Aké sú najčastejšie rozmery práčky?

Rozmery práčky
zdroj: gettyimages.com

Dnes má práčku už skutočne každá domácnosť. Väčšina žien ju používa denno-denne. Zvykli sme si na fakt, že máme čisté prádlo neustále k dispozícii. Práčky disponujú najrôznejšími funkciami, pri výbere by ste mali zohľadňovať isté parametre. Ako sa v tejto spleti informácií zorientovať? Prečítajte si nasledujúci článok.

...

Ako si vybrať tú správnu práčku

V prvom rade by ste mali vedieť, koľko miesta pre práčku vlastne máte. S miestom priamo úmerne súvisí aj typ – zvrchu plnená práčka verzus spredu plnená práčka. Každá má, samozrejme, svoje silnejšie aj slabšie stránky. Uvedené typy sa líšia predovšetkým rozmermi. Spredu plnené práčky majú veľkosť cca 60×60 cm, zvrchu plnené približne 40×60 cm. Odlišujú sa aj inými parametrami, a hlavne funkciami.

Spredu plnená práčka
Rozmerovo väčší model, ktorý vám na druhej strane ponúkne široké spektrum funkcií. Po celý čas prania vidíte bielizeň cez dvierka, je ľahko kombinovateľná so sušičkou. Tieto práčky vás potešia väčším bubnom, no aj vyššou cenou. Sú náročné na priestor a pri vkladaní či vyberaní bielizne potrápite aj svoj chrbát.

Zvrchu plnená práčka
Rozmerovo menšie modely, vyznačujúce sa nižšou cenou, menším bubnom aj chudobnejšou ponukou funkcií. Prádlo počas prania nevidíte a možné nie je ani kombinovanie so sušičkou. Je však ideálna do menších bytov a kúpeľní, šetrí vašu chrbticu ak bežnému využívaniu disponuje všetkým, čo potrebujete. Počas prania ju môžete kedykoľvek zastaviť a vložiť ešte zabudnuté kúsky špinavého oblečenia.

Bubon
Kapacita bubnov sa pohybuje od 4 do približne 12 kg, ale to už hovoríme o skutočne objemných, a hlavne spredu plnených práčkach. Kapacitu bubna prispôsobte veľkosti vašej rodiny. Väčší bubon oceníte hlavne pri malých deťoch. Bližšie sa pozrite aj na jeho tvar. Vidíte niečo zvláštne? Ide o špeciálne tvarované bubny, chrániace jemnú bielizeň. Vyhnite sa bubnom s prehnaným počtom otvorov, bielizeň deformujú a tým znehodnocujú.

Odstreďovanie
Otáčky sa pohybujú v rozmedzí 600 – 1500 za minútu. Pri niektorých práčkach sa stretnete s pracími programami, ktoré si otáčky nastavia automaticky. Vo všeobecnosti platí, čím vyššie otáčky, tým suchšia, ale aj viac pokrčená bielizeň. Používate aj sušičku? V takom prípade jej prispôsobte rýchlosť otáčok v priebehu pracieho cyklu.

Pozrite si práčky v týchto e-shopoch:

Spotreba a hluk
Nech kupujete akýkoľvek spotrebič, vždy sa budete zaujímať o spotrebu elektrickej energie a v prípade práčky aj vody. Zaradenie spotrebičov v energetických triedach A až G hovorí o ich energetickej náročnosti. Najúspornejšie je zaradenie v skupine A. Práčka je síce užitočný pomocník, ale je aj nesmierne hlučný spotrebič. Najväčší hluk vydáva pri žmýkaní. Zakúpiť si môžete aj rôzne podložky, ktoré nielen stlmia hluk, ale aj nárazy.

Programy a funkcie
Každá práčka disponuje určitým spektrom funkcií, ktoré by mali byť, za bežných okolností, postačujúce. Avšak požiadavky používateľov môžu byť rozdielne, na funkcie sa zamerajte už pri výbere práčky. Funkcie odrážajú aj naše záujmy či životné udalosti. Rodiny s deťmi budú hľadať baby funkciu, alergici antialergické pracie programy, ľudia pracujúci v kancelárii programy pre šetrné pranie, športovci napr. program pre pranie športového oblečenia a obuvi.

Pozrite si aj tieto automatické práčky:

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať