Vo veku 91-rokov zomrel slovenský herec, scenárista a režisér Juraj Sarvaš. Narodil sa 14. júla v Radvani, dnešnej mestskej časti Banskej Bystrice a skonal v sobotu o 11:00. Bol tiež pedagógom a recitátorom. Po absolvovaní gymnázia, na ktorom hrával divadlo a recitoval, vyštudoval herectvo na VŠMU v Bratislave, ktoré ukončil v roku 1955.
Prijal ponuku SND
V rokoch 1955-61 bol členom činohry Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, v roku 1961 však prijal ponuku Slovenského národného divadla v Bratislave, kde pôsobil 35 rokov, do roku 1996.
Bol tiež pedagógom Hudobnej fakulty VŠMU a dramatického odboru ĽŠU v Bratislave a od roku 1987 vedúci tajomník ZSDU. Až do roku 2022 učil na Akadémii umení v Banskej Bystrici, o ktorej založenie sa v roku 1997 výrazne pričinil.
Vo veku 85 rokov zomrel Ondrej Hronec, uznávaný univerzitný profesor a vedec
Ochotníckej činnosti sa venoval už počas gymnaziálnych štúdií vo zväzáckom súbore, neskôr v Mestskom divadelnom združení v Banskej Bystrici, kde zaujal ako Ján v Kozom mlieku (1949) či Vinco v Bukoch Podpolianskych (1950).
Hereckým naturelom, impozantným mužným zjavom a príjemne zafarbeným, melodickým hlasom bol výrazným predstaviteľom rozmanitých typov mladých mužov v súčasnom i klasickom repertoári zvolenskej činohry – Dr. Habura (Pacient stotrinásť, 1955), Braňo (Nepokojná mladosť, 1957), Rohoň (Dobrodružstvo pri obžinkoch, 1959) či Eben (Túžba pod brestami, 1959).
Poézia a umelecký prednes
Sklon k heroickému pátosu a expresívnemu hereckému prejavu zúročil v podaní viacerých shakespearovských postavách. V hrách modernej svetovej dramatiky stvárňoval charakterové typologické portréty, v ktorých využíval realistické i štylizáciou ozvláštnené výrazové prostriedky: Dunois (Svätá Jana, 1961), Phyleus (Herkules a Augiášov chliev, 1963), ale tiež Jevtušenko (Človek s puškou, 1977) alebo Hermann (Bockerer, 1986).
Silvio Berlusconi mal v Miláne štátny pohreb, v celom Taliansku vyhlásili deň smútku (foto)
Popri divadle pôsobil vo filme, účinkoval v televíznych inscenáciách aj v rozhlase. Hlavnú úlohu si zahral napríklad v legendárnom filme Paľa Bielika z obdobia prvej svetovej vojny Štyridsaťštyri (1957) či vo vojnovej dráme odohrávajúcej sa počas SNP Stopy na Sitne (1968). S menom Juraja Sarvaša bola spätá poézia a umelecký prednes.
V roku 1984 získal titul zaslúžilý umelec a v roku 2009 mu prezident Ivan Gašparovič udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky najmä v oblasti hovoreného umeleckého slova. Juraj Sarvaš sa uplatnil aj v hrách svetovej klasiky i v postavách súčasníkov v hrách slovenských dramatikov. Hral tiež vo viacerých televíznych inscenáciách pre deti a mládež, ale uplatnil sa i v dabingu.