Predstavte si živý plot, ktorý nielenže poskytuje súkromie, ale zároveň vás zásobí prírodnými pochúťkami a krásnou farbou po celý rok. Na jar vás ohromí voňavými kvetmi, na jeseň nádhernou farebnosťou a počas celého roka bude lákať vtáky aj užitočný hmyz. Plot z jedlých drevín tak prináša nielen estetický efekt, ale aj mnoho ďalších výhod – vrátane chutných plodov, ktoré môžete využiť v kuchyni.
Zmiešaný, listnatý a neformálny živý plot môže byť vynikajúcim doplnkom každej záhrady. Takýto plot poskytne útočisko rôznym druhom živočíchov, ponúkne miesto na hniezdenie, ochranu a bohatý zdroj potravy. Navyše slúži ako prirodzená bariéra proti vetru, dokáže zjemniť hlučné okolie a zaisťuje súkromie. A počas sezóny sa z neho môžete tešiť na bohatú úrodu, ktorú ocení celá rodina.
Na vytvorenie živého plota nemusíte použiť len jeden druh rastlín alebo dbať na prísne rovné línie. Využite kreativitu a skúste kombinovať rôzne druhy kríkov a menších stromčekov, aby ste dosiahli prírodný, nenútený vzhľad, ktorý pôsobí harmonicky. Tento prírodný štýl záhrady si iste obľúbite a plot sa stane jedinečným klenotom vašej záhrady.
Praktické rady pre jedlý živý plot
Vysadiť jedlý živý plot nie je žiadna veda. Vyberte si dreviny, ktoré rastú do požadovanej výšky a šírky a ľahko sa rozmnožujú, čím si zjednodušíte ich výmenu či doplnenie. Ak sa obávate nechcených návštev alebo chcete pridať extra ochranu, zvoľte rastliny s tŕňmi – tie poskytnú bezpečie a zároveň ponúknu vtákom ideálne miesto na hniezdenie.
Trnka obyčajná
Trnka je jedinečný druh s hustými, tŕnistými vetvami, ktorý vytvára nepreniknuteľnú hradbu. Na jar rozkvitne jemnými bielymi kvetmi a na jeseň ponúkne tmavomodré plody s príjemnou chuťou, ideálne do kompótov alebo lekvárov. Na hustý živý plot stačí tri rastliny na meter, na dvojriadkový až päť na meter.
Okrasná jabloň „Evereste“
Divoká jabloň s jarnými kvetmi a drobnými žltooranžovými plodmi na jeseň patrí medzi vďačné rastliny pre živý plot. Aj keď sú plody kyslejšie, môžete ich premeniť na chutnú marmeládu podobnú brusnicovému želé, čo je výborný doplnok k mäsovým pokrmom.
Šípová ruža
Šípová ruža patrí medzi klasické dreviny do živého plota, poskytujúca nepriechodnú bariéru vďaka hustým vetvám. Jej plody, šípky, sú bohaté na vitamín C a môžete ich použiť na výrobu čaju, džemu či želé. Ružové kvety sú jedlé a môžete nimi ozdobiť dezerty, ktorým dodajú príjemnú, mierne horkastú chuť.
Čierna baza
Baza má na jar jemné kvety, z ktorých môžete pripraviť osviežujúci nápoj, ak ich namočíte do vody s cukrom. Jej tmavé plody majú trpkejšiu chuť, ale po uvarení sa hodia do džemov, sirupov či likérov. Na výber sú aj rôzne farebné kultivary s listami od svetlozelenej až po tmavofialovú, čo pridá vášmu živému plotu rozmanitosť.
Lieska obyčajná
Lieska prinesie na jeseň obľúbené orechy, ktoré využijete v sladkých aj slaných pokrmoch. Ide o skvelý doplnok živého plota, ktorý oceníte najmä pred Vianocami pri príprave tradičných receptov.
Slivka guľatoplodá
Slivka čerešňoplodná
Rakytník rešetliakový
Rakytník je tŕnitý krík s úzkymi listami odolnými voči nepriaznivým podmienkam. Oranžové bobule sú síce kyslé, no plné vitamínov. Sú ideálne na výrobu štiav, džemov alebo sirupov. Aby ste získali úrodu, potrebujete samčiu aj samičiu rastlinu.
Dula podlhovastá
Duly sú výnimočné ovocie s charakteristickou vôňou. Veľké žlté plody treba variť, ale po spracovaní z nich získate chutné želé, ktoré je jedinečnou delikatesou. Dulu môžete pestovať v chránenejšej časti živého plota ako malý strom.