LONDÝN 26. septembra (WEBNOVINY) – Dánska vláda v piatok oznámila, že sa Dánsko pripája ku koalícii bojujúcej proti extrémistom z Islamského štátu (IŠ), a že do boja proti džihádistom v Iraku vysiela sedem bojových lietadiel F-16.
O pripojení sa ku koalícii rokujú aj Briti a Belgičania, zatiaľ čo Holandsko už svoju pripravenosť bojovať proti džihádistom oznámilo. Krajiny sa však na pozemný boj nepripravujú.
Dánska premiérka Helle Thorningová-Schmidtová uviedla, že jej vláda vysiela do Iraku na 12 mesiacov aj 250 pilotov. Zároveň vyzvala ostatné krajiny, aby sa na boji tiež zúčastnili. Dánska parlament má ešte o účasti Dánska hlasovať, no považuje sa to za formalitu.
Briti povedali áno
Britskí poslanci schválili pripojenie sa k leteckým útokom proti Islamskému štátu v Iraku v rámci Američanmi vedenej medzinárodnej koalície. Za návrh hlasovalo 524 zákonodarcov, proti bolo 43 poslancov. Britské nálety by sa podľa spravodajského portálu BBC mohli začať už cez víkend.
Poslancov o nutnosti zásahu voči islamistom presviedčal aj premiér David Cameron. „Je britský ľud ohrozený? Odpoveď je áno,“ zdôvodnil svoj postoj šéf Downing Street. „Toto nie je ohrozenie niekde ďaleko vo svete. Ak to nebudeme riešiť, budeme čeliť teroristickému kalifátu na pobreží Stredozemného mora a na hraniciach člena NATO,“ dodal premiér.
Británia bola v minulosti počas vojenských intervencií v Afganistane a Iraku jedným z najbližších spojencov USA. Verejná mienka sa však po týchto konfliktoch postavila proti, čo sa prejavilo vlani, keď musel Cameron pod tlakom odmietnuť vojenský zásah proti režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. Situácia sa však teraz zmenila po tom, ako militant Islamského štátu so zjavným britským prízvukom na videonahrávke sťal hlavu britskému humanitárnemu pracovníkovi. Objavili sa tiež informácie, že po boku islamistov v Iraku a Sýrii bojujú stovky Britov.
Berlín podporil útoky v Sýrii
Nemecká vláda ponúkla v piatok podporu leteckým útokom na pozície džihádistov IŠ v Sýrii. Hovorca kancelárky Angely Merkelovej zdôraznil, že Damask proti tomu neprotestoval. Nemecko sa nezúčastní priamo na leteckých útokoch proti militantom IŠ na severe a východe Sýrie, no vyšle zbrane, zariadenie a vojenských cvičiteľov kurdským jednotkám bojujúcim proti džihádistom v Iraku.
„Útoky v severnej Sýrii nie sú proti Sýrii ako takej alebo proti sýrskej vláde, sú zamerané na pomoc irackej vláde obrániť Irak proti útokom militantov IŠ zo Sýrie,“ povedal Stefan Seibert. „To je dôvod tejto vojenskej operácie. Sýrska vláda bola dopredu informovaná a nevyjadrila žiadny protest,“ povedal Seibert na tlačovej konferencii.
Letky Francúzska a USA zasiahli ropné polia islamistov
FBI odhalila identitu džihádistu, ktorý sťal Američanov
Nemecko je opatrné pri vysielaní svojich jednotiek do zahraničia a prieskumy ukazujú, že v krajine vládne odpor s takýmito misiami, čo súvisí s povojnovou reakciou na nacistický militarizmus. Nemecko sa zúčastnilo napríklad na mierovej misii v Kosove, Afganistane a Mali, nie však na vojne v Iraku či leteckých útokoch na Líbyu v čase vlády Muammara Kaddáfího.