Ktoré kvety pomôžu vtákom v zime prežiť? Tieto krásky ich nasýtia aj bez kŕmidiel

vták na kvete
vták na kvete Foto: www.shutterstock.com

Ak chcete, aby vaša záhrada bola v zime nielen estetická, ale aj užitočná, mali by ste si vybrať také rastliny, ktoré poskytnú potravu aj útočisko vtákom. Existuje množstvo kvetov a rastlín, ktoré nielenže skrášlia vaše záhony, ale zároveň budú v chladných mesiacoch dôležitým zdrojom potravy pre vtáctvo. V tomto článku sa dozviete, ako vhodne pripraviť záhradu tak, aby bola počas zimy prospešná pre našich operených priateľov.

Nechajte záhony prirodzené a neupravené. Vtáky sa vám poďakujú

Ak ste na jeseň nestihli dôkladne vyčistiť svoje záhony, netrápte sa. Tento nedostatok sa môže stať vašou výhodou. Ponechanie suchých a odkvitnutých rastlín má pre vtáky i záhradu veľký význam. Semená, ktoré zostanú v suchých hlavičkách kvetov, sa stanú nevyhnutnou potravou počas chladných dní a zasnežených nocí, kedy vtáky zúfalo hľadajú akýkoľvek zdroj energie.

Zároveň je však dôležité odstrániť všetky rastliny, ktoré vykazujú známky chorôb. Zdravé trvalky a letničky, aj keď sú suché a vyzerajú neesteticky, nechajte na mieste. Nielenže tak ochránite korene rastlín pred mrazom, ale zároveň pomôžete vtákom prežiť nepriaznivé zimné obdobie.

Letničky vs. trvalky. Čo je lepšie?

Ak máte radi kvety, ktoré kvitnú celé mesiace, letničky sú skvelou voľbou. Ich pestrosť a rozmanitosť sú jedinečné, no ich význam nekončí po odkvitnutí. Keď sa ich farebné hlavičky začnú sušiť, pre vtáky nastáva hostina. Slnečnice, černuška, amaranty či cínie sú len niektoré z druhov, ktoré môžu obohatiť jedálniček operencov.

Na druhej strane, trvalky ponúkajú dlhodobejšie riešenie. Niektoré z nich sú pre vtáky nenahraditeľným zdrojom potravy. Záhony plné trvaliek môžu konkurovať aj tým najlepším kŕmidlám, pretože poskytujú prirodzené a výživné semená. Nasledujúce rastliny sú ideálnym doplnkom každej záhrady:

1. Bodliaky

Tieto výrazné rastliny sú magnetom pre hmyz, ktorým sa počas leta kŕmia lastovičky a iné hmyzožravé vtáky. Na jeseň a zimu však suché semená bodliakov prilákajú pinky, vrabce a ďalších spevavcov, ktorí ich považujú za skutočnú pochúťku.

2. Štetka lesná

Táto vysoká, architektonicky pôsobivá rastlina vytvára na jeseň nápadné semenné hlavy. Tie sú atraktívne pre vtáky ako stehlíky, a vrabce. Semená vydržia na rastline aj počas mrazivých dní, čo z nej robí nenahraditeľný zdroj potravy.

3. Ruža vráskavá a šípová

Ruža vráskavá produkuje veľké šípky, ktoré si obľúbili predovšetkým drozdy. Menšie šípky ruže šípovej sú šťavnaté aj v neskorej zime, čo ich robí obľúbenými u mnohých druhov vtákov.

4. Levanduľa

Levanduľa nie je len krásna a voňavá ozdoba záhrady, ale aj výborný úkryt pre vtáky. Oriešok hnedý si ju vyberá ako ochranu pred predátormi, zatiaľ čo stehlíky ocenia jej semená. V lete pritiahne opeľovače, čím plní svoju úlohu po celý rok.

5. Slnečnica

Nenáročná a vysoko výživná rastlina je v zime neoceniteľná pre zrnožravé vtáky. Slnečnicové semená sú plné olejov a dodávajú potrebnú energiu. Ak ich pestujete, vyberajte druhy s jednoduchými kvetmi, ktoré produkujú viac semien.

6. Černuška

Táto letnička produkuje tmavé olejnaté semená, ktoré sú pre vtáky výnimočne hodnotné. Navyše jej pestovanie je jednoduché – stačí rozhodiť semená po záhone.

7. Echinacea

Tretky, známe aj ako echinacea, sú neodmysliteľnou súčasťou každej záhrady. Ich suché hlavičky sú plné semien, ktoré chutia stehlíkom a sojkám. Nechajte ich stáť na záhone po celú zimu.

8. Rozchodníky

Tieto nenápadné, no veľmi odolné rastliny sú ideálne pre neskoré leto a zimu. Botanické druhy produkujú semená, ktoré vtáky s radosťou využijú.

9. Okrasné trávy

Trávy ako perovec, ozdobnica alebo kavyľ ponúkajú bohatstvo semien. Navyše ich stonky slúžia ako útočisko pre hmyz, ktorý je ďalšou potravou pre vtáky. Na jar sú tieto trávy vynikajúcim materiálom na stavbu hniezd.

Ako pripraviť záhradu na zimu, aby bola vtákom užitočná?

Záhrada nemusí byť dokonale upravená, aby plnila svoj účel. Neodstraňujte všetky suché rastliny, ponechajte na záhone semenné hlavičky a odkvitnuté kvety. Takto zabezpečíte prirodzenú potravu pre vtáky počas celej zimy. Okrem toho, trvalky a letničky spomenuté vyššie vám pomôžu oživiť záhony a zároveň prilákať operených návštevníkov, ktorí vašu záhradu rozospievajú aj v tých najchladnejších mesiacoch.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať