Hnojivá zo špajze. Vaše orchidey môžu kvitnúť mesiace. Skúste tieto domáce tipy

orchidea
orchidea Foto: depositphotos.com

Orchidey sú jednou z najobľúbenejších izbových rastlín, prinášajú do interiéru farebnú rozmanitosť a kúsok tropického prostredia. Ak im poskytnete správnu starostlivosť, môžu vám kvitnúť nielen pár týždňov, ale doslova celé mesiace. Použitie domácich hnojív, ktoré sú často rovnako účinné (ak nie účinnejšie) ako tie zakúpené v obchode, môže orchideám významne prospieť.

Orchidey sú však dosť náročné a potrebujú špecifické zloženie živín, aby sa im darilo. Najdôležitejšie látky, ktoré potrebujú pre zdravý rast a kvitnutie, sú dusík, fosfor a draslík. Tieto látky podporujú tvorbu silných koreňov a predlžujú dobu kvitnutia. Keď sa spojí správne hnojenie s pestovaním pri optimálnej teplote a dostatočnom, ale nepriamom osvetlení, orchidey sa vám odvďačia bohatými kvetmi a zdravým vzhľadom, ktorý pretrvá roky.

Prečo orchidey vyžadujú viac dusíka?

Pri výrobe domáceho hnojiva pre orchidey je potrebné pamätať na to, že tieto rastliny potrebujú o niečo viac dusíka ako väčšina ostatných izbových rastlín. Substrát, v ktorom orchidey rastú, je zväčša tvorený kúskami kôry stromov. Táto kôra poskytuje priestor baktériám, ktoré spotrebúvajú značnú časť dusíka. Preto je potrebné orchideám dodávať hnojivo s vyšším obsahom dusíka, aby si zabezpečili dostatočné množstvo tejto živiny pre vlastný rast.

Zalievanie a hnojenie orchideí

Správny režim hnojenia je rovnako dôležitý ako zalievanie. Orchidey by ste mali hnojiť pravidelne každých 7 až 10 dní. Pri použití domáceho hnojiva ho aplikujte pri každej zálievke, ale aspoň raz mesačne vynechajte hnojivo a zalejte orchideu len mäkkou odstátou vodou. Tento postup pomôže prepláchnuť koreňový systém a odstrániť nánosy živín, ktoré by mohli brániť správnej absorpcii ďalších minerálov.

Pozor na nadbytok hnojiva

Pri používaní hnojív je dôležité sledovať reakciu rastliny, pretože prehnojenie môže byť pre orchidey rovnako škodlivé ako nedostatok živín. Ak si všimnete žlté listy alebo ochabnuté stonky, môže to byť signál, že rastlina nedostáva dostatok živín. Naopak, ak sa objavia čierne korene, biele škvrny na substráte alebo suché končeky listov, môže ísť o príznaky nadbytku hnojiva. Pri domácom hnojení nie je možné presne regulovať zloženie živín, preto je potrebné orchidey pozorne sledovať. Ak sa vám zdá, že rastlina nereaguje správne, možno by bolo lepšie použiť kvalitné komerčné hnojivo, ktoré obsahuje vyvážené množstvo potrebných prvkov.

Tipy na prírodné hnojivá pre orchidey

Každodenné potraviny, ktoré obsahujú dusík, fosfor a draslík, sú pre orchidey veľmi prospešné. Nasledujúce tipy vám pomôžu využiť bežné ingrediencie ako mlieko, čajové vrecúška, vodu po ryži či melasu na prípravu účinných domácich hnojív.

Melasa

Melasa je bohatá na minerály ako vápnik, horčík, železo, fosfor, mangán, draslík a meď, ktoré orchidey posilňujú. Pripravte roztok zmiešaním jednej čajovej lyžičky melasy s dvoma šálkami vody. Použite tento roztok ako zálievku a pre ešte lepší účinok ho jemne nastriekajte aj na korene a listy rastliny.

Ryžová voda

Voda po varení ryže obsahuje množstvo minerálov, ktoré orchidey dokážu využiť. Hnedá ryža je ideálna, pretože obsahuje vitamíny ako niacín a kyselinu listovú. Pred použitím nechajte vodu úplne vychladnúť, aby ste predišli poškodeniu koreňov rastliny.

Čaj

Použité čajové vrecúška sú bohaté na dusík a iné organické látky, ktoré sa ľahko rozkladajú bez zápachu. Stačí vrecúško roztrhnúť a obsah zamiešať do substrátu orchidey. Odporúča sa to robiť raz za mesiac v jarných a letných mesiacoch, kedy rastlina potrebuje viac živín.

Vaječné škrupiny (bohaté na vápnik)

Orchidey potrebujú vápnik na podporu svojho rastu, a rozdrvené vaječné škrupiny sú ideálnym spôsobom, ako im ho dodať. Nasypte rozdrvené škrupiny na povrch substrátu. Alternatívne môžete škrupiny variť v litri vody, nechať ich lúhovať niekoľko hodín a použiť túto vodu na zálievku.

Epsomská soľ

Epsomská soľ, zložená z horčíka a síry, podporuje produkciu chlorofylu, ktorý je nevyhnutný pre fotosyntézu. Pripravte roztok z jednej polievkovej lyžice Epsomskej soli a štyroch litrov vody. Koreňový bal orchidey môžete namočiť do tohto roztoku na hodinu, čo podporí rast nových koreňov.

Prečo sa vyhnúť kávovej usadenine?

Hoci je káva bežne využívaná ako hnojivo, pre orchidey nie je vhodná. Kávová usadenina vyžaduje pre rozklad viac organického materiálu, čo môže spôsobiť, že substrát upchá korene, zníži prúdenie vzduchu a zhorší rast rastliny. Kávovú usadeninu radšej použite na kompost alebo na iné izbové rastliny, kde prúdenie vzduchu nie je také dôležité.

Skúste tieto tipy a sledujte, ako vaša orchidea bude prosperovať, kvitnúť a prinášať vám radosť celé mesiace.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať