BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy v pondelok prudko oslabili, keď eskalácia násilností v Líbyi vyvolala obavy z ohrozenia dodávok energií. Mimoriadne straty utrpeli talianske spoločnosti, ktoré majú v severoafrickej krajine výrazné zastúpenie. Chuť investorov k riziku brzdili aj vyjadrenia viacerých predstaviteľov Európskej centrálnej banky (ECB), ktorí upozornili na hrozbu rastúcej inflácie. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 1,3 % na 1 171,41 bodu. Akcie talianskej ropnej a plynárenskej skupiny ENI klesli o 5,1 %, jej rakúsky konkurent ÖMV oslabil o 4,2 %. Akcie talianskych bánk UniCredit, UBI Banca a Intesa SanPaolo a zbrojárskej spoločnosti Finmeccanica stratili 2,5 až 5,8 %. Darilo sa akciám spoločnosti Carlsberg, ktoré posilnili o 0,8 %, keď dánsku pivovarnícku skupinu podporili jej pozitívne kvartálne výsledky.
Japonský akciový trh v utorok oslabil. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 1,8 % na 192,83 bodu. Širší Topix si odpísal 1,8 % a uzatvoril na úrovni 956,70 bodu. Nikkei ustúpil z deväť a polmesačných maxím, keď pre obavy z nepokojov na Blízkom východe investori uprednostnili vyberanie ziskov. Trhy naopak výraznejšie nezareagovali na oznámenie agentúry Moody’s, ktorá zmenila výhľad ratingu Japonska zo stabilného na negatívny. Akcie najväčšej japonskej banky podľa aktív Mitsubishi UFJ Financial Group klesli o 3,6 %, akcie Mizuho Financial Group stratili 4,1 %. Najväčší výrobca automobilov na svete Toyota Motor Corp oslabil o 2,6 % a nedarilo sa ani akciám elektrotechnickej spoločnosti Hitachi Ltd, ktoré klesli o 2,8 %.
Na americkej burze sa v pondelok pre štátny sviatok neobchodovalo.
Podľa stratéga Saxo Bank Petrar Garnryho posledný vývoj na Blízkom východe by mohol mať oveľa horšie dôsledky ako predtým, kedy sa výbušná situácia obmedzovala len na Egypt. Najnovší vývoj v Líbyi znamená, že sa do celej situácie prvýkrát zapojil významný vývozca ropy, čo zvyšuje pravdepodobnosť prudkého nárastu cien ropy – a to sú zlé správy pre hospodárske oživenie. Zníženie ratingu agentúrou Moody’s a negatívny výhľad pre Japonsko signalizuje stav, na ktorý upozorňujeme už niekoľko rokov: fiškálny deficit, ktorý vedie k vysokému dlhu rozvinutých krajín. Z dnešných makrodát bude najdôležitejší februárový údaj o dôvere spotrebiteľov v USA, pri ktorom sa predpokladá mierny pokles na hodnotu 65,0 z januárových 65,6.