Čo všetko zahŕňa biela technika

Biela technika v domácnosti
zdroj: gettyimages.com
...

Do skupiny bielej techniky patrí celý rad spotrebičov, využívaných v kuchyni a kúpeľni. Každý z nás má vo svojej domácnosti hneď niekoľko kusov bielej techniky a predstaviť si svoj život bez nich už ani nedokážeme. Táto skupina spotrebičov sa neustále rozširuje o nové a nové prvky. Bielu techniku využívame každý deň, uľahčuje a skvalitňuje náš život. Jednotlivé typy spotrebičov viete prispôsobiť podmienkam vašej domácnosti, ale aj vášmu vkusu a preferenciám. Môžete si vybrať spotrebiče zabudované, vstavané, či voľne stojace. Bielu techniku reprezentujú veľké spotrebiče, avšak aj menší šikovní pomocníci do domácnosti.

Čo patrí do skupiny bielej techniky?

Ako sme už spomenuli, pod bielou technikou rozumieme spotrebiče, patriace do kuchyne a kúpeľne. Toto je však globálne označenie. V rámci bielej techniky existujú totiž podskupiny jednotlivých spotrebičov, ktoré vám teraz bližšie predstavíme.

Sporáky a mikrovlnné rúry

Sú určené na prípravu pokrmov. Prvé sporáky boli na tuhé palivo, neskôr ich nahradili elektrické a plynové sporáky. Súčasný trh ponúka kuchynské sporáky s varnou doskou v modernom dizajne, častokrát s dotykovým systémom ovládania. Môžete si vybrať medzi voľne stojacim a vstavaným sporákom. Voľne stojaci sporák má varnú dosku aj rúru pohromade. Pri vstavanom type sporáka sú tieto komponenty oddelené. Mikrovlnné rúry sú naším každodenným pomocníkom, pretože umožňujú rýchle zohriatie jedla. Ich modernejšie variácie poskytujú aj rozšírený sortiment funkcií. V mikrovlnnej rúre môžete jedlo rozmrazovať, variť v pare, či dokonca grilovať.

Pozrite si aj:

Digestory
Slúžia na odsávanie pary a výparov pri varení, zároveň vháňajú do priestoru aj svieži vzduch zvonka. V minulosti boli pomerne zaznávané kvôli nadmernej hlučnosti. Moderné digestory sú však nie len dizajnovo prepracovanejšie, ale aj omnoho tichšie. Podľa umiestnenia v kuchyni ich delíme na komínové, ostrovčekové, zabudované a podskrinkové. Digestory sa umiestňujú rovno nad varnou doskou. Na základe spôsobu odsávania rozdeľujeme digestory na recirkulačné s filtrom a odťahové s ťahom. Digestory sú vybavené aj osvetlením, ktoré oceníte najmä počas varenia.

Pozrite si aj:

Umývačky riadu
Tento typ bielej techniky vám ušetrí čas, financie, ale aj životné prostredie. Na trhu nájdete veľmi širokú ponuku rôznych značiek. Pri výbere si všímajte najmä vnútorné vybavenie, triedu spotreby energie a množstvo voliteľných programov.

Pozrite si umývačky riadu v týchto e-shopoch:

Kuchynské mixéry, roboty a iné drobné kuchynské spotrebiče
Do tejto skupiny patrí celý rad pomocníkov na varenie. Kuchynský robot je úžasný vďaka svojej multifunkčnosti (krája, strúha, šľahá…). Mixéry rozdeľujeme na niekoľko typov. Mixéry s miskou, ručné a ponorné mixéry. Pri mixéroch určite oceníte aj doplnkové príslušenstvo v podobe metličiek, misiek,či nožíkov. K drobným kuchynským pomocníkom, z radu bielej techniky, patria aj rýchlovarné kanvice, odšťavovače, hriankovače, kávovary, domáce pekárne, kuchynské váhy, krájače a mnohé iné.

Chladničky a mrazničky
Bez týchto spotrebičov sa jednoducho existovať nedá. Pomáhajú uchovať čerstvosť jedla po dlhšiu dobu, umožňujú jeho zamrazenie či konzervovanie. Môžete si vybrať z viacerých typov, materiálov aj dizajnových prevedení. K najpopulárnejším patria kombinované chladničky s mrazničkou, jednodverové chladničky, alebo americké chladničky.

Pozrite si chladničky v týchto e-shopoch:

Práčky a sušičky
Práčky prešli dlhým a pomerne zložitým vývojom. Až na začiatku 20. storočia sa objavila prvá elektrická práčka. Súčasná ponuka je opäť veľmi široká. Dnešné typy práčok šetria váš čas, množstvo spotrebovanej vody a energie, ale aj množstvo pracieho prostriedku. Podľa spôsobu plnenia rozdeľujeme práčky na plnené zhora a spredu. Veľmi praktickým pomocníkom sú aj sušičky na bielizeň, ktoré vám zároveň aj uľahčujú následné žehlenie. Ak si vyberiete práčku kombinovanú so sušičkou, získate dva spotrebiče v jednom.

Okrem spomenutých spotrebičov zaraďujeme k bielej technike aj klimatizácie, ohrievače vody a vykurovacie zariadenia.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: