Až tretina obetí nového koronavírusu v Británii boli ľudia, ktorí trpeli cukrovkou. Vyplýva to z novej štúdie, ktorú priniesol britský denník The Daily Telegraph.
Denník pripomína, že cukrovka 2. typu je dôsledkom obezity a zlej životosprávy, zatiaľ čo diabetes 1. typu je dedičná choroba. Deväť z desiatich diabetikov má cukrovku typu 2.
Údaje ukazujú, že u cukrovkárov 1. typu je tri a pol krát väčšie riziko, že podľahnú COVIDu-19. Pri cukrovke 2. typu je riziko úmrtia dvakrát väčšie než u ľudí, ktorí diabetes nemajú.
11 druhov ovocia, ktoré môžu jesť aj ľudia s vysokou hladinou cukru v krvi
Zo skoro 24-tisíc obetí Covidu-19, ktoré zaznamenali v Británii od 1. marca do 1. mája, takmer 7500 trpelo cukrovkou.
Odborníci britskej vlády preto odporúčajú, aby boli diabetici zaradení do skupiny ohrozených ľudí, pre ktorých budú dlhodobo platiť obmedzenia na opúšťanie ich domova.
Bridget Turnerová, riaditeľka spoločnosti Diabetes UK, denníku povedala, že takýto plošný prístup nepokladá za správny. „Každý s cukrovkou je iný, takže plošné opatrenia na izoláciu každého s cukrovkou by neboli správne,“ zdôraznila. Pripomenula, že izolácia má na ľudí psychický dopad.
Uvoľnenie obmedzení bude v Británii len veľmi limitované, vláda sa chce vyhnúť novému nárastu chorých
V Británii registrujú až štyri milióny ľudí s cukrovkou a je preto nepravdepodobné, že by sa „izolačné pravidlá“ týkali všetkých.
Ministerstvo zdravotníctva pripomenulo, že program ochrany ľudí najviac ohrozených koronavírusom pripravujú experti a lekári. Prípravy zahŕňali identifikáciu chorôb, ktoré komplikujú priebeh COVIDu-19. „Tieto fakty budeme zohľadňovať,“ uviedlo ministerstvo.
Najväčšie komplikácie pri nákaze koronavírusom podľa doterajších informácií spôsobuje práve cukrovka, obezita a viaceré srdcové choroby.