Ak ste si už niekedy hľadali zamestnanie, určite viete, že nevyhnutnou súčasťou je životopis, prípadne motivačný list. Ako napísať dobrý životopis sme si už vysvetlili v minulom článku. A teraz si povieme, ako napísať motivačný list.
Vysokoškoláci pozor, môžete získať štipendium na stáž
Pracovné ponuky nájdeme, okrem iného, na rôznych internetových portáloch. Zamestnávatelia napíšu svoje požiadavky, podmienky a ponuku. Ak vás nejaká ponuka zaujme, je potrebné poslať svoj životopis. Okrem neho je však často potrebné pridať aj motivačný list. Viete, ako správne napísať motivačný list?
Žiadateľ o prijatie do pracovného pomeru v ňom vlastne predstaví svoju osobu. Motivačný list obsahuje špecifické informácie a vlastnosti uchádzača, ktoré spĺňajú alebo dokonca prevyšujú požiadavky uvedené v pracovnej ponuke, a ktoré by pri jeho práci zamestnávateľ dokázal oceniť.
Taktiež treba dbať na jeho formu, správnosť údajov, ako aj gramatiku. Motivačný list je totiž istou vizitkou a v mnohých prípadoch rozhodujúcou písomnosťou pri prijímaní nových zamestnancov. Vytvorte si preto vhodný a kvalitný motivačný list.
6 tipov a rád, ako napísať motivačný list do zamestnania
- Ešte predtým, ako začnete písať motivačný list, dobre si overte informácie o spoločnosti a pozícii, ktorú chcete získať. Buďte vnímavý voči firemnému tónu a hodnotám. To umožní Vášmu listu hovoriť jazykom personálneho manažéra.
- Nepresahujte rozsah jednej stránky A4.
- Motivačný list musí byť zameraný na jednu konkrétnu pozíciu daného zamestnávateľa a nie na všetky ponuky, ktoré Vás zaujímajú.
- Pri písaní listu si odpovedzte na otázku „Prečo by sme mali venovať čas a prostriedky práve stretnutiu s Vami? ”
- Nezabúdajte, že posielate svoj „hlas”. Píšte tak, ako hovoríte, používajte svoje vlastné slová. Neodbiehajte od témy a vyhýbajte sa falošnému klišé. Používajte aktívne slovesá a vyhnite sa trpnému rodu.
- Neklamte, píšte jasne, stručne a k téme. Náborár to ocení.
Na konci motivačného listu vložte súhlas so spracovaním osobných údajov!
Obsah motivačného listu
- Meno a priezvisko
- Adresa
- Telefón, e-mail
- Použite oslovenie firmy
- Na záver napíšte miesto a dátum, pozdrav a váš podpis
- Text rozdeľte do odsekov, vyznačujte boldom dôležité údaje, prípadne pridajte podnadpisy
Jadro motivačného listu by malo mať minimálne 3 odseky:
- Stručný popis firmy – nech hneď vidia, že vám ide práve o nich
- Záujem a vaše skúsenosti + vzdelanie
- Dôraz na zručnosti
Ako napísať motivačný list v angličtine
Chcete pracovať v zahraničí alebo pre zahraničnú spoločnosť vo vašej krajine? Motivačný list v angličtine je podmienkou.
V dnešných časoch sa vysoká úroveň angličtiny u kandidáta stáva štandardnou podmienkou pre väčšinu spoločností. Môže sa stať, že si vás spoločnosť pozve na pohovor, ktorý prebehne v angličtine bez toho, aby vás o tom dopredu niekto informoval. V takom prípade by ste mali byť schopný dodať motivačný list v angličtine.
Ako napísať motivačný list na Erasmus?
Tak túto otázku si kladie mnoho mladých ľudí, ktorí sa chcú v živote niekde posunúť a hľadajú možnosti rozvíjania svojej osobnosti. Motivačný list je súčasťou prihlášky na študijný pobyt na Erasmus. Autor v ňom popisuje dôvody, prečo by chcel vycestovať, a snaží sa presvedčiť adresátov, aby vybrali práve jeho. List obsahuje všetky formálne náležitosti.
Vzor ML na Erasmus
NEZABÚDAJTE – Váš motivačný list nemusí obsahovať všetky vyššie spomenuté rady a tipy. Stačí, ak sa ich budete držať a svoj motivačný list napíšete tak, akoby ste boli na pohovore a mali ste presvedčiť všetkých, čo tam sedia, že práve vy ste ten TOP pre ich firmu a ich firma je TOP pre vás!