Jesenné bielenie stromov. Prečo je dôležité chrániť kmene pred zimou, škodcami a slnkom?

bielenie stromov
bielenie stromov Foto: www.shutterstock.com

Bielenie stromov v jeseni je overenou technikou, ktorú záhradníci využívajú už celé generácie. Tento jednoduchý, no účinný spôsob pomáha chrániť kmene pred popraskaním spôsobeným mrazom, inváziou škodcov a tiež pred poškodením silnými slnečnými lúčmi. Prečo je práve jeseň ideálnym obdobím na tento úkon a aké benefity prináša?

Tradícia bielenia stromov na jeseň má hlboké korene. Táto prax neslúži len na zlepšenie vzhľadu záhrady, ale predovšetkým poskytuje stromom dôležitú ochranu. Vápenný náter vytvára na povrchu kmeňa ochrannú vrstvu, ktorá strom chráni pred výkyvmi počasia a ďalšími nepriaznivými faktormi.

Stromy, ktoré prejdú týmto ošetrením, lepšie zvládajú zimné obdobie a na jar sa opäť prebúdzajú v plnej sile. Prečo je však bielenie stromov na jeseň tak dôležité a ako ho správne vykonať?

Viac o bielení stromov

Hlavné dôvody pre jesenné bielenie stromov

v na jeseň plní viacero funkcií. Jednou z najdôležitejších je prevencia pred mrazovými prasklinami. V zime sa striedajú teploty medzi dňom a nocou, čo môže viesť k tomu, že kôra stromu začne praskať. Bielenie pomocou vápna pomáha odrážať slnečné lúče, čím sa zabráni nadmernému prehrievaniu kmeňa cez deň a jeho rýchlemu ochladeniu v noci. Týmto spôsobom sa znižuje riziko popraskania kôry.

Ďalšou výhodou je ochrana stromov pred škodcami. Vápenný roztok má zásaditý charakter, ktorý odpudzuje rôzny hmyz a škodcov, ktorí sa zvyknú v chladnom období zdržiavať na stromoch. Táto jednoduchá ochrana môže výrazne prispieť k zníženiu výskytu škodcov, ktorí by mohli v nasledujúcej sezóne poškodiť nové výhonky a listy.

Ako správne postupovať pri bielení stromov?

Bielenie stromov nie je zložitý proces, avšak je potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Pred samotným nanesením vápenného náteru je dobré odstrániť starú a poškodenú kôru, aby náter lepšie priľnul k povrchu kmeňa. Na prípravu roztoku zmiešajte približne 1 kilogram vápna s 10 litrami vody. Konzistencia zmesi by mala byť dostatočne riedka, aby sa dala ľahko nanášať, ale zároveň dostatočne hustá na to, aby dobre držala.

Bielenie je najlepšie vykonávať za suchého počasia, aby sa zabránilo zmytiu čerstvého náteru dažďom. Náter aplikujte rovnomerne po celom kmeni stromu a prípadne aj na hrubšie konáre. Dbajte na to, aby vrstva bola dostatočne hrubá, aby náter účinne plnil svoju ochrannú funkciu počas celej zimy.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať