Kúpeľňa snov? Táto fotogaléria prináša inšpirácie

Moderná kúpeľňa
zdroj: gettyimages.com

Kúpeľňa snov, to nie je len ideálna predstava, ale často aj trpezlivosť a nemalé financie. Vybavenie pritom môžete kúpiť aj za rozumné ceny, čo však niekedy môže byť náročné na čas. Dôležité je naplánovať vhodné rozmiestnenie armatúr a vybrať obklady s dlažbami, ktoré nie sú trendom v bývaní doslova iba zopár rokov.

Sprchovací kút alebo vaňa? Jedno umývadlo alebo dve? WC aj s bidetom? Kúpeľňa snov je individuálnou záležitosťou, a preto jednotná predstava o nej neexistuje. Na základe požiadaviek a obľúbeného štýlu je však možné vytvoriť kúpeľňu, ktorá sa nemusí páčiť iba vám, ale tiež vašim blízkym a priateľom. Či už si doprajete sprchu, vaňu alebo oboje, výber je vecou vkusu. My vám taktiež ponúkame vkusné inšpirácie kúpeľní.

...

Kúpeľňová sanita nemusí vyzerať fádne

Ak sami nie ste presvedčení o konkrétnom štýle, do ktorého chcete ladiť kúpeľňu, možno vám pomôžu kúpeľňové koncepty a naša fotogaléria. Nech už vás osloví ktorýkoľvek z nich, ak ho tvorí unikátna sanita a moderné armatúry, nepodceňte tento dizajn. Alternatíva môže byť vhodným riešením, no nie výmenou za nevýrazné kúpeľňové komponenty (ak nie sú súčasťou daného štýlu).

Sanita má veľa podôb, tvarov materiálových a farebných prevedení. Aj keď sú ich netradičné varianty finančne náročnejšie, dizajnovú funkciu splnia na 100%. Čierne, drevené či sklenené umývadlo? Žiadny problém. Batéria v medenej alebo zlatej farbe? Dnes už nič neobvyklé. Vane „geometrických tvarov“? Aj také sú v ponuke. Originalitu predsa dosiahnete tým, že sa „zbavíte“ všetkého, čo vytvára stereotypnú predstavu…

Kúpeľňa snov nie je len o štýle…

Aj kúpeľňa môže byť oázou relaxu. V dnešnej uponáhľanej dobe si síce nie vždy nájdeme chvíľu na hodinový kúpeľ, často práve takýto odpočinok človeku dodá novú silu. Energia sa však dá nečerpať aj počas sprchovania. Ak je navyše sprchovací kút kvalitne vybavený, napríklad ďalšou sprchovou hlavicou či masážnou sprchou, kúpeľňa ponúkne zbavenie napätia a príjemné raňajšie prebudenie.

Rôzne futuristické vychytávky majú za následok, že voda stekajúca do umývadla môže byť osvetlená, jej prúd regulovaný vrámci ekologického používania, WC a bidety disponujú inteligentnými funkciami, sprchy majú absolútne bezbariérový prístup, vane vám ponúknu masáž… Jednoducho inovácie, ktoré naozaj vytvoria kúpeľňu snov.

Obklady v kúpeľni – nadčasový dizajn by mal byť samozrejmosťou

Materiály a ich povrchové spracovanie sú pri zariaďovaní kúpeľne dilemou, ktorú sa nie vždy podari šťastne vyriešiť. Prekombinovanie, množstvo vzorov a farieb nemusí totiž pôsobiť atraktívnym dojmom. Naopak, v tomto prípade je striedmosť dobrou vlastnosťou. Kombinovanie je, samozrejme, na mieste, no má určité hranice.

Drevo a prírodné materiály jednoznačne vedú medzi trendmi v bývaní a nevyhli sa ani priestoru kúpeľní. Okrem toho, že prinášajú pocit tepla a útulnosti majú aj nadčasový charakter. Dekor dreva či jeho imitácie vyniknú na stenách i podlahe a výborne sa kombinujú najmä s bielou farbou. Sivá a čierna s kresbou masívu pôsobí elegantne, no často si vyžaduje radu odborníkov.

Pozrite si nábytok do kúpeľne v týchto e-shopoch:

Nie vždy je nutné použiť obklady na všetky steny a nie vždy platí, že kombinácia veľkoformátovej dlažby sa hodí k „miniobkladu“. Častou voľbou pri výbere kúpeľňových obkladov sú v súčasnosti tzv. 3D obklady, ktoré nielen že dobre vyzerajú, ale dokážu pracovať s priestorom tak, že ho opticky zväčšia alebo mu dodajú tú správnu atmosféru.

Výber je podmienený jednotlivými štýlmi, a preto sa návrat rôznych secesných vzorov a iných štýlov minulých storočí odráža aj dnešných dizajnových obkladoch. Každý si tak môže namiešať farebnú a vzorovú paletu podľa svojho gusta. Nie je však na škodu preveriť si svoje predstavy o kúpeľni snov prostredníctvom 3D vizualizácií. Tejto tematike sme sa už venovali aj s odporúčaním programov v 3D návrhoch zadarmo.

Kúpeľňa snov – doplnky netreba podceňovať

Kúpeľňové doplnky sa taktiež podieľajú na výslednom dizajne jej interiéru. Zladiť sa oplatí nielen uteráky a osušky, ale tiež príslušnstvo, akým sú dávkovače mydla, poháre na zubné kefky, vešiaky, držiaky, madlá… Nie je nutné, aby boli všetko v rovnakej farbe (výsledok by totiž ani v tomto prípade nemusel byť pôsobivý), no napríklad ladenie tón v tóne či „materiálová harmónia“ vyznie atraktívne.

Doplnky skrášlia priestor kúpeľne a navyše prakticky poslúžia pri jeho používaní. Okrem dizajnu je práve v tejto miestnosti nutnosťou myslieť aj na ľahkú údržbu. Vsaďte tiež na kvalitu a vyberajte materiály, ktoré majú dlhú životnosť. Zostáva len zvoliť vhodný štýl, aby sa napríklad vešiak na uteráky hodil do vintage kúpeľne alebo kúpeľne snov zariadenej v modernom duchu minimalizmu.

Pozrite si doplnky do kúpeľne v týchto e-shopoch:

Dobré rady pre návrhy a interiérový dizajn kúpeľne:

 • výber protišmykovej dlažby neoľutujete
 • kúpeľňové obklady vítajú aj kombinovanie, veľa druhov a vzorov však nepôsobí esteticky
 • s farbami opatrne, pastelové a žiarivé farby prenechajte radšej doplnkom a uterákom, prírodné tóny sú nadčasové
 • vhodné osvetlenie je základ, použitie aj osvetlenie nad zrkadlom či zónové osvetlenie (záleží aj od veľkosti kúpeľne)
 • nábytok je nutnosťou, no funkčnosť je prvoradá (veľké množstvo nábytku môže priestor pohltiť)
 • zariadenie laďte v jednotnom štýle
 • vezmite do úvahy, koľko osôb bude pravidelne využívať kúpeľňu (či stoja za zváženie aj dve umývadlá)
 • zaistite dostatočné vetranie (okno, vetracia šachta s ventilátorom, dvere s mriežkou na prívod vzduchu…)
 • ak je WC súčasťou kúpeľne, naplánujte ho čo najbližšie k spádovej rúre (jej minimálny priemer by mal byť aspoň 8 cm)
 • výška steny pre sprchovacie zariadenia a umývadlá by mala byť aspoň 2 m
 • ak sa jedná o kúpeľňu v podkroví, pod šikmé steny môžete umiestniť WC, bidet aj vaňu
 • uvažujte aj nad zdrojom teplej vody – či je možné všetko pripojiť k centrálnemu zásobovaniu, alebo je nutná inštalácia elektrického zásobníkového ohrievača

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať

Biela kúpeľňa s drevom je trendom v bývaní
Čierno-biela kúpeľňa – bizarný alebo atraktívny dizajn?
Na čo všetko slúžia komody do kúpeľne
Najlepšie práčky na základe aktuálnych testov