Z tém bojovej porady v Paríži ide podľa Fica mráz po chrbte, Slovensko vojakov na Ukrajinu nepošle (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 19. schôdze
Premiér Robert Fico počas tlačového brífingu po ukončení rokovania 19. schôdze vlády SR a Bezpečnostnej rady SR. Bratislava, 26. február 2024. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 26. februára 14:12

Vládna koalícia sa zhodla na tom, že Slovensko neponúkne pomoc vo forme vyslania vojakov na Ukrajinu. S týmto postojom sa v pondelok o 17:00 Robert Fico (Smer-SD) zúčastní na porade premiérov v Paríži.

„Bude sa rokovať o novej kvalite, novom rozsahu podpory Ukrajiny v nasledujúcom období. Zvolanie tejto porady, ale aj obsah téz, o ktorých máme rokovať a boli predmetom utajeného rokovania Bezpečnostnej rady a vlády SR, potvrdzujú, že na Ukrajine to ani zďaleka tak nejde, ako sa očakávalo. Pre mňa je dnešná (pondelňajšia, pozn. red.) porada potvrdením, že stratégia západu úplne zlyhala, pokiaľ ide o Ukrajinu,“ vyhlásil Fico na brífingu.

Eskalácia napätia

Z téz stretnutia európskych lídrov ide podľa neho „mráz po chrbte“. Podľa premiéra z nich vyplýva, že viaceré členské štáty NATO a Európskej únie uvažujú, že na bilaterálnej báze pošlú na Ukrajinu svojich vojakov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Nemôžem povedať, na aký účel a čo by tam mali robiť. Nemôžeme zabrániť členským štátom EÚ alebo NATO, aby takúto bilaterálnu dohodu s Ukrajinou urobili,“ povedal Fico.

Podľa slovenského premiéra sa nedá očakávať, že takýto krok vytvorí nejaký tlak na prezidenta Ruskej federácie a bude to viesť k nejakým ústupkom, ale naopak, takéto rozhodnutie bude viesť k obrovskej eskalácii napätia.

„Pýtame sa, kde sú naše bezpečnostné záruky. Toto nie je bublina, čo teraz hovorím. Ja si jednoducho neviem predstaviť, že na území Ukrajiny budú vojaci členských štátov NATO. My sme mimoriadne nervózni z tohto vývoja,“ vyhlásil Fico.

V tézach ani jedno slovo o mieri

Zdôraznil, že koaliční partneri sa aj na Bezpečnostnej rade SR zhodli, že Slovensko nebude ponúkať spoluprácu v takejto oblasti. Takýto návrh by musela podať vláda a schváliť Národná rada SR.

„Smrtiacej pomoci“ hovorí vláda podľa Fica nie, poskytnúť môžeme podľa neho len „nesmrtiacu pomoc“. „Dohodli sme sa, že nebudeme podávať nikdy žiadny návrh na posielanie našich vojakov na Ukrajinu. Naďalej platí, že chceme pomáhať Ukrajinu v oblasti odmínovania,“ skonštatoval premiér a podotkol, že rezort zahraničia zakúpil dva stroje Božena.

Dodal, že je šokujúce, že v tézach na rokovanie v Paríži nie je ani jedno slovo o mieri. Podľa svojich slov sa pokúsi v Paríži otvoriť tému, prečo nemáme žiadny mierový plán. „Prečo sa nezostaví nejaká skupina významných členských štátov, ktoré začnú hovoriť s Ruskou federáciou aj s Ukrajinou,“ myslí si Fico.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zároveň vyzval opozičných politikov, ktorí žiadajú vojenskú pomoc pre Ukrajinu, aby si zobrali samopaly na plecia a sami išli bojovať, ak svoje slová myslia vážne. „Áno, je to vojna, ktorá je na základe porušenia medzinárodného práva, tisíckrát sme to zopakovali, ale to neznamená, že budeme na Slovensku podporovať stratégiu západu, ktorá preukázateľne zlyhala,“ uzavrel premiér.

Bojová porada v Paríži

Fico už predtým v nedeľu vo videu na sociálnej sieti vyhlásil,, že aj keby ho mal jeho postoj stáť funkciu predsedu vlády, urobí všetko, aby zabránil priamej účasti slovenských vojakov vo vojne na Ukrajine. Avizoval tiež spomenuté rokovanie koaličnej rady a rokovania vlády.

„Hneď po tom odcestujem na bojovú poradu do Paríža k Ukrajine, ktorú narýchlo, v priebehu posledných hodín, zvolal francúzsky prezident, na ktorej sa podľa všetkého zúčastnia všetky členské štáty Európskej únie, ako aj niektoré nečlenské štáty, ktoré sú však členmi NATO,“ povedal v nedeľu premiér.

O vyslaní ozbrojených síl mimo územia Slovenska za účelom humanitárnej pomoci, vojenských cvičení či mierových pozorovateľských misií rozhoduje podľa článku 119 Ústavy SR vláda SR. Rovnako rozhoduje o ich vyslaní mimo územia SR v prípade „ak ide o plnenie záväzkov z medzinárodných zmlúv o spoločnej obrane proti napadnutiu, a to najdlhšie na čas 60 dní“. Takéto rozhodnutie musí bezodkladne oznámiť Národnej rade SR. Ak nejde o tento prípad, parlament vyslovuje súhlas s vyslaním ozbrojených síl mimo územia SR, a to na základe článku 86 ústavy.

Dôvod porady v Paríži je podľa Fica jasný, keďže pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu sa vyjadril, že stratégia Západu v tomto vojenskom konflikte zlyhala. Položil tiež otázku, ako bude Západ reagovať, či pôjde do totálnej eskalácie napätia a bezhraničnej vojenskej a finančnej podpory, alebo predstaví zmysluplný mierový plán.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Fico vyjadril presvedčenie, že prvá možnosť je správna. „Z informácií o témach, o ktorých máme v pondelok hovoriť, ide mráz po chrbte,“ uviedol. I to je dôvod, prečo chcel hovoriť s bezpečnostnými, politickými i spravodajskými zložkami štátu.

Mimoriadne stretnutie skupiny hláv štátov a vlád

Ako informoval Didier Rogasik z tlačového oddelenia Francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku, francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok organizuje mimoriadne stretnutie skupiny hláv štátov a vlád, a to v súvislosti s vyostrujúcim sa postojom Ruska.

Na stretnutie, ktoré má za cieľ viac a lepšie podporovať Ukrajinu, je pozvaný aj premiér Fico. „Dva roky po začiatku nepriateľských akcií proti Ukrajine účastníci opätovne potvrdia svoje odhodlanie poraziť ruskú agresiu na Ukrajine. Táto konferencia bude príležitosťou zdieľať pozorovanie situácie na mieste, hlbokú destabilizáciu spôsobenú Ruskom a jeho obnovenú agresiu voči Ukrajine a Európe,“ uviedol Rogasik.

Stretnutie by vedúcim predstaviteľom malo umožniť preskúmať dostupné prostriedky na rýchlejšiu a účinnejšiu reakciu na potreby Ukrajiny a jej obyvateľstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Didier RogasikEmmanuel MacronRobert Fico
Firmy a inštitúcie Európska úniaNárodná rada SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvySMER-SD