BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Propagačnú webovú stránku proti cenzúre.sk spustilo dnes občianske združenie Spoločnosť pre Otvorené Informačné Technológie (SOIT).
Dôvodom je novela zákona o hazardných hrách z dielne ministerstva financií, ktorá chce poskytovateľom internetu prikázať zablokovať webové stránky podľa zoznamu vydávaného Daňovým úradom Bratislava.
Cieľom je zablokovať prístup k zahraničným prevádzkovateľom hazardných hier na webe. Novela je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Zástupcovia SOIT predložia hromadnú pripomienku, ktorú do súčasnosti podporilo vyše dvetisíc ľudí, okrem iného aj Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu.
Otvára sa Pandorina skrinka?
Aktivitu občianskeho združenia podporuje aj poslanec Národnej rady SR Jozef Viskupič, ktorý má pocit, „že tu mimo spoločenskú debatu vzniká čosi, čo sa nám nezdá celkom kóšer.“ Podľa neho novelou sa otvára pomyselná Pandorina skrinka, ktorou je cenzúra internetu na Slovensku. Ako poukázal na dnešnej tlačovej besede Spoločnosti pre Otvorené Informačné Technológie, cenzúra, resp. regulácia vzniká tým, že by nejaký orgán mohol rozhodovať o zobrazovaní niektorých stránok v slovenskom internete.
„Jeden zlý spoločenský jav chceme sanovať iným zlým spoločenským javom,“ poznamenal. Reguláciu internetu nepovažuje za správny krok. Skonštatoval, že k tomu, akým spôsobom sa má regulácia udiať, existuje veľa výhrad a IT komunita má množstvo odborných stanovísk proti tomu. Navrhnuté riešenie podľa neho nie je efektívne.
Zákon na hranici cenzúry
Zámerom združenia je podľa jeho predsedu Mareka Mahuta spustiť širokú verejnú diskusiu o cenzúre internetu a vyzývajú všetky subjekty pôsobiace v IT oblasti, aby sa k nej pridali. Žiadajú, aby bola z návrhu zákona odstránená časť navrhujúca plošné blokovanie internetových stránok. Ten istý cieľ sa podľa nich dá dosiahnuť aj iným spôsobom.Zástupcovia združenia pripomínajú, že navrhnuté blokovanie okrem iného porušuje existujúce status quo blokovania navrhnutého verejnou správou, napríklad na základe rozhodnutia súdu.
Nepáči sa im tiež, že v novele chýbajú všetky garancie, nie je možnosť obhajoby alebo následného protestu. Myslia si, že zákon sa dostáva na hranicu toho, čo Ústava SR nazýva cenzúrou.
Napriek tomu, že dopady novely sú veľmi závažné, formulácie v zákone sú podľa SOIT úplne vágne. Upozorňujú tiež, že hrozí rozšírenie blokovania aj na ďalšie oblasti. „Otvárame obrovské množstvo problémov, na ktoré nemáme odpovede,“ je presvedčený Viskupič. Podľa neho nemôže ísť iba o národné slovenské fórum. „Internet sa nedá riešiť lokálnymi národnými obmedzeniami,“ poznamenal.
Za lepšie riešenie by považoval komunikovať s prevádzkovateľmi stránok, nakontaktovať sa na nich, ak to chcem robiť na nejakej európskej úrovni. Za významný nedostatok novely označil Viskupič aj nákladovú položku, ktorú bude štát musieť na blokovacie zariadenia vynaložiť. Môže ho to stáť desiatky miliónov eur.