Ani jeden slovenský vojak nepôjde na Ukrajinu, podľa Danka by inak hrozilo bezpečnostné riziko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Danko, Robert Fico
Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico a podpredseda NR SR Andrej Danko po ukončení rokovania 19. schôdze vlády SR a Bezpečnostnej rady SR. Bratislava, 26. február 2024. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ani jeden slovenský vojak, z rozhodnutia tejto vlády alebo z rozhodnutia koalície v parlamente, nepôjde na Ukrajinu. Po rokovaní vlády to uviedol predseda Slovenskej národnej strany (SNS) a podpredseda parlamentu Andrej Danko.

Dodal, že z pozície SNS sú plne stotožnení s mandátom, s ktorým predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) odchádza do Paríža.

„Pre mňa informácie, ktoré nám premiér poskytol, sú veľmi závažné. Verím, že pán premiér má podporu väčšiny tohto národa a že si všetci uvedomujeme bezpečnostné riziko, ktoré by z individuálnych dobrodružstiev jednotlivých vlád, ak by tak konali a posielali by tam vojakov, hrozilo nám všetkým. Nič horšie, ako, nedajbože, ohrozenie našej kolektívnej bezpečnosti by sa nemalo stať,“ vyjadril sa šéf národniarov.

Bojová porada v Paríži

Aj keby ma mal môj postoj stáť funkciu predsedu vlády, urobím všetko, aby som zabránil priamej účasti slovenských vojakov vo vojne na Ukrajine.

Predseda slovenskej vlády Robert Fico (Smer-SD) to deklaroval vo videu, ktoré v nedeľu zverejnil na sociálnej sieti. Ďalej avizoval zvolanie koaličnej rady, rokovanie vlády a rozhovory s koaličnými partnermi.

„Hneď po tom odcestujem na bojovú poradu do Paríža k Ukrajine, ktorú narýchlo, v priebehu posledných hodín, zvolal francúzsky prezident, na ktorej sa podľa všetkého zúčastnia všetky členské štáty Európskej únie, ako aj niektoré nečlenské štáty, ktoré sú však členmi NATO,“ uviedol premiér.

Stratégia zlyhala

Dôvod porady je podľa slovenského premiéra jasný, keďže pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu sa vyjadril, že stratégia Západu v tomto vojenskom konflikte zlyhala.

Položil tiež otázku, ako bude Západ reagovať, či pôjde do totálnej eskalácie napätia a bezhraničnej vojenskej a finančnej podpory, alebo predstaví zmysluplný mierový plán. Fico vyjadril presvedčenie, že prvá možnosť je správna.

„Z informácií o témach, o ktorých máme zajtra hovoriť, ide mráz po chrbte,“ vraví predseda vlády. I to je dôvod, prečo bude hovoriť s bezpečnostnými, politickými i spravodajskými zložkami štátu.

Mimoriadne stretnutie

Ako informoval Didier Rogasik z tlačového oddelenia Francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku, francúzsky prezident Emmanuel Macron organizuje mimoriadne stretnutie skupiny hláv štátov a vlád, a to v súvislosti s vyostrujúcim sa postojom Ruska. Na stretnutie, ktoré má za cieľ viac a lepšie podporovať Ukrajinu, je pozvaný aj premiér Fico.

„Dva roky po začiatku nepriateľských akcií proti Ukrajine účastníci opätovne potvrdia svoje odhodlanie poraziť ruskú agresiu na Ukrajine. Táto konferencia bude príležitosťou zdieľať pozorovanie situácie na mieste, hlbokú destabilizáciu spôsobenú Ruskom a jeho obnovenú agresiu voči Ukrajine a Európe,“ uviedol Rogasik.

Stretnutie by vedúcim predstaviteľom malo umožniť preskúmať dostupné prostriedky na rýchlejšiu a účinnejšiu reakciu na potreby Ukrajiny a jej obyvateľstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoRobert Fico
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná stranaVláda SR