadiť práve podmienkam stolovania.
Veľkosť a tvar
Kvalitný jedálenský set sa postará nielen o pohodlné sedenie, ale tiež o zútulnenie samotnej jedálne. Všetko, samozrejme, závisí od toho, aký priestor jedáleň ponúka. Avšak v prípade, že súčasťou vášho bývania táto samostatná miestnosť, predpokladá sa možnosť usadenia za stôl aspoň šiestich ľudí. Financie hrajú dôležitú úlohu, pretože jedálenské sety nájdete od tých najlacnejších až po tie z luxusných materiálov od exkluzívnych dizajnérov.
Ak sa pri stolovaní pravidelne schádzate štyria, aj tak radšej siahnite po väčšom stole. Stôl pre šesť osôb vám pri jedení zaručí pohodlie a komfort. Navyše, veľkému stolu svedčia aj dekorácie či kvety vo váze. Misy s jedlom v tomto prípade taktiež nebudú mať núdzu o miesto. Ak patríte medzi pravidelných hostiteľov, siahnite po verzii rozťahovacieho stola. Počas bežných dní vás jeho veľkosť nebude obmedzovať a v prípade návštevy splní účel.
Siahnuť môžete po stoloch nielen rôznych veľkostí, ale aj tvarov. Oválne, okrúhle, štvorcové, obdĺžnikové či atypické jedálenské sety nájdete v rozmanitej ponuke. Okrúhly typ stola si vyžaduje viac priestoru a pre 3-4 osoby je jeho odporúčaný priemer min. 100 cm. Ak chcete za stôl posadiť aj ďalšie osoby, neprešvihnite priemer 150 cm. V takomto prípade by bol priestor v strede stola ťažšie prístupnejší.
80 x 120 cm je min. veľkosť stola obdĺžnikového tvaru pre štvorčlennú rodinu. Je však skôr alternatívou do „paneláku“, pretože tento rozmer neposkytuje dostatočné pohodlie. Zaoblené rohy zase ponúkajú možnosť stolovania aj pre väčší počet ľudí. Viac informácií nájdete v článku „Aký kúpiť stôl a stoličky do kuchyne.“
Materiál a dizajn
Pravdepodobne nebudeme klamať, keď povieme, že veľa ľudí stále uprednostňuje dizajn pred kvalitou materiálov. Na jednej strane sa to dá celkom chápať. Jedálenské sety sa vyrábajú v atraktívnom dizajne a v rôznych štýloch, ktoré lahodia oku, často aj bez požadovanej kvality. Musíme však povedať, že výrobcovia sa snažia o skombinovanie oboch kritérií kvality aj dizajnu. Nemusíte sa preto obávať, že by mal váš jedálenský stôl krátku životnosť.
Masív je stále obľúbeným, aj keď finančne náročnejším materiálom. Je pevný a nadčasový, aj keď tieto jedálenské sety môžu byť náchylnejšie napríklad na odtlačky pohárov. Predčasnému poškodeniu predídete vhodným prestieraním.
Pozrite si jedálenské sety v týchto e-shopoch:
Náročnejším na údržbu je sklo, ktoré sa však stále stáva populárnejším. Ak ste sa rozhodli pre túto voľbu, odporúčame radšej kalené bezpečnostné sklo, ktoré má vyššiu pevnosť a v prípade rozbitia nespôsobí porezanie. Plast, kov či ratan sú zase materiálmi, ktoré sa často kombinujú. Zlato však stále drží materiál dreva a jeho imitácie. Čoraz obľúbenejšie sú aj dosky jedálenských stolov z exotických drevín.
Materiál sa skĺbi s dizajnom a preto, aby vám váš jedálenský set vydržal nepoškodený čo najdlhšie, venujte pozornosť jeho údržbe. Pretretie vlhkou handričkou neuškodí, rovnako ani povysávanie čalúnených častí stoličiek. Ak máte na stoličkách tzv. podsedáky, ich opratie je taktiež vítané.
Pozrite si aj tieto jedálenské zostavy:
Jedálenské sety
- rohové (väčšinou v menšom priestore)
- s lavicami
- so stoličkami
Spojenie stola a stoličiek je síce typickým a bežným jedálenským setom, avšak v súčasnosti sa stretnete taktiež s variantom lavíc namiesto stoličiek. A to aj v modernejších a luxusnejších jedálniach. Ich dizajn sa totiž neobmedzuje iba na klasické tradičné drevené lavice. Nech si vyberiete akýkoľvek typ jedálenských setov a zostáv, jedno je isté, uľahčíte si prácu. Stôl a stoličky či lavice sú totiž ladené do rovnakého dizajnu a dokážu bez problémov doplniť akýkoľvek štýl zariadenia domácnosti. Či ich vyberáte pre príležitostné, pravidelné stolovanie, alebo časté návštevy, dbajte okrem dizajnu najmä na maximálnu stabilitu.
Pozrite si fotogalériu k článku TU