Bola by to eskalácia napätia než upokojenie situácie, vyhlásil Pellegrini o posielaní vojakov na Ukrajinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 19. schôdze
Predseda NR SR Peter Pellegrini (druhý zľava) a predseda vlády SR Robert Fico (vpravo) počas príchodu na rokovanie 19. schôdze vlády SR. Bratislava, 26. február 2024. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko nebude posielať na Ukrajinu vojakov. Uviedol to predseda Národnej rady SR a líder koaličnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Vláda prerokovala materiál k stretnutiu predstaviteľov členských štátov EÚ a niektorých členských štátov NATO o pomoci Ukrajine.

Slovensko bude na summite, ktorý sa začína v pondelok podvečer v Paríži, zastupovať predseda vlády Robert Fico. Materiál prerokovala najskôr Bezpečnostná rada zvolaná premiérom Ficom.

Obsah materiálu

Ako predseda parlamentu spresnil, z materiálu vyplýva, že ide o nový kvalitatívny posun alebo nový kvalitatívny rozmer spolupráce a podpory Ukrajiny vzhľadom na posledný dvojročný vývoj konfliktu s Ruskom.

Pellegrini upozornil, že nemôže byť konkrétny, keďže sa materiál prerokovával vo vyhradenom režime, no priblížil, že jednou z tém rokovania v Paríži bude aj možnosť na základe bilaterálnych zmlúv medzi jednotlivými krajinami a ukrajinskou vládou rozhodnúť sa, že so svojimi bezpečnostnými a vojenskými technológiami krajiny pošlú na územie Ukrajiny aj svojich vojakov.

Chýbajú mierové rokovania

„Nie na základe mandátu NATO ale na základe mandátu bilaterálnej zmluvy medzi konkrétnym štátom a Ukrajinou,“ spresnil predseda parlamentu s tým, že vláda sa zhodla na tom, že Slovensko na základe žiadnej bilaterálnej zmluvy nevyšle vojakov našej armády na územie Ukrajiny.

Pellegrini podotkol, že v materiáli absentuje akákoľvek zmienka o mierových rokovaniach. „Materiál sa venuje všetkému možnému, ale nie začiatku mierových rokovaní. Mierové rokovania nemusia dopadnúť dobre, ale nikto sa ani len nesnaží ich iniciovať a znepriatelené strany konečne posadiť za jeden rokovací stôl. A to je obrovská chyba,“ dodal predseda parlamentu.

Podporuje humanitárnu pomoc

Pellegrini však uviedol, že Ukrajinu bude Slovensko plne podporovať humanitárne a bude poskytovať nesmrtiace technológie, ako napríklad odmínovacie zariadenia, ženijné materiály alebo prostriedky, ktorá sa vyrábajú na Slovensku.

„Slovensko bude naďalej pokračovať vo svojom veľmi konštruktívnom prístupe k celej situácii tak ako doteraz,“ vyhlásil Pellegrini a dodal, že rovnako budú ponechané aj komerčné kontrakty, na základe ktorých sa na Slovensku vyrábajú zbraňové systémy, ktoré sa odpredávajú smerom na Ukrajinu.

Je zvedavý na reakcie

Slovensko bude tiež pokračovať v oprave techniky na našom území a poskytovať ďalšiu inú potrebnú pomoc.

„Som zvedavý, aké budú reakcie ostatných členských krajín Európskej únie, ale za seba chcem povedať, že v prípade, že dôjde k takémuto posunu a na území Ukrajiny budú umiestnené vojenské systémy obsluhované už vojakmi z cudzích krajín, tak to bude viac eskalácia napätia než upokojenie situácie,“ vyhlásil Pellegrini s tým, že v tomto rozhodnutí vládu a premiéra plne podporuje.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyVláda SR