Vášeň pre knihy a literatúru sa dá vyjadriť rôznymi spôsobmi. Argentínska umelkyňa Marta Minujin im vzdala úctu prostredníctvom 25 metrov vysokej veže postavenej z kníh v rôznych svetových jazykoch. Na modernú verziu Babylonskej veže, ktorá spestruje ulice Buenos Aires, ich spotrebovala 30-tisíc. Veža vznikla pri príležitosti osláv sveta literárnych hrdinov, pútavých príbehov a nevyčerpateľného zdroja vedomostí, keďže Buenos Aires bolo organizáciou UNESCO zvolené za Hlavné mesto knihy pre rok 2011.
Veža zo železnej špirálovej konštrukcie obklopená knihami rôznych žánrov, jazykov a dialektov má zobrazovať myšlienku plurality a odlišnosti, ktorá je typická aj pre hlavné mesto Argentíny. Na šiestich „poschodiach“ nájdete encyklopédie, slovníky, návody, rozprávky i beletriu. Šieste poschodie je zasvätené ázijskej literatúre, piate africkej, štvrté a tretie velebí európske knihy a prvé dve poschodia patria knižným väzbám z Ameriky. Na prízemí umelkyňa vytvorila mix literatúry všetkých svetových jazykov. Knihy na Babylonskú vežu získala z ambasád v hlavnom meste a značnú časť – až 16-tisíc literárnych výtlačkov – darovali aj čitatelia z celej Argentíny.
Babylonská veža nie je priekopníckym literárnym dielom z portfólia Marty Minujin. V roku 1983, keď si Argentína vydobyla demokraciu, umelkyňa zozbierala knihy zakázané predchádzajúcim diktátorským režimom a postavila z nich repliku Partenónu. Babylonskú vežu si môžete na Plaza San Martin v Buenos Aires pozrieť do 28. mája. Kam knihy poputujú potom, zatiaľ nie je rozhodnuté.
www.odditycentral.com