Počas jesenných prázdnin slovenskí zlodeji nasadzujú nové triky, aby sa dostali k opusteným domácnostiam. Tieto dni, keď mnoho rodín odchádza na krátke výlety alebo predĺžené víkendy do hôr či na chaty, sú pre zlodejov obdobím príležitostí. Zlodeji dobre vedia, že počas prázdnin býva množstvo domov a bytov prázdnych, čo im výrazne uľahčuje prácu. Navyše, mnohí ľudia sa o svojich plánoch radi podelia na sociálnych sieťach, čo len pridáva zlodejom odvahu – majú informácie z prvej ruky a vedia, kedy a kam sa oplatí zasiahnuť.
Organizačné skupiny a nové spôsoby vlámaní
Dnes už vlámania nie sú len dielom jednotlivcov, ale čoraz častejšie ich páchajú profesionálne organizované skupiny, ktoré sa na svoju „prácu“ dôkladne pripravujú. Zlodeji postupujú systematicky, majú dobre rozdelené úlohy a niektorí sú dokonca vybavení technológiami, ktoré prekonávajú aj bežné bezpečnostné systémy. Tieto organizované bandy sú navyše veľmi rýchle a ťažko ich vypátrať, čo komplikuje prácu polícii aj bezpečnostným zložkám. Prípady z okolitých krajín ukazujú, že organizované skupiny dokážu prekabátiť aj zvýšenú ostražitosť miestnych obyvateľov.
Pre túto jeseň si zlodeji pripravili niekoľko nových trikov, ako si preveriť, či je dom naozaj prázdny. Jedným z najznámejších trikov je použitie priehľadnej lepiacej pásky, ktorú umiestnia na zámky dverí. Po niekoľkých dňoch sa vrátia a skontrolujú, či páska zostala neporušená. Ak je páska stále na mieste, vedia, že v dome nikto nebol, a považujú ho za bezpečný cieľ.
Znaky, že sa stávate terčom zlodejov
Ak si na svojich dverách všimnete prilepenú priehľadnú pásku alebo iné neobvyklé znaky, mali by ste spozornieť. Neporušená páska znamená pre zlodejov, že majiteľ domu je preč a v najbližšej dobe sa zrejme nevráti. Ak je páska poškodená, zlodeji predpokladajú, že niekto dom navštívil, a pravdepodobne sa poobzerajú po inom, ľahšom cieli.
Ďalšou metódou, ktorú niektorí zlodeji využívajú, je umiestnenie drobných predmetov, ako napríklad sušienky, pod rohožku. Ak sa sušienka neporuší a zostane na mieste, znamená to, že na rohožku nikto nestúpil, a teda majitelia domova nie sú prítomní. Tento trik im pomáha rýchlo a jednoducho odhaliť prázdny dom, ktorý stojí za riziko vlámania. Rozbitá sušienka alebo premiestnený predmet im však naznačuje, že je dom obývaný a vlámanie by bolo rizikové.
Ako sa vyhnúť nepríjemnostiam a ochrániť domov
Ak plánujete stráviť jesenné prázdniny mimo domova, existujú rôzne spôsoby, ako zvýšiť bezpečnosť a znížiť riziko vlámania. Investícia do bezpečnostného systému, ako sú kamery, senzory alebo alarmy, môže byť veľmi účinným riešením. Kamery s nočným videním alebo pohybovými senzormi dokážu zachytiť aj podozrivú aktivitu v okolí.
Ak však hľadáte jednoduchšie opatrenia, môžete využiť inteligentné osvetlenie, ktoré je možné naprogramovať tak, aby sa svetlá v dome zapínali a vypínali v rôznych časoch dňa. To vytvára dojem, že je dom obývaný, a môže odradiť potenciálnych zlodejov. Moderné technológie vám tiež umožňujú ovládať svetlá či iné zariadenia na diaľku cez mobilnú aplikáciu, čím si môžete zabezpečiť väčší pocit bezpečia, aj keď ste ďaleko od domova. Ďalšou možnosťou je požiadať susedov alebo priateľov, aby počas vašej neprítomnosti občas skontrolovali dom, prípadne pozbierali poštu, aby sa zdalo, že je niekto doma.
Zaujímavosť: Inteligentné dvere
Vedeli ste, že niektoré moderné bezpečnostné systémy dnes zahŕňajú aj inteligentné dvere? Tieto dvere sú vybavené elektronickými zámkami, ktoré možno ovládať na diaľku alebo sa automaticky zamknú, keď ste mimo dosahu Wi-Fi siete. Okrem toho môžu byť napojené na alarm alebo kameru, takže viete okamžite reagovať, ak sa niečo neobvyklé deje. Inteligentné dvere a zámky sú jednou z najnovších technológií v oblasti ochrany domova, ktoré môžu skutočne pomôcť minimalizovať riziko vlámania počas vašej neprítomnosti.