Výraznejší nástup elektrifikácie v nákladnej či autobusovej doprave je na Slovensku v nedohľadne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nabíjacia stanica pre nákladné vozidná
ZSE Drive otvoril prvú verejnú nabíjaciu lokality pre nákladnú automobilovú dopravu. Sídli v areáli EMPARK v Trnave. Foto: ilustračné, SITA/ZSE

Za prvý štvrťrok tohto roka sa na Slovensku predalo 2 501 úžitkových vozidiel, 1 017 nákladných áut a 70 autobusov. Medziročne lepšie výsledky predaja pritom dosiahla iba prvá skupina, a to na úrovni takmer 40 %.

Registrácie nákladných automobilov klesli o 14,5 % a autobusov o výrazných 55,7 %. Vyplýva to z údajov zverejnených Európskym združením výrobcov automobilov (ACEA).

Predaj nových dodávok

Celkovo pritom v Európskej únii za prvý kvartál aktuálneho roka vzrástol predaj nových dodávok o 12,6 % na takmer 400-tisíc kusov.

Naopak, registrácie nových nákladných vozidiel klesli o 4 % na 85 296 kusov. Bolo to spôsobené najmä poklesom predaja ťažkých nákladných vozidiel o 5,4 %.

Pozitívny začiatok roka zase evidovali predajcovia autobusov, nové registrácie vzrástli o 23,3 % na 9 624 kusov.

Preferovanou voľbou bol diesel

Preferovanou voľbou pre nové dodávky bol v prvom štvrťroku 2024 diesel, ich podiel na trhu dosiahol 84,2 %. Elektricky nabíjateľné dodávky zaznamenali miernejší rast o 4,2 % a získali 5,8 % podiel na trhu. Na Slovensku sa ich predalo 38.

Dominanciu si diesel udržal aj pri nákladných autách, tvoril 95,5 % nových registrácií. Nákladné vozidlá s elektrickým nabíjaním dosiahli takmer 2 % podiel na trhu. Na slovenskom trhu sa predali štyri.

Dieselové autobusy predstavujú 70,7 % trhu, elektrické 12,3 %. Na Slovensku sa nepredal žiadny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilovEU Európska únia