Efektívne spôsoby ochrany paradajok a uhoriek pred peronospórou

peronospóra
peronospóra Foto: www.shutterstock.com

Záhradkárčenie prináša radosť, no môže byť výzvou, najmä keď sa rastliny stretávajú s chorobami ako peronospóra. Našťastie existujú spoľahlivé metódy, ktoré môžu pomôcť chrániť paradajky, uhorky a ďalšie rastliny pred týmto nebezpečným ochorením.

Ochrana paradajok pred plesňou

Jedným z účinných riešení je použitie farmaceutického jódu. Jeho antiseptické vlastnosti bojujú proti hubovým chorobám, vrátane peronospóry, a zároveň stimulujú rast púčikov a vaječníkov. Zalievanie sadeníc jódovým roztokom podporuje rýchlejšie klíčenie semien a zlepšuje celkovú odolnosť rastlín.

Na prípravu jódového roztoku potrebujete 3 litre vody a 1 kvapku jódu. Týmto roztokom zalejte sadenice priamo pri koreni, čím im poskytnete potrebnú ochranu už v raných štádiách rastu.

Liečba peronospóry a iných plesňových ochorení

Peronospóra, ktorá často postihuje paradajky a zemiaky, môže mať negatívny vplyv na celú úrodu. Jednoduchý a efektívny spôsob ochrany je ošetrenie rastlín roztokom jódu a mlieka. Na tento roztok budete potrebovať 1 ml jódovej tinktúry, 9 litrov vody, 1 liter odstredeného mlieka a 1 polievkovú lyžicu tekutého mydla. Rastliny ošetrujte každé dva dni, kým sa úplne nezotavia.

Jódová tinktúra je tiež výborná v boji proti nosatcom a iným škodcom. Roztok pripravíte rozpustením 20 ml jódu vo vedre s vodou, pričom na každú rastlinu použijete približne 1 liter roztoku.

Prevencia a liečba koreňovej hniloby uhoriek

Koreňová hniloba patrí medzi najčastejšie problémy pri pestovaní uhoriek. Na prevenciu tohto ochorenia sa odporúča rozpustiť 10 ml jódu vo vedre s vodou a postriekať rastliny po zbere úrody. Alternatívne môžete do 12 litrov vody pridať 15 kvapiek brilantnej zelenej a taktiež aplikovať roztok na rastliny.

Ďalšou účinnou metódou je zmiešanie jódu a brilantnej zelenej v pomere 1:1:1 a aplikácia roztoku na stonky uhoriek vo výške približne 10 cm od zeme. Tento postup pomôže chrániť rastliny pred šírením plesní a iných ochorení.

Boj s múčnatkou

Múčnatka môže vážne poškodiť úrodu uhoriek, paradajok a ďalších plodín. Na jej prevenciu sa často odporúča použiť fermentované seno. Na prípravu roztoku zalejte 400 gramov suchého sena 10 litrami vody a nechajte lúhovať 5 dní. Následne roztok preceďte a postriekajte ním postihnuté rastliny.

Ďalším spôsobom je umiestnenie nádob so sírou do skleníka. Pri zahrievaní síry sa uvoľňuje para, ktorá zabraňuje šíreniu múčnatky.

Zhrnutie

Ak chcete ochrániť svoju úrodu pred peronospórou, múčnatkou či koreňovou hnilobou, stačí dodržiavať uvedené postupy. Použitie jódu, mlieka, brilantnej zelenej či fermentovaného sena je osvedčené a ekologické riešenie, ktoré vám umožní udržať rastliny zdravé a plodné. Prevencia je kľúčová, preto je dôležité pravidelne kontrolovať stav rastlín a včas zasiahnuť, ak sa objavia prvé príznaky choroby.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať