Gabiony a ich cena - oplatia sa?

Gabiony pred domom
zdroj: gettyimages.com

Čo si predstavíte pod pojmom gabion? Najčastejšie ide o prútené koše, ktorých vnútro tvorí prírodný kameň. Ľudia ich s obľubou využívali už v minulosti. V oblasti súčasného záhradného dizajnu hovoríme najmä o oporných múrikoch a oploteniach. Výnimkou nie je ani dekoratívna funkcia či využitie v interiéri.

...

Gabiony v záhrade aj interiéri

Už naši predkovia používali obdobu gabionov. Hovoríme obdobu, pretože nešlo o gabiony v takej podobe, v akej ich poznáme a používame dnes. Boli súčasťou oporných múrov a základov budov. Išlo skôr o prevenciu proti zosuvu pôdy. Časté bolo aj ich zakomponovanie v rámci vojenských operácií. V súčasnosti sú gabiony významnou súčasťou modernej záhradnej architektúry. S rastúcou popularitou rastú aj možnosti ich využitia.

V záhrade splnia estetickú aj praktickú funkciu. Ich úžitková hodnota spočíva v tom, že sú súčasťou oporných múrov a oplotení okolo objektov. Získate tak nielen maximálne súkromie, ale aj ochranu pred vetrom. Takto vybudované ploty sú stabilné, odolné a s dlhou životnosťou. Drôtené koše sú špeciálne upravované, aby odolali korózii. Estetickú funkciu netreba zvlášť predstavovať. Gabiony sú v tomto smere základom kvetináčov, fontán alebo lavičiek. V interiéri ozvláštnite gabionom stenu, vybudujete deliacu priečku, prípadne zakomponujete originálnu dekoráciu.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: