Neznámy dobrodinec v USA sa zbavuje zarobených peňazí. V uliciach San Francisca a San Jose od uplynulého piatku necháva obálky plné bankoviek, ktoré môžu šťastlivci nájsť vďaka šifrovaným odkazom na sociálnej sieti Twitter.
Anonymný filantrop, ktorý vystupuje pod menom HiddenCash (Skrytá hotovosť) za pár dní stihol rozdať okolo 5000 dolárov a na internete rozpútať hotovú hystériu – jeho konto za necelý týždeň nazbieralo vyše 120-tisíc fanúšikov a toto číslo každou minútou rastie. Okrem bankoviek sa na obálkach nachádzajú aj pripomienky, aby ľudia nezabudli svoje šťastie poslať ďalej.
Poklad ukrytý na netradičných miestach
Hľadanie obálok sa pritom vďaka zašifrovaným nápovedám mení na skutočné dobrodružstvo. Alexandra Etherton našla 68 dolárov na parkovisku, Matthew Burkert obajvil svoju obálku pod buldozérom a Forrest Hanson narazil na sto dolárov na pláži v piesku. Ďalší šťastlivci našli obálky s bankovkami pod stoličkou v bare či v telefónnej búdke. O nájdenú hotovosť sa pritom neváhajú podeliť.
„Išiel som vyzdvihnúť priateľku z práce, keď som na Twitteri našiel novú nápovedu. Ukázalo sa, že som len pár blokov od tohto miesta,“ uviedol 33-ročný Miles Tokatz, ktorý za svojich sto dolárov hneď pozval priateľov na posedenie pri víne a syroch.
„Dúfam, že viac ľudí sa inšpiruje týmto prístupom. Vo svete plnom drámy je to skutočne zábavné a osviežujúce,“ dodal Tokatz.
Dostávať i dávať
Filantrop, ktorý si želá zostať v anonymite, v e-mailovej komunikácii pre magazín Time prezradil: „Zarobil som si peniaze na realitnom trhu. Podarilo sa mi nakúpiť veľa nehnuteľností, zatiaľ čo si mnohí ľudia nemôžu dovoliť kúpiť si v San Franciscu ani malý byt. Sú to ľudia, ktorí pracujú rovnako usilovne ako ja, ak nie ešte viac. A tak som sa rozhodol im to vrátiť. Chcel som to však urobiť zábavným spôsobom a skutočne do toho zahrnúť všetkých ľudí.“
Úspešný maklér sa plánuje presúvať do ďalších miest – ako prvé je v pláne Los Angeles, neskôr aj New York a ďalšie americké mestá. Spolu chce rozdať aspoň šesťcifernú sumu. Okrem peňazí a radosti z ich nájdenia chce však filantrop rozdávať aj zmysel pre zodpovednosť a štedrosť.
„Poznám veľa bohatých ľudí, ktorí sú sebeckí a nenásytní a stále chcú len viac a viac. Kedy budú mať dosť? Kedy budú spokojní? Pozrite sa na veci z nadhľadu, uvoľnite sa a darujte niečo naspäť. Tým, že potešíte druhých, potešíte aj seba, verte mi,“ uviedol filantrop, ktorý si stihol vybudovať pevnú základňu fanúšikov.
Aj napriek jeho štedrosti sa medzi ľuďmi nájdu kritici, ktorým sa nepáči, ako ľudia míňajú nájdené peniaze. Filantrop sa preto poponáhľal vysvetliť, že HiddenCash nie je náhrada charity. „Podporujem aj charitatívne organizácie, toto je len pre zábavu,“ dodal darca.
www.time.com