Dekoratívny kameň - ako ho využiť v interiéri?

Dekoratívny kameň
zdroj: gettyimages.com

Dekoratívny kameň a jeho jedinečný vzhľad vystupuje vo variante prírodného originálu rôznych druhov alebo v imitáciách. Estetickú stránku ovplyvní tiež to, či je kameň rezaný alebo štiepaný. Ak sa ho rozhodnete použiť, počítajte s tým, že jeho výraznosť dokáže značne pozmeniť interiér.

...

Dekoratívny kameň do interiéru má niekoľko tvárí

Podlaha, steny, nábytkové plochy, zárubne či stĺpiky, na obloženie kameňom sa dajú využiť rôzne povrchy. Aj miesto v okolí kozubu mu fandí. Vstupná miestnosť s mramorovou podlahou a dizajnovým vzorom uprostred poteší najmä priaznivcov luxusu. Rafinovaným spôsobom dekoratívneho vzhľadu, no rozdielneho spracovania materiálu, sú tzv. kamenné dýhy.

Ide o ohybné, ľahké a pružné vyhotovenie, ktoré pôsobí realisticky a dokáže pokryť veľké plochy bez zaťaženia. Flexibilnosť a unikátnosť v jednom zapojí fantáziu na plné obrátky. Priľnú v podstate na čokoľvek (skrine, steny, podlaha, dvere, kúpeľne, kozub, dokonca exteriér), no ich povrch je potrebné ešte pred manipuláciou ošetriť prírodnými náterovými hmotami.

Dekoratívny kameň na stenu aj ďalšie povrchy

Ak rozmýšľate, ako opticky rozdeliť jednotlivé zóny otvoreného dispozičného riešenia, skúste použiť dekoratívny obklad z kameňa. Televízia zavesená na obklade v tvare úzkeho pásu, kamenná stena v jedálni či v chodbe s dizajnovým podsvietením, veľkoformátové obloženie kúpeľne – to je len niekoľko základných tipov na dosiahnutie atraktívneho interiéru s použitím prírodného materiálu.

Ak je kameň originálom, platí, že každý kúsok je unikátny, iný svojou kresbou. Čo sa týka imitácií, v súčasnosti dokážu poskytnúť hodnovernú verziu, no s rozdielom postupného opakovania vzoru. Ich výhoda spočíva v nižšej hmotnosti a vo väčšom výbere farebnej škály. Cena závisí od toho, o aký druh „imitujúceho“ materiálu ide (kompozitné materiály, MDF, sádra, keramika, dýha…).

Siahnuť môžete po horizontálnych obkladových pásikoch a vytvoriť napríklad zaujímavý 3D efekt. V modernom interiéri domu s veľkorysými rozmermi si však nájdu miesto tiež dekoratívne obkladové platne z kameňa. Nevýhodou pri štiepanom prírodnom materiáli je ich vysoká hmotnosť.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: