BRATISLAVA 28. augusta (WEBNOVINY) – Hovorí sa, že dostať sa na vrchol je ťažké, ale udržať sa na ňom je ešte ťažšie. Hudobný priemysel nie je v tomto ohľade výnimkou. Iba niektorým interpretom sa darí konštantne si udržiavať výkonnosť a postupne si tak vybudovať status legendy. Vo svete hip-hopu k takým umelcom patria napríklad Jay-Z alebo Nas. Obaja si vybudovali renomé v prvej polovici 90. rokov a aj v súčasnosti patria k najrelevantnejším rapperom na scéne. Presne opačným príkladom je Busta Rhymes, ktorý sa už niekoľko rokov zo všetkých síl snaží získať mladšie publikum a to aj za cenu, že stratí svojich dlhoročných priaznivcov. Najnovšie sa o to pokúsil svojou deviatou štúdiovkou Year Of The Dragon, ktorú vydal 21. augusta.
Štyridsaťročný Busta Rhymes, vlastným menom Trevor Tahiem Smith Jr., pochádza z New Yorku a hudobnú kariéru odštartoval ako člen skupiny Leaders of the New School. S tou vydal albumy A Future Without A Past… (1991) a T.I.M.E. (1993), krátko na to sa však skupina rozpadla a Busta sa vydal na sólovú dráhu. Debutoval v roku 1996 albumom The Coming, po ktorom nasledovali štúdiovky When Disaster Strikes… (1997), E.L.E. (Extinction Level Event): The Final World Front (1998), Anarchy (2000), Genesis (2001), It Ain’t Safe No More… (2002), The Big Bang (2006) a Back On My B.S. (2009). Vlani v novembri sa postaral o menší šok, keď podpísal zmluvu s vydavateľstvom Cash Money Records, prostredníctvom ktorého vydáva albumy napríklad aj Lil Wayne. Jeho nový album Year Of The Dragon však ešte nevyšiel prostredníctvom tohto labelu, pretože rapper sa ho rozhodol poskytnúť zadarmo na stiahnutie prostredníctvom služby Google Play.
Year Of The Dragon obsahuje 14 skladieb a už od prvých sekúnd je počuť, akým smerom sa Busta rozhodol vybrať. Albumu chýba akýkoľvek koncept, jedinou snahou je nasledovať súčasné trendy mainstreamového hip-hopu. Tomu zodpovedá aj výber producentov a hostí. Kto by čakal mená ako Mos Def, Q-Tip, M.O.P., Raekwon alebo niekoho z niekdaších členov Bustovej skupiny Flipmode Squad, musí byť pri pohľade na tracklist veľmi sklamaný. Busta sa namiesto toho obklopil interpretmi, ktorí sú momentálne v kurze a pomocou ktorých sa chce predstaviť mladšej generácii. Na Year Of The Dragon preto hosťujú napríklad spomínaný Lil Wayne, ďalej Rick Ross, Trey Songz alebo Gucci Mane, čiže s ktorými by Busta v minulosti určite nespolupracoval. Bohužiaľ ani výkon hlavného interpreta nie je nijako oslňujúci. Busta Rhymes sa preslávil predovšetkým vďaka svojmu ultrarýchlemu rapovaniu, toho sa však poslucháč na novom albume nedočká. Busta jednoducho zostarol a spomalil, čím sa zaradil do obrovskej skupiny priemerných rapperov.
Ak by bol Year Of The Dragon mixtapeom, ktorým de facto aj je, tak by sa dalo hovoriť možno iba o miernom prešľape. Busta však vyhlásil, že ide o regulárnu štúdiovku, a preto ani skutočnosť, že ju poskytol ľuďom zadarmo, nemôže ospravedlniť, že ide o veľké sklamanie. Busta Rhymes tak pokračuje v systematickom ničení toho, čo v 90. rokoch vybudoval. Tento proces sa začal už v roku 2000 vydaním Anarchy a pokračuje aj naďalej. A nádej, že by svojim ďalším albumom v tomto trende nepokračoval, je po Year Of The Dragon zas o niečo menšia.
Tracklist albumu Busta Rhymes – Year Of The Dragon:
01 I’m Talking To You
02 Til We Die f. Rick Ross & Trey Songz
03 Do That Thing
04 Make It Look Easy f. Gucci Mane
05 Pressure f. Lil Wayne
06 Love-Hate f. Robin Thicke
07 Grind Real Slow
08 King Tut f. Reek Da Villian & J-Doe
09 Sound Boy f. Cam’ron
10 Doin It Again f. Reek Da Villian & Chanel Nicole
11 Wine & Go Down f. Vybz Kartel
12 Movie f. J-Doe
13 Crazy
14 Bleed The Same Blood f. Maino & Anthony Hamilton