Andrej Hryc v biografii spomenie Havla aj zakladanie HZDS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kniha andreja hryca
Kniha Andreja Hryca Foto: martinus.sk
Andrej Hryc
Foto: SITA/Marek Lelovič

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Slovenský herec, producent a podnikateľ Andrej „Andy“ Hryc vydá 14. februára autobiografickú knihu Inventúra, v ktorej sa bude venovať nielen sebe, ale aj viac ako 700 osobnostiam nielen z českej a slovenskej scény.

Podľa autora publikácie sa majú čitatelia naozaj na čo tešiť a pôjde o „divokú jazdu po ostrí noža“.

Šesťdesiattriročný Hryc v knihe spomenie politikov Dubčeka, Dzurindu, Havla, Kukana, Mikloša, Schustera, Kaliňáka, Čarnogurského, Biľaka, Fica i Mečiara, hercov Chudíka, Kukuru, Hubu, Labudu a Polívku či režisérov Jakubiska, Rapoša a Bednárika.

„Nebudem si vymýšľať. Napíšem všetko tak, ako sa to udialo, a napíšem aj, čo si o tom myslím,“ uviedol herec, ktorý je honorárnym konzulom Seychelskej republiky. V knihe bude rozoberať aj témy, o ktorých by iní radšej mlčali, napríklad nahrávku rozhovoru Lexu s Hudekom, situáciu s rádiom Twist, zakladanie politickej strany Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) alebo únos prezidentovho syna.

„Je veľa ľudí, ktorých v tejto knihe spomeniem, no napriek tomu, že keď ich občas stretávam na ulici alebo pri rôznych spoločenských príležitostiach, nestoja mi ani za ten pohľad. Z rôznych príčin nimi pohŕdam, vlastne by mi nemali stáť ani za zmienku, možno by som sa mohol a aj mal povzniesť nad ich úbohú existenciu, ale ako inak si s nimi vyrovnať účty?… Ja chcem hovoriť,“ uvádza Hryc v úvode publikácie, ktorý vyjde vo Vydavateľstve Slovart.

Andy Hryc sa ako herec objavil napríklad vo filmoch Sebechlebskí hudci (1975), Keby som mal dievča (1976), Advokátka (1977), Pustý dvor (1978), Hodiny (1980), Děti zítřků (1980), Sladké starosti (1984), Utekajme, už ide! (1986), Pehavý Max a strašidlá (1987), Kamarát do dažďa (1988), Sedím na konári a je mi dobre (1989), Kamarád do deště II – Příběh z Brooklynu (1992), Císařovy nové šaty (1993), Rivers of Babylon (1998), Útěk do Budína (2002), Bathory (2008), Tango s komármi (2009) alebo Habermannův mlýn (2010).

Zahral si tiež v mnohých televíznych filmoch a seriáloch a ako divadelný herec pôsobil v Štátnom divadle v Košiciach a na Novej scéne v Bratislave. Rodák z hlavného mesta Slovenska, ktorý študoval na VŠMU, založil po revolúcii rádio Twist. Jeho riaditeľom bol do konca roku 2004. Hryc mal dve deti – dcéru Wandu a syna Huga, no jeho jediný syn v decembri 2008 vo veku 22 rokov zahynul pri dopravnej nehode v bratislavskom Lamači.

Informácie pochádzajú Petra Lipovského z Vydavateľstva Slovart a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andy Hryc