„Chýba nám kontakt a blízkosť. Sme si čoraz viac vzdialení“.
Pre dobré zdravie a celkovú pohodu je duševné zdravie kľúčové. Významne ovplyvňuje to, ako sa cítime, ako myslíme aj ako sa správame. Súvisí so všetkým, čo sa nachádza v našom každodennom živote. Je súhrnom viacerých pozitívnych vlastností – dôvera v seba, dôvera v iných, emocionálne kompetencie aj zaangažovanosť v živote. Ak sa oň staráme a podporujeme svoju odolnosť, ľahšie sa zotavíme z ťažkostí, ktoré nás v živote stretnú. Áno, na duševnom zdraví skutočne záleží.
Duševné zdravie je prepojené s fyzickým, zahŕňa celkovú osobnú pohodu a ovplyvňuje naše životy v mnohých smeroch. Vplýva na našu schopnosť zvládať stres, prekonávať výzvy aj ťažkosti, budovať si vzťahy. Napriek tomu máme tendenciu pripisovať väčší význam fyzickému zdraviu. Je ľahšie na prvý pohľad rozpoznať, či sme fyzicky zdraví, ale príznaky duševných ťažkostí sa nám javia menej viditeľné. V celkovej kvalite života zohráva duševné zdravie významnú rolu, napriek tomu je v spoločnosti stále stigmatizované. Pociťujeme hanbu, máme predsudky či strach požiadať o pomoc. Pravdou však je, že psychické problémy môžu zasiahnuť každého z nás bez ohľadu na vek, spoločenské postavenie či ekonomickú situáciu. Imunitu voči duševným ťažkostiam nezaručí v živote ani úspech. I keď práve ten súvisí so šťastím, a šťastie s duševným zdravím, také jednoduché a priame to zas nie je.
Dobré duševné zdravie nie je len absencia choroby. Byť duševne zdravý je viac ako nemať poruchu, depresiu, či úzkosť. Jediná príčina duševných ťažkostí neexistuje, rôzne faktory ovplyvňujú ľudí odlišne. V spleti rozmanitých rizikových faktorov platí, že nikto z nás skutočne imúnny voči rizikám nie je. Aj preto, na duševné zdravie nezabúdajme. Existuje viacero spôsobov, ako ho môžeme podporiť a jedným z nich je zážitková intervencia v asistencii s koňmi. Väčšina milovníkov koní vie, že kone našu dušu významne obohacujú. Vzájomné spojenie má priaznivé účinky na našu fyzickú aj psychickú stránku, podporuje zdravie i osobnú pohodu. Prítomnosť zvieraťa má na človeka upokojujúci a utišujúci efekt, mnohí odborníci zdôrazňujú potenciál intervencie s koňmi práve v oblasti duševného zdravia. Nie je to však činnosť, ktorú bežne realizujú jazdecké kluby, majitelia koní či tréneri. Ide o štruktúrovanú zážitkovú metódu pod dohľadom terapeuta alebo psychológa, ktorá je cielená na oblasť duševného zdravia. „Tak, ako ostatné formy terapií so zvieratami, aj tu pracujeme s interakciou človek – zviera“, približuje Jana Janičová, psychologička združenia Horses Heal, v ktorom organizujú zážitkové individuálne aj skupinové stretnutia v asistencii s koňmi na podporu duševného zdravia. „Využívame štruktúrovaný program EAI v kombinácií s technikami arteterapie a prírodného prostredia, ktorý podnecuje v zážitkovom učení aj v terapii vyžívanie všetkých našich zmyslov. V oblasti nášho duševného zdravia má spojenie človek – kôň hlboký prínos“, povedala psychologička.
Dobré duševné zdravie podporuje našu produktivitu, efektivitu, je dôležité pre vytváranie a udržiavanie kvalitných vzťahov, umožňuje nám jednoduchšie sa prispôsobiť zmenám či vyrovnávať sa s nepriaznivými udalosťami v živote. „V závislosti od konkrétnych potrieb, vekovej skupiny a dispozícii klientov sa zameriavame sa na redukciu stresu a zmiernenie napätia, oblasť komunikácie, zvládanie konfliktov a záťažových situácií, rozvoj empatie, či podporu sebaúcty i sebadôvery. Našou snahou je prispievať k zlepšeniu kvality života detí aj dospelých“, hovorí Janičová. Súčasná situácia nám však neprospieva. „Chýba nám kontakt, blízkosť, spoločné zážitky. Ukazuje sa, že sme si čoraz viac vzdialení. Mimoriadne citlivé na naše prežívanie sú práve kone. Reflektujú naše emócie, reagujú na naše správanie a poskytujú okamžitú spätnú väzbu. Zrkadlia. A čo je dôležité, neposudzujú. Aj preto sú ideálnymi spoločníkmi či učiteľmi v našom živote. Našou mylnou predstavou je, že pri komunikácii reagujú na verbálne prejavy. Sú to však lovené zvieratá, zvuk by v prírode predátora upozornil na ich prítomnosť. Kone komunikujú výlučne neverbálne. Pri interakcii s nimi nám napomáhajú uvedomovať si, že naše telo za nás hovorí neustále. Učíme sa tak viac vnímať polohu tela, gestá, pohľad či mimiku“, uzatvára Janičová. Interakcia s koňmi môže prirodzene viesť k nastoleniu pohody, dôvernej atmosféry a k vytvoreniu bezpečného prostredia. Poskytuje príležitosť na opätovné znovunapojenie sa na samého seba. Prijatie a pokoj, ktoré pocítime u koní, ním poskytujú východisko pri hľadaní riešení problémov, ktoré život prináša.
Zaujíma vás viac? Ďalšie informácia nájdete na:
Informačný servis