Bez systémového riešenia ohodnotenia sestier sa situácia v nemocniciach na Slovensku stane neúnosná

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zdravotné sestry, nemocnica
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 25. novembra (WebNoviny.sk) – Odbory sestier a pôrodných asistentiek by mali vzniknúť aj v nemocniciach, kde doteraz nie sú. To je cieľom akčného plánu, na ktorom sa na dnešnom zasadnutí dohodla Rada predsedov Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek.

Ako ďalej agentúru SITA informovala predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) Monika Kavecká, veria, že sa to najmä po zmene politickej klímy v spoločnosti po voľbách do samosprávnych krajov podarí.

Zápas o lepšie podmienky

„Naša skúsenosť hovorí, že tam, kde pôsobia aktívne sesterské odbory, je ohodnotenie sestier vyššie aj o 15 percent oproti priemeru. Chceme, aby rok 2018 znamenal akceleráciu v ďalšom zápase o lepšie pracovné podmienky a spravodlivé ohodnotenie sestier a pôrodných asistentiek, čo je dôležité aj pre zachovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre pacientov,“ uvádza sa v tlačovej správe OZSaPA.

Práve na dnešný deň pripadá 2. výročie od spustenia akcie hromadných výpovedí sestier a pôrodných asistentiek, ktorej cieľom bolo poukázať na veľký nedostatok sestier na Slovensku vyplývajúci z ich nedostatočného ohodnotenia.

V zdravotníctve chýbajú tisícky sestier

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek podotýka, že nemocnice stále musia riešiť nedostatok sestier „ad hoc plátaním kritickej situácie pomocou rôznych náborových príspevkov a benefitov“, čo však nie je dlhodobé riešenie. „Bez systémového riešenia ohodnotenia sestier a pôrodných asistentiek sa stane situácia v krátkom čase neúnosná,“ upozorňuje OZSaPA.

Podľa mimoriadneho štatistického zisťovania z jesene 2016 ministerstvo zdravotníctva sa odhaduje, že v slovenskom zdravotníctve chýba okolo 1 900 až 2 000 sestier. Organizácie sestier uvádzajú vyššie čísla. OZSaPA tvrdí, že príčinou nízkeho počtu sestier a pôrodných asistentiek u nás sú zlé pracovné podmienky a nízky plat. Slovenská republika patrí medzi tri krajiny OECD, kde platové ohodnotenie sestier nedosahuje ani úroveň priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Monika Kavecká
Firmy a inštitúcie OZSaPA Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek