Zaiste ste už počuli pojem gabiony. Stávajú sa súčasťou moderných záhrad a plnia v nich estetickú aj praktickú funkciu. Ako s nimi pracovať a kde všade ich viete využiť sa dozviete v našom nasledujúcom článku.
Univerzálne gabiony
Gabiony reprezentujú hlavne modernú záhradnú architektúru a mestský štýl. Hovoríme o prírodnom kameni, ktorý sa spevňuje oceľovým drôtom či pletivom a vytvára tak ploty, oporné múriky, ale napr. aj nádoby pre rastliny. Môžete s nimi použiť antikoru, drevo, železo, no napr. aj ťahavé rastliny. Keďže ide o kameň, konštrukcia gabionov je pomerne mohutná. Avšak, na druhej strane sa tohto aspektu netreba obávať, nakoľko šírku gabionu prispôsobíte vašim priestorovým možnostiam a účelu, ktorému bude gabion slúžiť. Efektne vyzerá gabionové oplotenie, v rámci ktorého osadíte stĺpiky brány, vodomer či poštovú schránku. Spevníte nimi svah, vytvoríte kamenné kaskády, prípadne vodopád. Hodia sa aj namiesto záhradného sedenia.
Vnútro gabionového koša môže tvoriť prakticky čokoľvek, čo doma nájdete. Môžu to byť väčšie či menšie kamene, špicaté, lámané aj okrúhle, sklenené poháre a fľaše, ba dokonca aj tehly. Výplň voľte aj podľa toho, na aký účel budú gabiony slúžiť a kde ich umiestnite. Dajte si záležať hlavne na obvodových múroch, ktoré sú na prvý pohľad viditeľné. Tu dodržiavajte všetky zásady estetiky. Na vnútre až tak veľmi nezáleží.
Praktickým aj estetickým riešením je skalka v gabionovom koši. Vytvorte si kôš, ktorého vnútro necháte prázdne. Tvar je výlučne na vás. Kôš naplňte zeminou, zmiešanou so substrátom na skalničky. Vrch zasypte pieskom, kamienkami alebo ho nechajte len tak, so zeminou. Na jednotlivé miesta vysaďte skalničky, polejte a máte hotovo. V tomto prípade platí, že čím väčší kôš, tým lepšie. Budete tak mať dostatok miesta na viacero druhov rastlín a vaša gabionová skalka sa stane rozmanitejšou.