Týždeň očami Pavla Urbana: Fico chce asi dostať vyznamenanie od Putina, podobne ako nacionalista Dodik

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Premiér Robert Fico (Smer-SD). Foto: archívne, SITA/AP.

Pred niekoľkými dňami dostal líder srbského etnika v Bosne a Hercegovine, nacionalista Milorad Dodik, od prezidenta Vladimíra Putina vyznamenanie Alexandra Nevského za spoluprácu s Ruskom. Po najnovších vyjadreniach slovenského premiéra Roberta Fica, neviem, či aj on nechce získať podobné uznanie.

Európska únia vraj démonizuje Putina

Fico využil druhé výročie útoku Ruska na Ukrajinu, aby znovu vyvolal rozruch nielen u nás, ale aj v zahraničí. Jeho slová, že Európska únia démonizuje Vladimíra Putina, že vojna sa začala v roku 2014 vyčíňaním ukrajinských neonacistov a taktiež, že jediný plán EÚ je podporovať vzájomné zabíjanie Slovanov, vyvolali rozruch. Zároveň pripustil, že ide o porušenie medzinárodného práva.

Zaujímavé je, že najprv zahlásil tlačovú besedu na túto tému, ale pravdepodobne zo strachu z nepríjemných otázok, sa rozhodol pre tradičný prejav na sociálnych sieťach. Aj to svedčí o tom, že toto vyhlásenie bolo určené pre vlastných voličov, lebo nechcel, aby sa v priamom prenose tlačovej besedy počuli aj protiargumenty.

Niekto by povedal, že od Fica sme ani nič iného nemohli očakávať. Takto sa predsa vyjadroval aj v predvolebnej kampani, ale asi si neuvedomil, že je teraz premiérom krajiny a niekedy by mal zvážiť, či je niečo dobré aj pre Slovensko a nielen pre jeho percentá popularity.

Fico môže uškodiť aj slovenským podnikateľom

Neviem, čo chcel Fico svojimi vyjadreniami dosiahnuť. V Európskej únii ich iste neprivítali, ale on na jej mienku určite „kašle“, lebo sú mu dôležite iba peniaze z Bruselu a nie prispôsobiť sa jednotnej stratégii všetkých jej štátov.

Jeho slová, že nebudeme Ukrajinu podporovať vojensky znejú falošne, lebo zároveň nebráni slovenským zbrojovkám predávať Kyjevu zbrane. Znamená to, že zarábať na vojne môžeme, aj keď si to vyžiada tisícky ďalších obetí?

Premiér stále hovorí, že Slovensko sa chce podieľať na povojnovej obnove našich východných susedov. Neuvedomuje si, že jeho vyjadrenie bolo veľmi pozorne sledované práve na Ukrajine a neviem, ako to otvára cestu slovenským podnikom, aby sa uchádzali o možno aj miliardové zákazky po ukončení konfliktu.

Slová určené predovšetkým pre Slovákov

Ako som na začiatku povedal, uznanie môže Fico dostať akurát od Putina. Pripojil by sa k Alexandrovi Lukašenkovi, srbskému prezidentovi Aleksandarovi Vučićovi a spomínanému Miloradovi Dodikovi. Nepostrehol som, aby sa takto vyjadroval aj Ficov najbližší spojenec Viktor Orbán.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Slová Roberta Fica boli určené predovšetkým pre slovenskú verejnosť. V dedine, kde žijem, moji susedia si myslia podobné, ako on. Otázne však je, či si tak myslí aj väčšina slovenských občanov a tých sa práve snaží presvedčiť o svojej pravde.

Neviem, či to však pomôže jeho kandidátovi na prezidenta Petrovi Pellegrinimu. Ten sa zatiaľ k prejavu koaličného lídra nevyjadril. Do volieb zostáva však ešte dosť času a v priamych debatách v médiách sa pravdepodobne tomu nevyhne.

Určite si je vedomý, že podobne ako novela Trestného zákona a zmeny vo vyšetrovacích zložkách k jeho popularite neprispievajú a verejnosť očakáva jasný postoj prípadného budúceho prezidenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Aleksandar VučičAlexander LukašenkoMilorad DodikPeter PellegriniRobert FicoViktor Orbán
Firmy a inštitúcie EU Európska únia