HALAB 10. augusta (WEBNOVINY) – Sýrska provládna armáda v rámci boja proti povstalcom v najväčšom meste krajiny Halab (Aleppo) poškodila miestnu citadelu, ktorá je považovaná za súčasť svetového kultúrneho dedičstva.
V piatkovom vyhlásení o tom informuje Sýrska národná rada so sídlom v Istanbule, ktorá je najväčšou organizáciou zastupujúcou opozíciu v exile.
Poškodenie stredovekej pamiatky podľa nej dokumentujú fotografie získané od aktivistov a archeologických združení.
Informáciu, že ide o stopy po ostreľovaní, však zatiaľ nebolo možné nezávisle overiť.
Jedna zo zverejnených fotografií citadely zachytáva poškodenú hlavnú bránu.
„Spôsob, akým granát zasiahol hlavný vstup do pevnosti a prerazil mramorovú dosku s jej názvom naznačuje, že sýrsky režim na tento objekt mieril zámerne,“ komentuje záber exilová rada.
„Taký druh granátu, aký zasiahol (bránu), majú iba verní režimu,“ dodáva vyhlásenie.
Historický kúsok je v zozname svetového dedičstva
Halabské staré mesto vrátane citadely z 13. storočia sa od roku 1986 nachádza na zozname svetového dedičstva organizácie UNESCO.
Exilová Sýrska organizácia pre monitorovanie ľudských práv tvrdí, že provládna armáda v posledných dňoch ostreľovala historickú časť metropoly už niekoľkokrát.
https://www.youtube.com/watch?v=QqoBg0sO_fc
Ofenzíva pokračovala aj v piatok, keď boli terčom ostreľovania viaceré štvrte ovládané povstalcami. Boje údajne pokračujú aj na okraji obvodu Saláhaddín, z ktorého sa povstalci vo štvrtok stiahli.
Povstalcom pomáhajú Briti
Veľká Británia pošle sýrskym povstalcom ďalších päť miliónov libier (asi 6,3 milióna eur) na zakúpenie komunikačných prístrojov a zdravotníckeho materiálu.
V piatok to potvrdilo ministerstvo zahraničných vecí v Londýne, ktoré bojovníkov proti prezidentovi Baššárovi al-Asadovi podporuje už dlhšie.
Peniaze poputujú predovšetkým na účet organizácie Slobodná sýrska armáda a nebude ich možné použiť na nákup zbraní.
So slobodnou sýrskou armádou je v kontakte aj samotný šéf britskej diplomacie William Hague. Británia rebelov podporuje preto, lebo „sýrsky ľud nemôže čakať, kým príde na rad diplomacia,“ cituje ho denník The Times.
„Toto nie je pridávanie sa na jednu stranu v rámci občianskej vojny. Riziko totálneho chaosu a právneho vákua je príliš veľké a s tými, ktorí budú neskôr vládnuť v Sýrii, musíme budovať vzťahy už teraz,“ vyhlásil Hague.
Nové sankcie pre Sýriu
Spojené štáty v piatok uvalili ďalšie sankcie na režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada a jeho podporovateľov, čím chcú zvýšiť nátlak na Damask a donútiť ho k zastaveniu krvavého potláčania opozičného povstania.
Ministerstvo financií pridalo na svoju čiernu listinu libanonské militantné hnutie Hizballáh, ktorej vyčíta „aktivity na území Sýrie a neoddeliteľnú úlohu v pokračujúcom násilí, ktoré al-Asadov režim pácha na sýrskom obyvateľstve“.
Ide pritom o prvé opatrenie zo strany USA, ktoré pôsobenie organizácie dáva do priamej súvislosti s násilím v Sýrii.
Význam takéhoto kroku je však nejasný, keďže Washington považuje Hizballáh za teroristickú organizáciu a prísne sankcie sa tak na neho vzťahovali aj doteraz.
Americké ministerstvo zahraničných vecí tiež v piatok uvalilo sankcie na sýrsky ropný podnik Sytrol, ktorý obchoduje s Iránom a prináša nezanedbateľné zisky Damasku i Teheránu.