BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) – Vysoký krvný tlak môže spôsobovať bežný vírus. Vyplýva to z výskumu, ktorý uskutočnil tím čínskych odborníkov. Lekári z kardiologického centra na Beijing Chaoyang Hospital tvrdia, že našli prvý dôkaz spájajúci ľudský cytomegalovírus s najčastejšie sa vyskytujúcou formou hypertenzie, čiže vysokého krvného tlaku.
Tento vírus napadne počas života väčšinu ľudí, ale obyčajne nemá žiadne príznaky, preto jeho prítomnosť človek nespozoruje. Jang Sin-čchun, jeden z vedúcich autorov štúdie, pre tlačovú agentúru AFP uviedol, že ich zistenia môžu viesť k vyvinutiu vakcíny na kontrolu a prevenciu vysokého krvného tlaku. „Ak dokážeme nájsť nezvratný dôkaz tohto prepojenia, budeme schopní získať lepšie vakcíny a prostriedky proti hypertenzii,“ uviedol Jang, šéf spomínaného kardiologického centra. Dodal však, že zatiaľ je priskoro hovoriť o tom, kedy by vakcína mohla byť dostupná. Výskum sa totiž stále nachádza iba v počiatočnom štádiu. „Je to po prvý raz, keď sa niekomu podarilo nájsť toto prepojenie, takže potrebujeme uskutočniť ďalšie testy s väčším množstvom pacientov,“ vysvetlil.
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že tento výskum by mohol mať významný dopad na zdravie populácie. Vo svete totiž hypertenziou trpí asi miliarda ľudí, z toho 200 miliónov Číňanov. Kým u niektorých ľudí je hypertenzia následkom iného ochorenia, drvivá väčšina pacientov trpí tzv. primárnou alebo esenciálnou artériovou hypertenziou. Jej príčinu zatiaľ nikto nedokázal, aj keď v minulosti ju odborníci spájali s genetickými faktormi či nezdravým životným štýlom. Čínski výskumníci veria, že práve táto forma hypertenzie je prepojená s prítomnosťou cytomegalovírusu. Výsledky, ktoré samotní vedci označili za „prekvapujúce a neočakávané„, publikoval americký časopis Circulation.
Podľa nedávno zverejnenej štúdie profesora Jianga He z Tulane University School of Public Health and Tropical Medicine v New Orleans vysoký krvný tlak spôsobuje v Číne až 2,3 milióna kardiovaskulárnych úmrtí ročne. Z nich 1,3 milióna nastane „predčasne“, teda pred dosiahnutím 72. roku života v prípade mužov a hranice 75 rokov u žien, čo bola v roku 2005 stredná dĺžka života pre obyvateľov Číny.