Aj Albert Einstein bol tolerantný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nadácia profesora Štefana Kassaya
Nadácia profesora Štefana Kassaya

BRATISLAVA 23. mája (WBN/PR) – Nadácia Štefana Kassaya pod záštitou Európskej akadémie vied a umení (EAVU) v Salzburgu organizuje Medzinárodnú konferenciu Tolerancia v spoločnosti. Konferencia sa uskutoční 27. mája 2011 v kongresovom centre SAV v Smoleniciach. Súčasťou budú odborné prednášky slovenských a zahraničných hostí o nevyhnutnosti tolerancie vo všetkých oblastiach života modernej spoločnosti.

Na medzinárodnej konferencii Tolerancia v spoločnosti sa zúčastní viacero významných osobností zo Slovenska aj zo zahraničia. Svoju účasť na konferencii prisľúbil aj prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Prezident Európskej akadémie vied a umení v Salzburgu Felix Unger, ktorý prevzal záštitu nad týmto podujatím sa vyjadril: „EAVU má tri hlavné oblasti činnosti. Rozvoj vedomostí, rozširovanie vedeckých informácií a realizácia významných multinárodných projektov.“ Konferencia Tolerancia v spoločnosti je jednou z viacerých iniciatív EAVU.

Na konferencii Tolerancia v spoločnosti vystúpia s odbornými prednáškami prednášatelia, ktorí svojím profesionálnym zameraním prispievajú k šíreniu tolerancie. A to konkrétne:

· Štefan Luby, viceprezident EAVU v Salzburgu, vedúci vedecký pracovník SAV, dlhoročný predseda SAV;

· Štefan Kassay, člen EAVU, prezident Nadácie profesora Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania, predseda Dozornej rady I.D.C. Holding, a.s.; a

· Ivo Šlaus, akademik Chorvátskej akadémie vied a umení, člen Svetovej akadémie umenia a vedy, dekan na University College of International Relations and Diplomacy, emeritný profesor na University of Zagreb, Chorvátsko;

· Milan Čič, vedúci kancelárie prezidenta SR, akademik Slovenskej akadémie vied, akademik EAVU v Salzburgu, prvý ponovembrový predseda vlády SR, ex-predseda Ústavného sudu SR;

· Anton Čižmár, rektor Technickej univerzity v Košiciach;

· Tadeusz Zasepa, rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku

· Daniela Ostatniková, členka EAVU, prednostka Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave;

Na toleranciu sa bude prihliadať z rôznych pohľadov a to konkrétne práva, vzdelávania, vedy, podnikania, rodových stereotypov a nakoniec médií. Tolerancia je aj vo vede dôležitá a jeden z prednášajúcich, Štefan Luby upozorňuje: „na elitárske postoje a nie zanedbateľnú mieru arogancie, ktorú prejavujú niektorí naši špičkoví vedci.“ Uvádza aj poučný príklad z histórie, „známy je výrok lorda Rutherfora o tom, že veda sa delí na fyziku a zbieranie známok. Jeho protipólom bol mimoriadne tolerantný A. Einstein.“

Štefan Kassay, ktorý v tomto roku oslávi úctyhodné životné jubileum, spolu so Štefanom Lubym, je presvedčený o tom, „že podnikateľ môže byť úspešný, ak je morálny. Inak je to úspech iba krátkodobý, pochybný.“ Životné motto Štefana Kassaya je prepojiť vedu s praxou. Táto idea je úzko spätá s s otázkami etiky a morálky, čo je zároveň aj obsahom konferencie Tolerancia v spoločnosti, ktorej vznik Štefan Kassay inicializoval.

Nadácia profesora Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania bola založená v roku 2002. Prezidentom nadácie je Dr.h.c. prof. PhDr. Ing. Štefan Kassay, DrSc. Nadácia bola zriadená za účelom rozvoja a ochrany duchovných a kultúrnych hodnôt, podpory a rozvoja vedy a vzdelávania. Nadácia podporuje publikačné aktivity skupín alebo jednotlivcov za účelom rozvoja vedy, vzdelania a vzdelávacieho procesu. Ďalej podporuje organizovanie odborných konferencií, seminárov s významnými osobnosťami, podporuje vedu a vzdelávanie a nakladateľskú činnosť. Rozsiahla aktivita nadácie je úzko zviazaná so Slovenskou akadémiou vied a Vydavateľstvom Veda.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičŠtefan Kassay